Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Se aprinde becul de la motor dupa o perioada de timp la W211 !!!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se aprinde becul de la motor dupa o perioada de timp la W211 !!!

    Va salut !! Am o problema : Dupa ceva km de parcurs nu stiu exact sa va spun pot fi 500 pot fi 1500 sau mai mult mi se aprinde becul check engine si nu ma mai lasa sa merg tare cu masina. Am dus masina la service am pus Star si dupa ce ii face diagnoza completa si da refresh la toate etapele ale diagnozei star-ul zice ca numai sunt eruari si iar plec cu masina .... am patit asta de vreo 3 ori la rand ... iar prima data mi s-a spus ca s-ar putea sa fie de la motorina si cica am mers mult in oras iar a doua sau a treia oara mi s-a spus ca s-ar putea sa fie nu stiu ce supapa ... acuma nu cred nici o varianta ca la mn in oras nu prea e lumea priceputa ... dar important e ca dupa ce scot star-ul de pe masina merge perfect .... STIMA !!!

  • #2
    Si daca mergi in oras mult ce legatura are cu faptul ca masina intra in limp-mode ?
    Mergi la un service serios , care stiu sa faca o diagnoza , ai sigur o eroare stocata.

    Comment


    • #3
      Si eu o sa ma duc maine sa vad care e problema am aceiasi eroare apare la turati de 4000 sau la accelerati bruste o sa revin.

      Comment


      • #4
        Te rog sa mi spui si mie care era problema la tine ... Stima !!

        Comment


        • #5
          Asa am patit si eu...de la benzina. Era eroare pe sonda lambda. Nu intra insa in limp-mode!

          Comment


          • #6
            Da am fost la service. Dupa o diagnoza mecanicul nu a fost prea sigur de problema dar a zis ca iese prea mare presiunea din turbina si ceva legat de valvula EGR si a sugerat sa verific axul care intra in turbina sa nu culiseze bine si sa ramana blocat. Mentionez ca am schimbat in urma cu un an cei doi senzori unul dupa galerie si unul de la debitmetru valvula EGR, am curatat galeria si intercoolerul si tubulatura aferenta. problema se manifesta cam asa ,cand merg normal (batraneste) masina se comporta normal cand incep agresiv adica pe la 4000 r/min sau cand calc acceleratia la maxim deodata se aprinde motorul galben si persista atat timp cat tin acceleratia la blana, cand revin in jur de 3000 de r/min dispare si dupa cateva min se plafoneaza si intra in limp mode oricum o sa schimb mecanicul in cateva zile. Ma gandesc la o turbina noua sau reconditionata mentionez nu pierde deloc ulei.Orice parere sfat ar fi de folos.Am un mercedes w211 2003 220 cdi. Multumesc!
            Last edited by dinescuionut; 03-03-2014, 19:15 PM.

            Comment


            • #7
              La mine nu se aprinde decat la o anumita perioada , pot merge cu masina atat in 1200 cat si in 4000 RPM mi s-a intamplat sa se aprinda cand mergeam incet pur si simplu ma plimbam ... nici nu imi dadusem seama ca era aprins cand am incercat sa schimb banda de mers am observat ca nu se accelereaza si nu stiam ce are si dupa vreo 30 sec m-am uitat in bord si era aprins check-engine .... O sa ma duc sa o pun pe tester la reprezentanta ... mi s-a mai spus ca turbina are un sensor si cica alea se mai strica ... dar cine stie... daca mai face odata o sa ma duc sa vad ce zic aia...

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF