Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Compatibilitate cutie de viteza e 270

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Compatibilitate cutie de viteza e 270

    Am gasit o cutie de viteza de la un e 270 2003 si as vrea sa inlocuiesc una de pe un e 220 2007 facelift si nu stiu daca s ar potrivi,cutia este manuala.
    dany

  • #2
    As vrea sa te intreb: De ce vrei sa schimbi cutia? Ai probleme cu cea de pe masina? Cred ca merge, dar trebuie sa o compari putin, sa verifici prinderea ei pe motor si de caroserie (distanta inte suruburi si dimensiunea gaurilor) Pozitionarea manetei schimbator si priza cutiei (grosime, lungime, caneluri) Sa nu uitam ca... cutia de viteze este calculata pentru tipul de motorizare respectiv. Poti avea surprize, consum, cuplu.
    Last edited by nora-marian; 02-12-2013, 09:27 AM.
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      A mea agata in a doua,daca merg incet nu agata dar daca accelerez mai mult de 1.5 turatii atunci se simte si de asta vroiam cutia dar sa dat asa ca tre sa mai caut
      dany

      Comment


      • #4
        Nu inteleg, cum agata? Nu intra in treapta sau nu iese? Ai verificat uleiul din cutie? A fost schimbat vreodata? Trebuie sa sti ca si la cutia manuala se schimba uleiul dupa un anumit timp, la fel si in grup.
        Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
        Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
        Onorez comenzi si in Bucuresti
        Tel. 0736375626 Marian

        Comment


        • #5
          Cea mai probabila problema cu agatarea este din cauza uleiului. Eu zic sa il verifici si sa il schimbi, iar daca problema persista, atunci e vorba de un sincron, care nici pe departe nu costa cat o alta cutie de viteze. Tine cont ca daca pui alta cutie, de pe alta motorizare, are alta ratie, si dupa cum spunea si colegul mai sus, o sa ai probleme de cuplu (prea mare sau prea mic), consumul o sa fie diferit si poti sa iti distrugi ambreiajul. Bafta!

          Comment


          • #6
            Uleiul este schimbat la 60 000km am pus 1,5l dupa care am scos 300 ml dupa ce am vazut discutiile pe sait aici dar nu sa schimbat nimic,nu agata foarte tare daca o conduci pentru prima oara nu prea iti da i seama.
            dany

            Comment


            • #7
              Originally posted by sorinita View Post
              Uleiul este schimbat la 60 000km am pus 1,5l dupa care am scos 300 ml dupa ce am vazut discutiile pe sait aici dar nu sa schimbat nimic,nu agata foarte tare daca o conduci pentru prima oara nu prea iti da i seama.
              In cazul uleiurilor pentru cutii manuale si grupuri se foloseste un ulei care se schimba cam la 3 ani, deoarece cam asta este garantia lui. Aceste subansamble (cutie viteze si grupuri) balboteaza uleiul (il invarte) in cutie, si are nevoie doar de un minim grad de vascozitate. Durata de garantare este inscrisa pe bidon ca timp de valabilitate, nu Km. Uleiul din motor are doua feluri de garantie, Km rulati sau timpul garantat (ani de valabilitate) Nu ai precizat cand agata cutia, cand bagi in viteza sau cand o scoti din viteza, acest lucru este foarte important si tot la fel de important este daca cu motorul oprit intra usor in toate vitezele.
              Last edited by nora-marian; 02-15-2013, 12:31 PM.
              Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
              Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
              Onorez comenzi si in Bucuresti
              Tel. 0736375626 Marian

              Comment


              • #8
                Masina e din 2007 deci puteam sa nu l schimb,agata doar cand bag in viteza si doar in mers.La munca avem zeci de masini care sunt de prin 2004 si nu au mai schimbat uleiul in cutie si merg foarte bine numai zic de masini aduse din germania cu sute de chilometri si cu uleiul original in cutie,la mine are ceva cutia se pare ca sincronul,sper sa gasesc un centru specializat in cutii de viteza.
                dany

                Comment


                • #9
                  Problema ta nu este in cutie. Exista niste leviere pe exteriorul cutiei care au niste bucsi dintr-un material plastic. Alea sau uzat si au capatat joc, trebuiesc schimbate. Din cunostintele mele, la majoritatea cutiilor manuale au o tendinta de agatare la trecerea in treapa 2 din 1, incearca sa poposesti putin in zero si apoi sa faci trecerea in a 2-a. Simtomele unui sincron sunt: Nu intra in viteza fara sa caraie cutia, de multen ori ramane blcata in treapta respectiva sau nu intra deloc. Ma gandesc sa nu ai uzat anbreajul, multi soferi merg cu piciorul pe anbreaj si in felul asta masina merge usor debraiata uzand discul. Sau ai tu un stil putin mai sportiv iar E classe este o limuzina.
                  Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                  Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                  Onorez comenzi si in Bucuresti
                  Tel. 0736375626 Marian

                  Comment


                  • #10
                    Ambreajul l am schimbat cand am luat masina ptr ca era dusa volanta si sa schimbat tot,de condus conduc normal,iar de schimbator si sistemul ce duce la cutie l am desfacut are doar o bucsa la prinderea de sistemul cutiei si e buna
                    dany

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF