Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E 220 CDI 2004 - bataie motor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E 220 CDI 2004 - bataie motor

    Buna seara tuturor!

    De ceva timp, aud o bataie oarecum regulata a motorului.
    E un diesel, 220 CDI, fabricatie 2004, 270.000 Km la bord, cutie automata.
    Bataia e insesisabila dimineata, cand e motorul rece, dar se amplifica pana la un punct cand motorul se incalzeste.
    Am incercat sa filmez:



    Se aude mai clar pe la secunda 30 - 1 min.
    Curios, cand opresc masina, sa o parchez, si merge la relanti, parca bataia nu se mai aude atat de pregnant. Poate avea legatura cu cutia? Daca e in D sau in P?

    In rest, nu am observat nici o modificare a performantelor si nici pe tester STAR nu apar erori, inafara de una la Heater nu mai stiu de care, pe care va trebui sa-l schimb cat de curand.

    Ma gandeam la urmatoarele variante: tacheti, intinzator, curea accesorii, volanta.

    Ce parere aveti?

  • #2
    Eu nu aud nimic. in afara de zgomotul lui CDI. Daca vrei neaparat sa o auzim si noi ar trebui sa faci o inregistrare cu ea pe loc, frana de mana trasa, maneta in D, capota deschisa si telefonul langa motor. Dar daca te referi cumva la un zgomot infundat, care oarecum e mai mult in partea din spate a motorului spre habitaclu.... Atunci eu zic sa nu iti faci griji. E specificul injectoarelor. Nu stiu sa-ti explic mai exact de ce si cum. Iar cand este in D su R este normal sa se auda ma tare decat in N sau P. Intra motroul in sarcina. Sper sa nu ai ceva mai grav de atat si sa te fac eu sa ignori problema.
    Drumuri bune.
    Last edited by vladic; 01-23-2013, 21:51 PM.

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Am sa incerc si varianta de filmare descrisa de tine.
      Totusi, se aude. E infundat, intradevar si e un sunet mai jos, nu mai inalt, asa ca nu se distinge cu usurinta pe fondul celorlalte sunete. Si e regulat. Ca si cum ceva s-ar intrerupe.
      Posibil sa fie de la injectoare, mai ales ca recent am schimbat doua.

      Comment


      • #4
        Originally posted by CVB View Post
        Posibil sa fie de la injectoare, mai ales ca recent am schimbat doua.
        Cu siguranta nu este de la cele noi
        Daca crezi ca este cazul sa te ingrijorezi incearca si tu sa ajungi pe la vre-un service pe unde obisnuiesti sa o repari. Poate au mecanicii de acolo o parere.

        Comment


        • #5
          Mie mi se pare ca este o bataie a lantului distributiei in capac. Motorul se incalzeste, uleiul se subtiaza iar patina lantului de distributie nu mai intinde suficient lantul. Poate uleiul si-a pierdut din calitati, prea subtire sau in pragul schimbului. Daca mai ai putin pana la schimbarea uleiului incearca sa bagi un aditiv pentru ulei. sau poate ai nivelul uleiului scazut si atunci trebuie conpletat.
          Last edited by nora-marian; 01-24-2013, 09:23 AM.
          Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
          Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
          Onorez comenzi si in Bucuresti
          Tel. 0736375626 Marian

          Comment


          • #6
            Injectoarele par sa fie sursa zgomotului, dar totusi, iti lipseste ceva plastice gen capac motor, blindajul de sub motor, aparatoare noroi roti fata? Pe langa protectia impotriva apei, aceste plastice au si un rol de antifonare a motorului, deci daca iti lipseste careva, trebuie inlocuit. In rest, cred ca este vorba de injectoare, alea fac un zgomot asa infundat... Ar trebui sa faci o filmare cu capota ridicata sa se auda exact motorul, ca poate sunetul nu este infundat, dar fiind filmat din masina poate atat ajunge in habitaclu... Bafta!

            Comment


            • #7
              Este perceptibil acel marait , in stil autocar rum-rum-rum.

              Comment


              • #8
                Originally posted by E200CDI View Post
                Este perceptibil acel marait , in stil autocar rum-rum-rum.
                Da, exact asa e.
                Ma intreb de la ce poate veni...
                Din cate stiu, nu-mi lipsesc plastice de niciunde, dar voi mai face un inventar.
                Maraitul nu se aude mai tare cu capota deschisa. Culmea e ca se aude doar in mers, ceea ce oricum nu ma ajuta pentru ca nu pot deschide capota in mers.
                Practic, in sarcina, nu cu cutia in N sau P.
                Si incepe sa se auda cand se incalzeste putin motorul.

                Comment


                • #9
                  Salut colegi,

                  Si eu am avut la 220-ul meu din 2001 astfel de probleme.

                  Am fost in repetate randuri la mai multi mecanici priceputi in mercedes, si nu i-au dat de cap ....

                  Ulterior am avut ocazia sa cunosc un domn care a avut o solutie excelenta pt mine:

                  Aditivul de ulei Mathy M (www.mathy.ro), ce mi-a facut aditivul ?

                  - eliminare batai si un mers mai "rotund al motorului"
                  - diminuarea semnificativa a fumului negru
                  - performanta mai buna (scade frictiunea cu 75%)
                  - prelungirea vietii uleiului astfel incat il schimb la 60.000 km

                  Ei sunt reprezentanta in Romania a firmei nemtesti. Toate produsele sunt certificate TUV din 1994 (in fiecare an!)

                  Te sfatuiesc sa incerci, nu e investitie mare si te ajuta in multe privinte.

                  Recomandati si pentru probleme cutie viteze, sistem alimentare, scurgeri de ulei din motor etc. (sunt produse pt fiecare din aceste probleme).

                  Multa bafta

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF