Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ajutor Service pt E200 kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor Service pt E200 kompressor

    Salut. Numele meu e Alin si sunt nou pe acest forum.
    Mi-am cumparat de curand un E200 Kompressor din 2001. Am fost cu el la teste si mi s-a spus ca trebuie schimbati pivotii fata (sus si jos) si garnitura de la baie (nu curge ulei, dar era umeda). In plus, trebuie schimbat ulei, filtru, si antigel (pt ca cel actual nu corespunde cu standardul MB). Si acum intrebarile:
    1. Credeti ca la Casa Auto (Bd. Expozitiei) se face service cum trebuie, sau plec fara turbina si alte chestii de acolo?
    2. Daca service-ul e OK, cum pot sa stiu daca uleiul pe care il pun ei este cel corect? (mie imi trebuie Mobil 1 0W-40, asa cum e standard)
    3. Se poate cumpara de undeva antigelul original MB? Am intrebat la zeci de comercianti piese auto si nimic...
    Daca ati avut probleme cu acest service, as aprecia orice sfat (am auzit multe lucruri rele care se intampla in service-uri pe la noi). Sunt de acord sa merg si la alt service particular bun, dar nu am gasit pana acum nici unul.
    Multumesc, va salut!

  • #2
    Salut si bine ai venit!
    Nu stiu cum e ACUM la 'Casa Auto' dar mai este si varianta cu 'Auto Class' pe Mihai Bravu.
    Daca nu esti obligat sa mergi la Casa Auto poti schimba pivoti, ulei si antigel oriunde, nu este nici o filozofie.
    Ptr treburi d-astea, la noi, MB-urile merg la Stefan 684 36 38. Are piese MB si asigura si montaj.
    Poate mai primesti si alte sfaturi... daca nu, mai stiu si alti oameni seriosi
    Sa ne spui impresii de pe unde ai fost.
    Bafta si sa ne vedem la intalniri.
    Razvan.
    P.S. S-o stapanesti sanatos!

    Comment


    • #3
      Pana la urma...la particular

      Salut si merci pentru raspuns.
      Intre timp am mai vorbit cu cineva care a fost la Casa Auto (fusese in prealabil la Autoklass) si a trebuit sa-l "cinsteasca" pe seful de la service "ca sa nu fie probleme". Deci....am mai intrebat in stanga si-n dreapta si am gasit pana la urma un service particular (tot ei comanda si piesele). Macar acolo stau cu ochiu' pe ei sa nu se intample ceva.
      O sa dau mai multe detalii despre cum a decurs treaba saptamana viitoare.
      Salutari.

      Comment


      • #4
        Dupa cum va spuneam, revin cu detalii: am fost pana la urma la un service particular si au comandat piesele:4 pivoti (Lemförder), 5l ulei (Mobil1 0W-40), filtru ulei si filtru aer). 4 ore si 1.600 LEI mai tarziu imi conduceam multumit masina catre casa. Cum antigel original MB nu se gaseste decat la service MB, sunt nevoit sa ma duc acolo pentru schimbare. A, si mai am un bec ars in bord (kilometraj). Poate stie cineva cum se ajunge la becurile alea. Merci, va salut.

        Comment


        • #5
          mare grija cu becurile.trebuie demontat volanul, deci si air-bag-ul. inainte de asta scoate borna de la baterie
          Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

          Comment


          • #6
            Salut popeye_pmm.
            Merci pt raspuns. Daca e asa de complicat cum zici, mai bine las becul asa cum e. Nici nu ma gandeam ca pentru operatiunea asta trebuie dat jos volanul. La ursulet era foarte simplu . Te salut.

            Comment


            • #7
              nu stiu daca nu e prea tirziu raspunsul meu, dar, oricum.........nici vorba de dat jos volanul pentru schimbarea becurilor din bord. pur si simplu se smulge afara cu atentie. va spun un secret: la mercedes toate sint pe cleme. nu gasesti nici un surub. electricianul de la mercedes mi-a demontat consola centrala in 30 secunde. a pus-o inapoi in tot atita timp.

              antigel nu exista special pentru mercedes. cine iti ia banii pt asa ceva este un hotz nenorocit. tb antigel care sa nu corodeze. de obicei cele de firma buna respecta normele.
              Last edited by doktor4carz; 10-28-2007, 09:59 AM.

              Comment


              • #8
                cauta pe forumurile germane. Acolo gasesti cum si cu ce se demonteaza bordul cu ceasurile. Pentru ca, in momentul extragerii, ca sa nu dai volanul jos, se roteste bordul cu tot cu volan in sensul acelor de ceas, pana cand il poti trage afara. Nu uita sa scoti mufele electrice intai.
                Still Loving MB

                Comment


                • #9
                  Multumesc pentru raspunsuri, aflasem de pe un forum cum se scoate panoul cu ceasurile afara, dar imi trebuie o unealta speciala (afara se gaseste la mag. de piese auto). Sau pot sa-mi confectionez singur una. Antigelul l-am schimbat, am cumparat tipul fara silicati, cum scrie in carte. Am facut 2 drenari cu apa distilata inainte de a pune noul antigel. Acum masina ajunge mult mai repede la temperatura optima de operare (peste 80). Am observat asta intr-o dimineata, cand erau 5 grade afara.
                  Salutari.

                  Comment


                  • #10
                    nu ai nevoie de nici o unealta speciala. cu o surubelnita fina, cu f multa atentie si delicatete. eu am tras cu o surubelnita fina din dreapta, pina am reusit sa-l agat cu degetele, apoi tragi cu simt de raspundere din ambele parti pe rind. dupa ce a venit in fata, scoti mufele de la cabluri si il scoti in lateral dreapta cu grija. la mine a iesit de nenumarate ori.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF