Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Navi Aps 50

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Navi Aps 50

    Salut,

    De curand am achizitionat un W211 din 2006, 220 cdi. Am observat ca ceasul din bord nu indica ora in mod corespunzator. Ulterior am aflat ca se poate regla numai cu ajutorul gps-ului. Cu aceasta ocazie am observat ca lipseste unitatea din portbagaj. Acum am doua intrebari:
    1. De unde o pot achizitiona si unde o pt monta (in afara de repr MB)?
    2. In cazul in care nu gasesc sa o cumpar, ceasul nu va mai putea fi reglat?

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri sau sfaturi.

    PS: un VIN se poate verifica va rog WDB2110061A983543

  • #2
    VEHICLE TYPE: Car
    MODEL NAME: E 220 CDI
    ENGINE: 646961 30 551788
    TRANSMISSION: 722699 06 528391
    FRONT AXLE: BE703661117139
    ORDER NUMBER: 0621724268
    PRODUCTION NUMBER: 8824345
    INTERIOR COLOR: 731A
    PAINTS: 775U



    RETARDER: 3 060516
    DELIVERY DATE: 16/05/06
    PRODUCTION ORDER REFERENCE: N
    RELEASE DATE: 15/05/06

    354 ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET

    414 ELECTRIC TILT/SLIDE SUNROOF IN GLASS VERSION

    423 5-SPEED AUTOMATIC TRANSMISSION

    474 PARTICLE FILTER

    580 AIR CONDITIONING

    600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT

    873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS

    910 DYNAMO WITH HIGHER CAPACITY (FFO)

    926 AIR POLLUTION CONTROL D4 EU4-MEASURES

    954 EQUIPMENT PACKAGE FOR AVANTGARDE VEHICLES

    M22 DISPLACEMENT 2.2 LITER

    Comment


    • #3
      Originally posted by Catalin Stefan View Post
      Salut,

      De curand am achizitionat un W211 din 2006, 220 cdi. Am observat ca ceasul din bord nu indica ora in mod corespunzator. Ulterior am aflat ca se poate regla numai cu ajutorul gps-ului. Cu aceasta ocazie am observat ca lipseste unitatea din portbagaj. Acum am doua intrebari:
      1. De unde o pot achizitiona si unde o pt monta (in afara de repr MB)?
      2. In cazul in care nu gasesc sa o cumpar, ceasul nu va mai putea fi reglat?

      Multumesc anticipat pentru raspunsuri sau sfaturi.

      PS: un VIN se poate verifica va rog WDB2110061A983543
      Masina ta nu are nevoie de modul Navi in spate. Discul Navi il introduci direct in Audio50, iar ceasul il reglezi tot din Audio50.
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #4
        Se pare ca tu nu ai citit manualul masinii(daca il are).Aici jos ai manualul (e pdf si il poti salva) si de la pagina 154 ti se arata cum sa lucrezi cu setarile ceasurilor.

        Comment


        • #5
          Originally posted by gmihai24 View Post
          VEHICLE TYPE: Car
          MODEL NAME: E 220 CDI
          ENGINE: 646961 30 551788
          TRANSMISSION: 722699 06 528391
          FRONT AXLE: BE703661117139
          ORDER NUMBER: 0621724268
          PRODUCTION NUMBER: 8824345
          INTERIOR COLOR: 731A
          PAINTS: 775U



          RETARDER: 3 060516
          DELIVERY DATE: 16/05/06
          PRODUCTION ORDER REFERENCE: N
          RELEASE DATE: 15/05/06

          354 ANTENNA FOR TELEPHONE D/E-NET

          414 ELECTRIC TILT/SLIDE SUNROOF IN GLASS VERSION

          423 5-SPEED AUTOMATIC TRANSMISSION

          474 PARTICLE FILTER

          580 AIR CONDITIONING

          600 HEADLAMPS - CLEANING EQUIPMENT

          873 SEAT HEATER FOR LEFT AND RIGHT FRONT SEATS

          910 DYNAMO WITH HIGHER CAPACITY (FFO)

          926 AIR POLLUTION CONTROL D4 EU4-MEASURES

          954 EQUIPMENT PACKAGE FOR AVANTGARDE VEHICLES

          M22 DISPLACEMENT 2.2 LITER

          Salut , am si eu o rugaminte....imi poti spune si mie daca masina mea are preinstalat cablajul pentru bluetooth . Pe volan si pe sistemul audio (am navigatie mare) am butoane pentru utilizarea telefonului integrat dar in cotiera nu am nici suportul de telefon si nici bluetooth-ul integrat
          VIN WDB2110201B072315.

          multumesc anticipat

          Comment


          • #6
            Originally posted by cl600 View Post
            Masina ta nu are nevoie de modul Navi in spate. Discul Navi il introduci direct in Audio50, iar ceasul il reglezi tot din Audio50.
            Salut,
            Multumesc pentru raspuns. Esti sigur? Am bagat cd-ul cu navi dar gps-ul nu ma localizeaza iar butonul de reglaj al ceasului ramane tot inactiv.

            Comment


            • #7
              Originally posted by gmihai24 View Post
              Se pare ca tu nu ai citit manualul masinii(daca il are).Aici jos ai manualul (e pdf si il poti salva) si de la pagina 154 ti se arata cum sa lucrezi cu setarile ceasurilor.

              http://www.mbusa.com/vcm/MB/DigitalA...tic_e55amg.pdf
              Salut Mihai si multumesc pentru raspuns si pentru VIN. Am citit manualul chiar in limba romana si modelul asta se pare ca se regleaza numai cu ajutorul gps-ului care nu ma localizeaza, butonul care regleaza ceasul ramanand inactiv.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Catalin Stefan View Post
                Salut Mihai si multumesc pentru raspuns si pentru VIN. Am citit manualul chiar in limba romana si modelul asta se pare ca se regleaza numai cu ajutorul gps-ului care nu ma localizeaza, butonul care regleaza ceasul ramanand inactiv.
                Se poate reprograma ceasul sa nu mai tina cont de Navi sau se poate incerca repararea sistemului gps.
                http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                www.mbretrofit.ro

                Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                Comment


                • #9
                  Am desfacut in stanga spate tapiteria din portbagaj dar nu am gasit nicio mufa libera, decat una foarte subtire ce seamana a antena. In rest doar fire cuplate nimic liber care sa se poata cupla in vreo unitate.

                  Comment


                  • #10
                    Am desfacut in stanga spate tapiteria din portbagaj dar nu am gasit nicio mufa libera, decat una foarte subtire ce seamana a antena. In rest doar fire cuplate nimic liber care sa se poata cupla in vreo unitate.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF