Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nu mai functioneaza dezaburirea luneta!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mai functioneaza dezaburirea luneta!

    Buna ziua!

    Azi am observat ca nu mai functioneaza deazaburirea luneta, dintr-odata! Am zis sa verific sigurantele si nu gasesc siguranta nr. 41. Asta ar fi pentru dezaburire si pe schema zice ca e sub capota...Sub capota sigurantele sunt numerotate pana la 18 parca... O parere?
    Multumesc!

    W210 2.2cdi 200cdi 2001

  • #2
    Mai ai sigurante sub bancheta - la baterie si in stanga bordului.
    Mercedes W210 cu mai multe bube ca al tau n-am vazut... De ce nu scapi de junghi? Eventual baga-l la o scarmanare totala simultana, dai un ban dar stii ca nu-l mai ai.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Salutare, eu am avut aceeasi problema dintr-o data nu a mai functionat si dupa verificarea traseului cu sigurante, cablaje si dungile de la luneta am avut surpriza sa constat ca in spatele tabloului de sigurante una din mufe care alimenta siguranta de la luneta era arsa si nu mai facea contact.

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru raspuns... o sa verific...

        Stiu unde sunt panourile de sigurante,dar nu stiu unde e siguranta nr 41, comform schemei de sigurante printata, aceasta e cea care duce la dezaburire.

        Cutaresku...se pare ca fiecare cu norocul lui. Masina nu e rea, dar mai pica una alta, (din cauza intretinerei defectoase) ca de... are 12 ani jumate deja si probabil catre milionu' de km reali (caroseria nu motorul!). Oricum ce probleme am avut cu ea acum, sunt la ordinea zilei la alte masini gen Renault, Peugeot, opel, dacia etc pe modele relative mai noi... Pe langa asta, trebuie sa ma interesez exact cum e situatia in caz ca doresc sa o vand. Am inteles ca tre platita taxa dinnou...
        Una peste alta, masina e buna, merg cu ea aproape in fiecare zi, toate in regula, doar ca de ieri si pana azi nu imi merge dezaburirea. Foarte multe chestii care le intrebam pe forum, erau pentru cunostiintele mele personale, si pentru intretinere. De asta am deschis multe topicuri cu subiecte care nu au mai fost discutate. Eu zic ca nu merita sa vand masina pentru ca nu functioneaza dezaburirea nu? Plus ca in momentul de fata am alte prioritati si nu junghiul. Randul schimbului de junghi e mai incolo... sau poate ca niciodata, ca mi-e draga!

        PS. Nu am inteles termenul "scarmaneala totala simultana, dai un ban dar stii ca nu il mai ai"..
        Last edited by SirDeadline; 11-13-2013, 00:28 AM.

        Comment


        • #5
          Probabil ai dreptate cu bubele altor marci...
          Ziceam ca eu as lua-o la bani marunti, din bara-n bara, sa repar totul o singura data. Dar, sigur, fiecare-si cunoaste prioritatile si posibilitatile.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Binenteles...chiar daca as luat masina din capat in capat, tot probabil s-ar strica la un moment dat, pentru ca chiar daca acuma toate is bune, si poate intr-o saptamana face un scurt un cablu pe mijlocul masinii si nu imi mai merge spre ex. ABS-u..si ala iara ar fi un defect. Ma intereseaza sa mearga motorul, cutia si in general chestiile care costa mai mult si sunt esentiale pentru buna functionare a masinii si pentru siguranta mea si a celor care urca in masina. Astea marunte nu sunt chiar musai sa functioneze ci mai mult pentru comfortul meu. Astea fiind spuse, inca nu I-am gasit rezolvarea, pentru ca nu prea am avut timp sa ma uit atent. Multumesc!
            Last edited by SirDeadline; 11-13-2013, 18:00 PM.

            Comment


            • #7
              Buuun! A gasit electricianul rezolvarea!

              Am fost la un electrician si mi-a gasit 'buba'. Se pare ca inginerii de la Mertz au montat releul de la dezaburire pe aceasi placa ca si pompa de vaccum (cea de sub bancheta spate). Acolo, a intrat umezeala cu timpul ( nu am inundatii in masina ) ) si din cauza garniturii problema de la pompa de vaccum a intrat si acolo la placa. Practic era oxidate contactele de pe placa. Electricianul a refacut lipiturile/ contactele de pe placa si Voila! Totul merge perfect! Totusi, diagnosticarea a durat aprox. 3 ore si electricianul a avut mare rabdare sa o rezolve, dar a rezolvat-o! Pe aceasta cale, cine are nevoie de un electrician bun si de incredere la Cluj, il recomand cu cea mai mare incredere pe Adi ( 0744428391 ), un om si electrician de nota 10+ .Bafta!

              Comment


              • #8
                Salutare. am si eu un w210 , pe luneta din spate are rezistente de dezaburire dar nu gasesc butonu care actioneaza acea rezistenta. Se actioneaza cumva automat ?

                05.jpg

                Comment


                • #9
                  Scuze. Dublu Post !
                  Last edited by lucaionut; 11-28-2023, 21:27 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Scuze. Dublu Post !
                    Last edited by lucaionut; 11-28-2023, 21:29 PM.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF