Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Bataie roata fata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bataie roata fata

    Buna de un an de zile am o bataie groasnica pe dreapta fata ce se aude pe denivelari,am fost cu ea la o multtime de mecananici,am schimbat bratul inferior,ceva bucsi,bara stabilizatoare,telescoapele,am rectificat pana si caseta de directie,un mecanic bun prin satu mare sau baia mare nu Manu din Tauti,ca am fost la el si am lasat o gramada de bani degeaba,altul daca e prin zona,sa nu mai schimb degeaba piese

  • #2
    210, 211?
    Mai pune si punctuatie.
    Arcul l-ai inspectat sa n-aiba spirala de jos rupta (2-3cm)?
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Am uitat sa precizez ca e w211,

      Comment


      • #4
        Originally posted by cutaresku View Post
        210, 211?
        Mai pune si punctuatie.
        Arcul l-ai inspectat sa n-aiba spirala de jos rupta (2-3cm)?
        Salut, aceeasi problema o am si eu(w210). Zilele trecute am fost la reprezentanta, au controlat tot, au zis ca totul e ok in afara de caseta de directie, avea scurgere de ulei, ceva batai. Am zis bine...sa o rectificam,dupa asta plecind crezind ca totul e ok.
        De bataie n-am scapat, domn. Cutarescu, vizual pot vedea daca spirala e rupta?

        Comment


        • #5
          Nu sta foarte aproape arcul de telescop? Daca da, atunci ala bate in telescop la denivlari, si asta inseamna ca supotul arcului (oala) este fisurata, sau indoita...arcul tre sa stea la o distanta considerabila de telescop.. Si la mine a fost tot asa pana s-a rupt cu totul aceea oala (suportul de sus). Piesa noua e 180 RON la reprezentanta fara manopera de schimb. La mine e w210. Bafta!

          Comment


          • #6
            Originally posted by SirDeadline View Post
            Nu sta foarte aproape arcul de telescop? Daca da, atunci ala bate in telescop la denivlari, si asta inseamna ca supotul arcului (oala) este fisurata, sau indoita...arcul tre sa stea la o distanta considerabila de telescop.. Si la mine a fost tot asa pana s-a rupt cu totul aceea oala (suportul de sus). Piesa noua e 180 RON la reprezentanta fara manopera de schimb. La mine e w210. Bafta!
            Mersi mult de raspuns.

            Comment


            • #7
              Originally posted by SirDeadline View Post
              Nu sta foarte aproape arcul de telescop? Daca da, atunci ala bate in telescop la denivlari, si asta inseamna ca supotul arcului (oala) este fisurata, sau indoita...arcul tre sa stea la o distanta considerabila de telescop.. Si la mine a fost tot asa pana s-a rupt cu totul aceea oala (suportul de sus). Piesa noua e 180 RON la reprezentanta fara manopera de schimb. La mine e w210. Bafta!
              Salut, astazi am scos roata si m-am uitat, nu sta aproape de telescop,chiar e foarte aproape si are urme(cum freaca) de o alta...nici nu stiu cum se numeste, e o bara care vine dintr-o parte a masinii in alta,de desuptul casetei de directie...si nu inteleg,de ce stau atit de aproape, in partea cealalta stau undeva la 1,5 cm. Poate stie cineva din ce cauza?

              Comment


              • #8
                Aia de bara stabilizatoare si e normal sa stea asa daca masina ai ridicat-o doar dintr-o parte... Pe ce piesa ai urme? Pe accea? Daca da...e vorba de bucsi de la bara stabilizatoare, pe care le poti cumpara, dar nu stiu un pret. Bafta!

                Comment


                • #9
                  Salut, da pe bara stabilizatoare sint urme cum este frecata de arc. Cred ca am gasit problema... lipseste tamponul de cauciuc din partea de jos a arcului, din aceasta cauza arcul a fugit de la locul lui in partea barei stabilizatoare, si din cauza asta bate la denivilari, mersi mult pentru raspunsuri.

                  Comment


                  • #10
                    Ai verificat pivotul de pe bratul superior? tragi pe verticala de roata ,binenteles cu masina ridicata pe partea cu problema nu trebuie sa prezinte joc.Ciao
                    mercedes e classe 220cdi w211

                    Comment


                    • #11
                      Va salut.

                      Buna seara.

                      Am nevoie sa.mi spuneti cum se numeste bara asta.
                      Sau daca cineva stie sa.mi dea link pe ebay sa cumpar.
                      Am pus doua poze mai jos sa va arat despre ce e vorba.
                      Am ridicat masina pe rampa si daca imping de bara asta nu prea tare, face zgomotul ala specific de ciocanit - trancaneala.

                      Prima poza e facuta de mine, imping cu mana si in parte de jos are joc.


                      Si aici o poza cu schema de pe un site rusesc.


                      Am un sunet groaznic in masina atunci pe strada un picut mai rea.
                      iubesc omenia.

                      Comment


                      • #12
                        Va salut din nou si imi cer scuze pt double post.
                        Nu pot edita postarea de mai sus.
                        Am vrut sa sterg a doua poza cu schema aia, ca nu e aceeasi bara despre care e vorba.
                        Deci ramana valabila doar prima poza. Am tot cautat pe ebay dar nu gasesc sa cumpar, nu vad piesa aia valabila nici macar intr-un kit complet.
                        Va rog frumos. Apropo am gasit acea bara uitati aici link http://r.ebay.com/zPFc9P dar daca o cumpar tot degeaba ca trebuie partea de jos unde vine prinderea aia mai mica. La mine acolo joaca tare.
                        iubesc omenia.

                        Comment


                        • #13
                          Pare a fi bieleta de la bara de torsiune. Pune VIN-ul si-ti dau eu codul original.
                          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                          Comment


                          • #14
                            WDB2110061A520108

                            Te salut. Stii undeva vreun DIY ca as incerca sa.l schimb eu pt ca am acces la un atelier aici.
                            Multumesc anticipat
                            iubesc omenia.

                            Comment


                            • #15
                              Da, era ok si poza nr. 2. Reperul 140 stanga are codul A2113304311 (520 ron Lemforder, 400 ron Vaico). Suplimentar, kitul de suruburi (185 in poza ta) are codul A0003300018.
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF