Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lichid frana

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lichid frana

    Va salut,
    Stie cineva cat lichid de frana este necesar pentru un E270CDI / W211 ?
    Am cautat in cartea masinii si nu am gasit.
    La ultimul schimb am vazut ca cei de la reprezentanta au pus DOT 4plus
    Deci DOT 4 este mai slab, ar fi DOT 4 super sau DOT4 HP sau DOT 5.1 super.
    Dupa mine 5.1super ar fi cel mai bun. Ce ziceti? Un sfat?
    Multumesc.

  • #2
    Pune lichid de frana original.

    Comment


    • #3
      Originally posted by babanu_ralu View Post
      Pune lichid de frana original.
      Bineee...
      nu asta era intrebarea!
      Intrebarea principala a fost : ce cantitate??
      si dupa aia intrebam care e mai bun DOT 4super 4HP sau DOT 5.1super
      Mercedes nu fabrica lichid de frana.. el ia de la unii...altii si pune emblema si denumirea care o vrea...

      Comment


      • #4
        @ambra0: programele de identificare piese nu sunt foarte exacte in ceea ce priveste cantitatea de lichid de frana; oricum, la modelul tau de masina cantitatea maxima este 2,25 litri, deci ar trebui sa te pregatesti cu 3 bidoane de 1 litru sau 5 de 0,5 litri.

        Poti folosi ATE SL.6 ABS/ESP DOT4, pe care il gasesti la bidoane metalice de 1 litru si costa undeva la 40 lei bidonul.

        Cind schimbi lichidul de frana, vezi sa dai drumul si la aerisitorul de la cilindrul de ambreiaj (daca ai cutie de viteze manuala).

        Spor
        Adi
        Piese auto pentru Mercedes. Uleiuri MOTUL.
        adi@europeanparts.ro
        0726.772.083

        Comment


        • #5
          Se pune DOT4 Plus original. Acum de cine e facut e partea a doua atata timp cat are sigla Mercedes pe el. Nu mai tin minte in schimb cantitatea.

          Comment


          • #6
            Dot 4plus original nu am gasit, asa ca o sa pun Bosch DOT 5.1 super care se pare ca e chiar mai bun decat 4plus.

            Comment


            • #7
              Ce ai gasit nu e rau, dar se poate si mai bine:
              Bosch DOT5.1 pct fierbere uscata 265 grade Celsius, fierbere uda 185 Celsius (la o cautare rapida nu i-am gasit termenul maxim de inlocuire)
              ATE Typ200 DOT4 pct fierbere uscata 280, fierbere uda 198 Celsius (si interval de schimb la maxim 3 ani)

              Fierberea uda inseamna temperatura de fierbere a lichidului de frana cind are in componenta 3,7% apa.

              In orice caz, si acest Bosch e bun.
              Piese auto pentru Mercedes. Uleiuri MOTUL.
              adi@europeanparts.ro
              0726.772.083

              Comment


              • #8
                Originally posted by adispan View Post
                Ce ai gasit nu e rau, dar se poate si mai bine:
                ..............

                In orice caz, si acest Bosch e bun.

                Asta e....
                Am citit ca e mai fluid ca bosch dot 4 , cam ca si dot 4HP dar cu perioada mai lunga de schimb.
                Acum asta e, nu mai am ce face. Am cumparat 3 litri.
                Oricum, mi-e rusine sa o spun, dar lichidul de frana ultima data l-am schimbat in 2009 si intre timp am facut 66000km

                Comment


                • #9
                  Ai grija ca nu se poate schimba asa usor daca este cu SBC.
                  Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by popeye_pmm View Post
                    Ai grija ca nu se poate schimba asa usor daca este cu SBC.
                    Evident ca este cu SBC ca doar e W211. Acum si eu am o mica strangere de inima, dar merg la un mecanic la care in ultima vreme am reparat masina, face diagnoza STAR, serviceul este modern, si respectivul a lucrat la reprezentanta Mercedes din Brasov (casa auto). El a spus ca schimba lichidul fara probleme...
                    Nu stiu ce sa spun. Trebuie ceva instalatii speciale? Trebuie schimbul controlat cu calculatorul????

                    Comment


                    • #11
                      Ba nu este evident deloc.Nu am de unde sa ghicesc ce echipare are masina ta. Incepand cu anul 2007 W211 au fost echipate cu ABR , asa ca daca vrei un raspuns corect la problema ta ar fi bine sa dai corect datele.
                      Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by popeye_pmm View Post
                        Ba nu este evident deloc.Nu am de unde sa ghicesc ce echipare are masina ta. Incepand cu anul 2007 W211 au fost echipate cu ABR , asa ca daca vrei un raspuns corect la problema ta ar fi bine sa dai corect datele.
                        Acceptati scuzele mele... Gresit am presupus numai ca "e evident"... Am crezut ca toate W211 au SBC...

                        Comment


                        • #13
                          Colegul ambra0 a precizat ca detine un MB 270 CDI ,care s-a fabricat pana la sfarsitul anului 2005.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by CJ-12-LWP View Post
                            Colegul ambra0 a precizat ca detine un MB 270 CDI ,care s-a fabricat pana la sfarsitul anului 2005.
                            Mii de scuze. Cele facute ulterior au fost facute in garaje custom si omologate RAR http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W211
                            Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by adispan View Post
                              @ambra0: programele de identificare piese nu sunt foarte exacte in ceea ce priveste cantitatea de lichid de frana; oricum, la modelul tau de masina cantitatea maxima este 2,25 litri, deci ar trebui sa te pregatesti cu 3 bidoane de 1 litru sau 5 de 0,5 litri.
                              Noroc ca am cumparat 3 litri de lichid. Am stat langa mecanic si am vazut ca in programul STAR scrie: minim 3 litri. Lichidul se pune intr-o instalatie care se racordeaza pe vasul de expansiune , se pune presiune in instalatie si pe masura ce se elimina lichid, acesta completeaza. Schimbul de lichid de frana se face numai cu calculatorul care comanda SBC-ul. Programul face purjarea lichidului pe fiecare roata si la sfarsit face verificarea si aerisirea sistemului.
                              Recomandat sa se faca o alimentare suplimentara de curent la baterie (un incarcator) pentru ca pompa utilizeaza curent mare si cum procedeul dureaza destul de mult.....

                              Originally posted by adispan View Post
                              Cind schimbi lichidul de frana, vezi sa dai drumul si la aerisitorul de la cilindrul de ambreiaj (daca ai cutie de viteze manuala).
                              Am cutie automata

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF