Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau un sfat urgent daca se poate

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau un sfat urgent daca se poate

    Detin un Mercedes E220 din 2000 si de v'o 3 saptamani tot din service in service sunt cu el! La inceput nu mai treceam de 60Km/h deoarece nu mai schimba treapta de viteza(mentionez ca are cutie tiptronic). Am fost la un service care mi'a sters eroarea din calculator si a mai mers vr'o 2 zile. Dupa acea a murit de tot...adica..nu a mai vrut nici eroarea sa fie stearsa. Au dat cutia jos....iar in cutie nu au gasit nimic suspect. DUpa ce au montat tot sus...nici o schimbare.Am schimbat turboul, intercoolerul, au curatat admisia si evacuarea...as dori un sfat. ce credeti ca ar putea fi? imi cer scuze pt eventualele greseli de exprimare...

  • #2
    Originally posted by Mmariusica View Post
    Detin un Mercedes E220 din 2000 si de v'o 3 saptamani tot din service in service sunt cu el! La inceput nu mai treceam de 60Km/h deoarece nu mai schimba treapta de viteza(mentionez ca are cutie tiptronic). Am fost la un service care mi'a sters eroarea din calculator si a mai mers vr'o 2 zile. Dupa acea a murit de tot...adica..nu a mai vrut nici eroarea sa fie stearsa. Au dat cutia jos....iar in cutie nu au gasit nimic suspect. DUpa ce au montat tot sus...nici o schimbare.Am schimbat turboul, intercoolerul, au curatat admisia si evacuarea...as dori un sfat. ce credeti ca ar putea fi? imi cer scuze pt eventualele greseli de exprimare...
    In ce service-uri ai fost ? la raprezentanta? unde ?
    SorinocoMan

    Comment


    • #3
      Originally posted by Mmariusica View Post
      Detin un Mercedes E220 din 2000 si de v'o 3 saptamani tot din service in service sunt cu el! La inceput nu mai treceam de 60Km/h deoarece nu mai schimba treapta de viteza(mentionez ca are cutie tiptronic). Am fost la un service care mi'a sters eroarea din calculator si a mai mers vr'o 2 zile. Dupa acea a murit de tot...adica..nu a mai vrut nici eroarea sa fie stearsa. Au dat cutia jos....iar in cutie nu au gasit nimic suspect. DUpa ce au montat tot sus...nici o schimbare.Am schimbat turboul, intercoolerul, au curatat admisia si evacuarea...as dori un sfat. ce credeti ca ar putea fi? imi cer scuze pt eventualele greseli de exprimare...
      Buna am observat ca ai probleme cu masina .Parerea mea este ca sa incercati daca functioneaza instalatia de aer conditionat pentru ca noi am avut aici un caz cu o masina identica cu a ta si am incercat la inceput cu toate variantele posibile de control .. Dat jos cutie viteze. control placa electronica din cutie am schimbato de la o masina care functiona ok. si tot nu schimba vitezele iar calculatorul de diagnosticare arata ca totul este ok . In cele din urama dupa 2 luni de incercari am primit o informatie din germania ca sa incercam placa electronica cu reglajele de la aerul conditionat care este montata in bordul masinii dupa schimbarea facuta masina a functionat la parametri ei normali . Un alt caz am avut cu un C270 CDI la care sa stricat calculatorul cutiei de viteze care este plasat la Eclase in partea dreapta in acelasi compartiment cu calculatorul masinii si calculatorul de la ABS . Daca ai nelamuriri si ai nevoie de ajutor poti sa-mi scri si eu iti voi lasa nr meu de telefon si poti suna si iti voi explica ce si cum trebuie sa controlezi . O zi buna si toate cele bune de la AMG_0001

      Comment


      • #4
        Originally posted by sorinoco View Post
        In ce service-uri ai fost ? la raprezentanta? unde ?
        nu am fost in reprezantanta ....am fost la noi aici la petrosani la un tip care....se pricepe cat de cat....majoritatea oamenilor din valea jiului care detin mercedes..apeleaza la el

        Comment


        • #5
          Originally posted by amg_0001 View Post
          Buna am observat ca ai probleme cu masina .Parerea mea este ca sa incercati daca functioneaza instalatia de aer conditionat pentru ca noi am avut aici un caz cu o masina identica cu a ta si am incercat la inceput cu toate variantele posibile de control .. Dat jos cutie viteze. control placa electronica din cutie am schimbato de la o masina care functiona ok. si tot nu schimba vitezele iar calculatorul de diagnosticare arata ca totul este ok . In cele din urama dupa 2 luni de incercari am primit o informatie din germania ca sa incercam placa electronica cu reglajele de la aerul conditionat care este montata in bordul masinii dupa schimbarea facuta masina a functionat la parametri ei normali . Un alt caz am avut cu un C270 CDI la care sa stricat calculatorul cutiei de viteze care este plasat la Eclase in partea dreapta in acelasi compartiment cu calculatorul masinii si calculatorul de la ABS . Daca ai nelamuriri si ai nevoie de ajutor poti sa-mi scri si eu iti voi lasa nr meu de telefon si poti suna si iti voi explica ce si cum trebuie sa controlezi . O zi buna si toate cele bune de la AMG_0001
          imi poti da si mie un numar de telefon....sau...o adresa ..unde te pot gasi?

          Comment


          • #6
            Originally posted by Mmariusica View Post
            imi poti da si mie un numar de telefon....sau...o adresa ..unde te pot gasi?
            acesta este nr meu 0046707413521 Mihai.

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF