Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema ceasuri bord w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema ceasuri bord w211

    Problema mea la bordul de la E270,este ca nu mai am functiile din mijlocul display-ului,asa ca stazi cum nu prea am avut ce face,am decis sa-l desfac ,am gasit acolo numai calcar pe placi si benzile de legatura,am curatat dar problema ramane ..... asa ca nu am ce face decat sa il schimb cu altul la sh care am inteles este in jur de 100 euro.daca are cineva alta parere sau sfat sunt deschis,ca demontarea lui dureaza f putin,1 rama, 1 mufa si 4 suruburi.Am postat si cateva poze spers sa fie de ajutor
    Attached Files

  • #2
    am eu unu de pe al meu, dar e crepata sticla daca te intereseaza da-mi un telefon 0749027017

    Comment


    • #3
      Ai curatat si conexiunea ecranului ? Ia un betisor de urechi, imbiba-l cu UB40, si curata foarte fin aceea banda, ma refer sa il cureti acolo unde face conexiunea cu mufa. Dupa cum am observat, daca ai depuneri pe banda, e aproape sigur ca ai si la contact...de unde poate sa provina si problema. Bafta!

      Comment


      • #4
        Buna dimineata, in aceste zile stand mai bine cu timpul am decis sa reiau problema ceasurilor de bord ,care nu indicau decat carburantul si temperatura apei.
        Inainte sa desfac ceasurile am comandat un spray pentru contacte integrate,fara alcool, am curatat toata partea electronica si unde au fost intrerupte cu schema in fata am lipit firele intrerupte pe banda.
        Operatiunea a durat 1 ora,dar dupa ce le-am montat pe masina am constatat ca a meritat, functioneaza tot,aprins si lcd-ul din mijloc,dar toata munca a avut si o parte nefericita,am constatat ca imi arata 7 erori,unele le stiam legate de becuri,altele nu.
        Urmeaza ca sa iau legatura cu un terster ,sa rezolv problema.
        Multumesc si o zi buna

        Comment


        • #5
          Am si eu o problema la ceasuri bord w211 e220
          Uneori merge acul de la kilometraj alteori nu !
          Ma folosesc de cel digital din mijloc dar as vrea sa functioneze si acul!
          Problema se poate sa fie din ceasurile de bord sau din ceva senzor de pe cutia de viteze?
          Multumesc pentru un eventual raspus!

          Comment


          • #6
            Salutare,

            Am o problema mai veche cu ceasul care indica ora, la un E220cdi facelift si am zis sa nu mai deschid alt thread si sa intreb aici.

            Am schimbat navigatia cu un Alpine iar de atunci nu mai pot seta ceasul. Stiu ca inainte setam ora din navigatie si se schimba automat.

            Exista vreo varianta sa-l pot seta din tester sau altcumva?
            Regulament general Club Mercedes.

            Comment


            • #7
              Si eu am aceiasi problema,dar se pare ca este cam greu sa ne spuna cineva.
              Macar de unde sa luam panglicile,de la noi din RO,sa le inlocuim.
              De asa ceva avem nevoie.

              Comment


              • #8
                Originally posted by pcipri78 View Post
                Am si eu o problema la ceasuri bord w211 e220
                Uneori merge acul de la kilometraj alteori nu !
                Ma folosesc de cel digital din mijloc dar as vrea sa functioneze si acul!
                Problema se poate sa fie din ceasurile de bord sau din ceva senzor de pe cutia de viteze?
                Multumesc pentru un eventual raspus!
                Din cate stiu, w211 nu are senzor pe cutia de viteze.
                Isi ia viteza din senzorii de ESP, daca ar fi stricati aia, s-ar face bordul pom de craciun, si nici nu ai avea afisata viteza electronic. Raman din pacate probleme la ceasurile de bord. Ia legatura cu electricianul la care ti-am lasat nr de tel ce ziceam ca are si tester caci sunt aproape sigur ca ti-l repara.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by baiatfin2003 View Post
                  Salutare,

                  Am o problema mai veche cu ceasul care indica ora, la un E220cdi facelift si am zis sa nu mai deschid alt thread si sa intreb aici.

                  Am schimbat navigatia cu un Alpine iar de atunci nu mai pot seta ceasul. Stiu ca inainte setam ora din navigatie si se schimba automat.

                  Exista vreo varianta sa-l pot seta din tester sau altcumva?
                  Si la mine se regleaza numai din navigatie, dar am citit undeva pe forum ca se mai poate si din Star Diag.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Dj Sky View Post
                    Si la mine se regleaza numai din navigatie, dar am citit undeva pe forum ca se mai poate si din Star Diag.
                    Ar mai fi o varianta sa scot borna de la baterie si s-o pun cand se face ora respectiva dar ma gandeam ca o merge si de pe tester.
                    La noua navigatie nu pot seta ora, probabil din cauza ca nu am adaptor intre aparat si comenzile de la volan.
                    Regulament general Club Mercedes.

                    Comment


                    • #11
                      Ca sa nu mai deschid alte topicuri aiurea intreb si eu la W211 daca schimb ceasurile si cele cumparate au alt kilometraj care ramane pe masina
                      cu stima Sorin

                      Comment


                      • #12
                        Se afișează km din ceasurile "noi" sa le zic așa. Ceasurile accepta scrierea km o singura data când sunt noi și se montează prima data pe masina.
                        Totuși cu diagnoza se pot vedea km mașinii în contactul cu cheie.

                        Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Merci pentru raspuns.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF