Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w211 caseta directie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • w211 caseta directie

    sal am un w211 cdi din 2003, la mersul prin gropi la viteza mica se aude o bataie pe partea stanga fata dar cand sunt in viraji nu se aude nimic. am fost la rar am testat masina si cei de la rar au zis ca am probleme cu caseta de directie pe partea stanga partea soferului. ce pot face ca sa repar masina, un sfat ceva am inteles ca se mai poate regla ceva la ea? se poate reconditiona?

  • #2
    Originally posted by ira_alex View Post
    sal am un w211 cdi din 2003, la mersul prin gropi la viteza mica se aude o bataie pe partea stanga fata dar cand sunt in viraji nu se aude nimic. am fost la rar am testat masina si cei de la rar au zis ca am probleme cu caseta de directie pe partea stanga partea soferului. ce pot face ca sa repar masina, un sfat ceva am inteles ca se mai poate regla ceva la ea? se poate reconditiona?
    Se pot face reglaje insa este posibil sa fie mai grava problema. Va sugerez o constatare inainte de orice investitie.Noi ne ocupam numai de sisteme de directie si oferim servicii complete de servisare si mentenanta.
    Daca sunteti interesat ma puteti contacta la nr: 0732491532
    Repar casete directie si pompe servo. 0732491532

    Comment


    • #3
      Salut, iti sugerez sa te duci mai intai la un service (mecanic) competent si impreuna trageti de toti pivotii, bucse, bieleta antiruliu, brate bascule. Vezi ca in capatul bieletei antiruliu este un pivot pe brat bascula inferioara. Eu am avut acelasi zgomot rau la viteza mica si mici denivelari si 3 mecanici mi-au zis ca este caseta dupa ce am schimbat pivot sus si jos si bielete si capete de bara odata cu reconditionarea. Am trimis-o bineinteles la reconditionat si dupa ce am reconditionat-o (La Sighisoara, te costa 600 ron) si am montat-o, aveam acelasi zgomot. Bineinteles ca mi-au venit spumele! Alt mecanic, cica a, zgomotul este de la amortizor, altul cica, am joc in rulment etc. Cumparale !!! Am decis sa mai merg la 3,4,5 .... mecanici si pana nu aud de la 2 mecanici acelasi lucru, nu mai schimb nimic Am ajuns la un alt mecanic si m-am bagat sub masina impreuna si am tras impreuna de alea pe acolo pana m-a convins ce are masina si am acceptat sa schimb pivotul mai sus mentionat si brat bascula inferior curbat. Cu conditia ca-i platesc numai daca dispare zgomotul.
      Si problema a fost rezolvata!!!

      Asa ca atentie mare la mecanici !!! Ca pe toti cand ii auzi ... Schimba domne' !!! si daca gresesc zic: A pai mai are si nu stiu ce ...
      Tine-ne la curent...

      Comment


      • #4
        Corect, sapa bine inainte sa te iei de caseta. Am trecut si eu prin asta: ma trimitea un mecanic sa-mi cumpar caseta cand, de fapt, trebuiau schimbate doua amarate de bucse de cauciuc de la bara stabilizatoare (30 de lei). Asta la W210.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          am testato la rar m am bagat sub masina si am pus mana intimp ce o verifica se vedea clar ca din caseta se misca, o sa merg la alt rar sa vedem ce zic ingineri de acolo.

          Revizuieste stilul de cantat la pian.
          Last edited by cutaresku; 08-29-2012, 22:39 PM.

          Comment


          • #6
            Daca ai sa cauti mai atent ai sa gasesti rezolvarea postata de mine. Se desface burduful si se regleaza din popici. E simplu si foarte usor. Daca vrei sa te complici si sa arunci bani, atunci le iei prin eliminare dar intr-un final, din ce descrii tu, tot aici ai sa ajungi:

            Comment


            • #7
              Si vezi ca jocul pe care l-ai simtir si tu la RAR ( nu stiu cat este de puternic) dar eate normal in caseta. Subscriu la posturile de mai sus cauta bine inainte de a te apuca de ea. Eu am fost trimis sa imi cumpar alta( ca si tine), firesc in primul rand am cautat sa vad cat e una noua, pasul 2 a fost sa vb cu cineva care se ocupa de reconditionarea lor( apropos daca chiar e de la caseta se poate reconditiona + garantie) si omul mi-a zis doar din telefon nu iti poate bate caseta la un 211. Ok... Am zis eu am mai cautat si nu a fost decat un pivot de la bratul din fata de jos. so... Tu decizi cat de tare vrei sa te implici sau sa mergi pe mana lor de mecanici.

              Comment


              • #8
                Bieleta de directie s-ar putea dar mai greu, la pivotul inferior penetreaza-i cauciucul cu o seringa cu ac si baga niste ulei si scapi de bataie, e chestie provizorie inainte sa schimbi pivotul respectiv.

                Comment


                • #9
                  Raspuns

                  Originally posted by alx69 View Post
                  Salut, iti sugerez sa te duci mai intai la un service (mecanic) competent si impreuna trageti de toti pivotii, bucse, bieleta antiruliu, brate bascule. Vezi ca in capatul bieletei antiruliu este un pivot pe brat bascula inferioara. Eu am avut acelasi zgomot rau la viteza mica si mici denivelari si 3 mecanici mi-au zis ca este caseta dupa ce am schimbat pivot sus si jos si bielete si capete de bara odata cu reconditionarea. Am trimis-o bineinteles la reconditionat si dupa ce am reconditionat-o (La Sighisoara, te costa 600 ron) si am montat-o, aveam acelasi zgomot. Bineinteles ca mi-au venit spumele! Alt mecanic, cica a, zgomotul este de la amortizor, altul cica, am joc in rulment etc. Cumparale !!! Am decis sa mai merg la 3,4,5 .... mecanici si pana nu aud de la 2 mecanici acelasi lucru, nu mai schimb nimic Am ajuns la un alt mecanic si m-am bagat sub masina impreuna si am tras impreuna de alea pe acolo pana m-a convins ce are masina si am acceptat sa schimb pivotul mai sus mentionat si brat bascula inferior curbat. Cu conditia ca-i platesc numai daca dispare zgomotul.
                  Si problema a fost rezolvata!!!

                  Sunt de acord, deaceea am sugerat o constatare inainte de orice investitie insa daca nu a fost in cazul dumneavoastra nu inseamna ca nu poate sa fie in cazul dansului. In alta ordine de idei bataia poate avea mai multe surse. Noi avem banc de probe si testam orice piesa cand o primim, astfel se stie clar daca e cazul de reparatii sau nu de la momentul 0. Avem multi clienti care vin cu piesa demontata pentru verificari.

                  Asa ca atentie mare la mecanici !!! Ca pe toti cand ii auzi ... Schimba domne' !!! si daca gresesc zic: A pai mai are si nu stiu ce ...
                  Tine-ne la curent...
                  De acord pe jumate. Noi lucram cu service-uri din toata tara si am ajuns la concluzia dureroasa ca neamurile lui Manivela si Carpacila sunt in continua crestere insa am intalnit si meseriasi adevarati ( ce-i drept cam 1 la 10-20 de insi dar macar ii gasesti).

                  Originally posted by ira_alex View Post
                  am testato la rar m am bagat sub masina si am pus mana intimp ce o verifica se vedea clar ca din caseta se misca, o sa merg la alt rar sa vedem ce zic ingineri de acolo.

                  Revizuieste stilul de cantat la pian.
                  Daca se misca bieleta in fata si in spate de nu doar sus-jos, stanga-dreapta este posibil sa aveti uzura in dantura axelor. Exista o toleranta insa daca este o miscare de 1-2 cm deja incep sa ma gandesc la probleme. Ma vad nevoit sa amintesc de constatare.

                  Originally posted by vladic View Post
                  Si vezi ca jocul pe care l-ai simtir si tu la RAR ( nu stiu cat este de puternic) dar eate normal in caseta. Subscriu la posturile de mai sus cauta bine inainte de a te apuca de ea. Eu am fost trimis sa imi cumpar alta( ca si tine), firesc in primul rand am cautat sa vad cat e una noua, pasul 2 a fost sa vb cu cineva care se ocupa de reconditionarea lor( apropos daca chiar e de la caseta se poate reconditiona + garantie) si omul mi-a zis doar din telefon nu iti poate bate caseta la un 211. Ok... Am zis eu am mai cautat si nu a fost decat un pivot de la bratul din fata de jos. so... Tu decizi cat de tare vrei sa te implici sau sa mergi pe mana lor de mecanici.
                  Nu stiu peste ce ,,destept" ati dat insa daca vreti va arat casete care bat. Nu exista caseta care sa nu bata. Ca la unele modele apare extrem de rar acest fenomen este corect dar a spune ca un anumit model de caseta nu poate bare este eronat.

                  Originally posted by papi View Post
                  Bieleta de directie s-ar putea dar mai greu, la pivotul inferior penetreaza-i cauciucul cu o seringa cu ac si baga niste ulei si scapi de bataie, e chestie provizorie inainte sa schimbi pivotul respectiv.
                  Mai mult de o saptamana nu as recomanda sa rulati cu o astfel de interventie. In primul rand intra foarte mult praf prin acea gaura mica. In Micul Paris suntem experti la capitoul nori de praf.
                  Repar casete directie si pompe servo. 0732491532

                  Comment


                  • #10
                    am rezolvat problema nu a fost caseta, bataia care se auzea pe fata a fost de la pivotii de pe bascula inferioara cei care leaga bieleta antiruliu

                    Comment


                    • #11
                      Ce bine imi pare ca nu a fost din caseta. Bafta si km fara reparatii.

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am probleme cu caseta la un W211 E 220 CDI , la viraje se aud pocnituri , am fost la service si e caseta , pierde ulei pe la axul volanului , am programare la Sighisoara , ce spuneti sunt seriosi cei de acolo ? Mecanicul meu avea un numar de la Bucuresti unde duceai caseta ta si iti dadeau ei una reconditionata pt 650 EURO , la Sighisoara vad ca e doar 650 RON .

                        Comment


                        • #13
                          Stiu de la un amic cu duba ca si-a reconditionat caseta la Sighisoara are 2 ani fara probleme, sunt destul de profesionisti.A fost trimisa prin curierat si in 4 zile a fost ca noua. Ei oferind garantie sa reparat complet.

                          Comment


                          • #14
                            La w211 2.2 cdi tot la Sighioara am reconditionat caseta si de atunci nu am probleme

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by lucianw211 View Post
                              Si eu am probleme cu caseta la un W211 E 220 CDI , la viraje se aud pocnituri , am fost la service si e caseta , pierde ulei pe la axul volanului , am programare la Sighisoara , ce spuneti sunt seriosi cei de acolo ? Mecanicul meu avea un numar de la Bucuresti unde duceai caseta ta si iti dadeau ei una reconditionata pt 650 EURO , la Sighisoara vad ca e doar 650 RON .
                              Depinde ce a avut nevoie. Daca avea axe bune caseta si i s-a facut o reparatie partiala se poate discuta de 650 ron insa daca trebuie inlocuita iar piesa oferita la schimb este prea deteriorata pentru a fi primita la schimb se nu mai poti discuta de preturi asa mici
                              Repar casete directie si pompe servo. 0732491532

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF