Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

faruri matuite

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • faruri matuite

    Am o atrebare ,stie cineva la vreun centru de dezmembrari o pereche de faruri clare, pentru un mercedes w 210 carosierie, fabricatie 1999 ,si la ce pret. Daca da,sa-mi lase un numar de telefon.

  • #2
    Incearca cu maxim 100 lei sa le polishezi, daca nu-ti plac achizitioneaza-ti dupa altele...
    Mail : emi@koket.org
    Tel : 0757 233 231
    Reparatii electrice auto Iasi
    Electrical Center Iasi

    Comment


    • #3
      Se pot scoate la polish ca noi. N are rost sa iei altele. Eu le-am polishat pe a mele acasa in garaj. Au iesit super ok. Am folosit un flex cu suport de burete polish si turatie reglabila. O coala de smirghel de apa de 1000. Burete polish si pasta polish.
      Se dau jos farurile ca nu prea poti altfel fara sa risti sa strici vopseaua de langa chiar daca o acoperi.
      Se matuiesc complet pana se duce tot galbenu ala invechit, si apoi se da polish pana e oglinda, de 3 4 ori .
      Acuma chestia e ca daca nu ai ce-ti trebuie, si nu ai experienta deloc la polishat mai bine mergi la unu care stie sa nu le strici. Daca apesi prea tare sau ti prea mult intr un loc risti sa strici farul ireparabil.
      Oricum astea aftermarket clare is slabe calitativ, nu merita.
      +40758148228 whats app active

      Proud owner of Lady Blue W140.

      Comment


      • #4
        Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.

        Comment


        • #5
          sau acasa singur

          http://www.scoaladedetailing.roIn filmul de mai sus nu numai ca vei vedea niste cazuri extreme de deteriorare a farurilor si felul in care polisharea le-a fa...

          Comment


          • #6
            La mine la w211 erau varza farurile am fost la un prieten la polish si am deja 3 ani cu ele si sunt inca impecabile cu 100 de roni.Treba a constat in: demontare faruri dat cu smirghel de 1500 dupa aceea smirghel de 2000, pasta de polish dura (alba) pasta de polish fina (verde) si lacuite la compresor, toata treaba a durat 2 ore cu tot cu uscat si sunt multumit de ele si in ziua de azi.

            Comment


            • #7
              Originally posted by papi View Post
              dupa aceea smirghel de 2000, pasta de polish dura (alba) pasta de polish fina (verde) si lacuite la compresor, toata treaba a durat 2 ore cu tot cu uscat si sunt multumit de ele si in ziua de azi.
              Asta cu lacuirea... super tare ideea. Nu am mai auzit pe nimeni, dar chiar ca se mai depune un strat protector.

              Comment


              • #8
                Salut.Si eu mi le-am facut farurile cu lac dar trebuie matuite cu smirghel de 2000 daca au fost inainte polishate ca lacul sa aiba prindere nu cum a facut papi direct lacul pe farul polishat .Nu numai ca este un strat protector dar si ca aspect ii da farului o tenta de sticla si luceste frumos si la umbra .Important ca lacul sa fie de calitate eu folosesc doar lac de la Standox.

                Comment


                • #9
                  Nu e MB, dar ca idee: un polish facut la un Audi A6 care avea farurile foarte matuite (prima poza a fost facuta deja dupa ce s-au slefuit cateva straturi cu hartie abraziva de 800-1000-1500-2000).

                  A iesit OK. Pasta cu care sa da ultimul strat e un PLASTIC POLISH si costa in jur de 80 de lei tubul (a fost cumparata la Dedeman).

                  L.E. un tub de polish ajunge la 3 sau 4 perechi de faruri (depinde cat de mari sunt farurile si cat de multa pasta aplicati).

                  La aceasta masina am polishat inclusiv proiectoarele de ceata, stopurile, ornamentul din jurul numarului de inmatriculare spate, plus inca un set de faruri la un alt A6, si a mai ramas cam jumatate din pasta.
                  Toata operatia a durat in jur de 2 ore.
                  Attached Files
                  Last edited by dan500se; 09-19-2012, 09:57 AM. Reason: completare
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by CJ-12-LWP View Post
                    Salut.Si eu mi le-am facut farurile cu lac dar trebuie matuite cu smirghel de 2000 daca au fost inainte polishate ca lacul sa aiba prindere nu cum a facut papi direct lacul pe farul polishat .Nu numai ca este un strat protector dar si ca aspect ii da farului o tenta de sticla si luceste frumos si la umbra .Important ca lacul sa fie de calitate eu folosesc doar lac de la Standox.
                    Nu eu personal le-am facut, si tipul respectiv de 10 ani numai cu polish se ocupa si cred ca stia ce face, lacul l-a dat numai pentru protectie si era parca 3M.

                    Comment


                    • #11
                      Lac 3M nu exista numai pasta de lustruit 3M .Nu am avut intentia sa te jignesc ,am vrut sa spun doar ca orice suprafata inaine de a fi vopsita sau lacuita se matuieste cu un sirghel fin pentru ca lacul sa aiba prindere buna.Cine se ocupa cu ceva nu inseamna ca si stie ce face.La noi in tara majoritatea meseriasilor invata din mers pe pielea clientului,ieri a fost timplar,azi face termopane si miine polisheaza faruri la Mercedes.I-mi retrag cuvintele,important ca farurile tale arata OK restu nu conteaza.

                      Comment


                      • #12
                        Stai linistit nu mai jignit eu am spus numai cum sa efectuat lucrarea , ce am apreciat la tipul respectiv a fost sinceritatea lui, in sensul ca dupa polish farurile mele le puteam pune in cutie si sa le vand ca noi, dar mi-a spus tre sa le dau lac neaparat o sa isi piarda putin din luciu, dar daca le las asa dupa 2 luni iarasi vii la mine si iti mai iau 100 de lei.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by kaza View Post
                          E tare videoclipul. Ma gandesc serios sa incerc sa-mi slefuiesc singur farurile la MB 270cdi din 2004.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF