Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

P1470-016: lipsa putere, consum mare, fum negru

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Mi s-a intamplat de vreo 2 ori sa dea limp si in 5 minute sa isi revina singura...nu stiu de ce interesant link-ul si o sa vedem cum iti merge tie asa si daca e ok anulez si eu

    Comment


    • #92
      Originally posted by cutaresku View Post
      I-am urmat sfatul lui Alin (cl600) si-am mers pe pista EGR dement, care ramane deschis cand nu trebuie. Bun, nu mi-a mai dat limp sa verific vizual parghia EGR, insa am facut altceva: am anulat EGR.
      Procedura e simpla, o dioda, doua rezistente (una de 470 ohmi si una de 1000), legate intre ele si mufate in ECU pe firele de la mufa EGR (12v si frecventa joasa), respectiv pe firul ce merge la pin-ul 5 al debitmetrului.
      Asa cum stiti, EGR-ul este vacuumatic la cdi2; simpla blocare sau demufare duce la LIMP (debitmetrul vede ca nu functioneaza si parashte ECU-ului care comanda LIMP-ul). Rostul circuitului mentionat este de a minti debitmetrul ca EGR-ul este alimentat si functioneaza.
      Ulterior montarii circuitului se demufeaza EGR-ul (mufa de tensiune).
      Primii 20 km pe autostrada, varf de 170km/h, ulterior constant 100km/h: 5,5 litri consum pe BC. Urmatorii 35 in oras, destul de liber, 6,9 litri la suta. Zic eu ca m-am apropiat de adevar.
      Cat despre fum, il vad in oglinda doar la a 1-a, putin la talpa a 2-a, in rest nimic. Estimez c-am scapat in proportie de 70-80% de fum.
      Acceleratia pare a fi mai lina.
      Recomand anularea EGR. Mai multe detalii aici, de unde m-am inspirat si eu (am citit tot, am vorbit cu Alex Crow si ulterior am decis sa-l anulez): http://forums.mercedesclub.org.uk/sh...ad.php?t=68928
      Poate m-am exprimat gresit si atunci cand se vor topi pistoanele colegilor care urmeaza sfatul tau, va rog sa nu dati vina pe mine.


      Principalul rol al EGR-ului este limitarea temperaturii in camera de ardere! Am scris undeva prin forum un post despre asta.

      Eu zic sa montezi totul la loc, sa determini daca defectul chiar exista si sa il remediezi.
      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


      www.mbretrofit.ro

      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

      Comment


      • #93
        Hmm, cresterea temperaturii este mult prea mica pentru a determina ceea ce spui tu (conform linkului uk).
        EGR-ul se inchide la mersul cu turatie relativ medie-mare, de acord? Adica ar trebui sa am motorul varza daca merg cu 140km/h timp de 4-5 ore pe autostrada, nu?
        Rolul principal al EGR este, din cele citite de mine (evident, tu cunosti problema mai bine), pur de limitare a noxelor. Da, faptul ca la turatii mici/mers in oras, EGR-ul baga gaze, deci un amestec mai sarac, inseamna ca se mentine o temperatura mai mica. Insa, de ce n-as da motorului aer curat si l-as sufoca cu noxe?
        Oricum, daca mi se va topi ceva in motor, voi semnala aici
        Last edited by cutaresku; 10-28-2012, 10:46 AM.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #94
          De cand am montat circuitul de anulare a EGR n-am mai trecut prin LIMP. Recent mi-a venit si STAR-ul, nu mai am nici o eroare
          Azi am schimbat debitmetrul Pierburg cu unul original MB (cred ca tot Pierburg il face desi este doar stelutza MB pe el, 100 euro fix la reprezentanta), sa fiu eu linistit.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #95
            Nu ai mai scris nimic pe aici vis a vis de anularea EGR cum se comporta masina care sunt consumurile,ma refer dupa un anumit numar de KM de la anularea lui ca de altfel am inteles ca nu mai ai probleme

            Comment


            • #96
              Pai n-am avut motiv...
              Consumul e relativ: de la 4,4 pana la 16, in fuctie de conditiile de trafic. http://www.clubmercedes.ro/showpost....&postcount=413
              Azi, de exemplu, pe ~70 de km am avut 6,1% (BC).
              Real, pompa-pompa, in perioada noiembrie-decembrie am avut 8 si respectiv 10. Condus urban 85% din timp.
              Anularea EGR-ului nu va determina in niciun caz cresterea consumului.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #97
                Bun si atunci ce aspect negativ ar putea avea anularea egr?ca si eu acum il am scos cel putin voba ta pana iau "debilmetrul"

                Comment


                • #98
                  Din punctul meu de vedere si al celor de aici http://forums.mercedesclub.org.uk/sh...ad.php?t=68928, niciunul. Alin sustine insa ca ar creste temperatura de ardere in motor.
                  In grupul VAG majoritatea isi elimina EGR-ul (la ei e mai simplu, doar fizic).
                  Fiecare face cum crede cu junghiul propriu.
                  https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                  Comment


                  • #99
                    Corect fiecare face cum vrea oricum eu cred ca nu e nici un risc,eu ma gandeam sincer sa nu se mareasca consumul...atata tot.Referitor la problema mea ieri ai zis ca e debitmetrul meu defect si de aceea nu imi recunoaste calculatorul anularea fizica a EGR,nu e mai degraba senzorul ala MAF?ala dupa teava care iese din intercooler si intra in EGR?(care e bulit?ca totusi debitmetrul este inaintea turbo-ului?)

                    Comment


                    • MAF= mass air flow=debitmetru.
                      MAP=senzor presiune aer (manifold absolute pressure).
                      Activitatea EGR este monitorizata de debitmetru, situat intre cutia filtrului de aer si turbo.
                      Attached Files
                      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                      Comment


                      • Am confundat eu scuze

                        Comment


                        • Iti dau dreptate. Sa sti ca te-ai gindit destul de bine sa inlocuiesti turbocharger de 2,2 cu 2,7. In felul asta acoperi eventualele pierderi de energie din sistemul de supralimentare pe care l-ai aratat in imagine.

                          P 1470 este o defectiune pe supralimentare specifica CDI 2.

                          Conform manualului de reparatie ca sa scapi de P1470 trebuie sa inlocuiesti toate piesele pe care le-ai afisat in imagine. Fiindca dupa 13 ani de functionare este imposibil ca sistemul supralimentare sa nu prezinte vreun viciu, incepind de la turbina, intercooler, pipe, air mainfold, vacum valve, ECU etc.

                          Principalul vinovat cica ar fi ECU, findca el iti limiteaza motorul.
                          Dupa 13 ani de functionare valorile de presiune pe galerie nu mai sint aceleasi cind era masina noua. ECU observa diferenta dupa care motorul intra in limp mode. Asa ca imediat P1470 fiindca valorile de presiune nu mai sint aceleasi pe care le cere ECU, asta datorita uzurii.

                          De exemplu: in loc de 2,2 bari ai doar 2,0/ asa ca pentru diferenta de 0,2bari ai P1470.

                          In cazul asta ai 2 variante:
                          1) Bagi tote piesele noi implicate care pot fi pina la toba de esapament care ar insemna vreo 2mii euro (depinde de situatie)

                          2) Nu mai bagi nici un ban in piese, se resofteaza ECU cu tolerante mai mari in care EGR merge la minim, etc, etc, etc, si merge motorul pina la adinci batrineti. Dar chestia asta nu este la indemina oricui.

                          Desigur pentru anumite defectiuni resoftarea nu te ajuta cu nimic.
                          De exmplu: daca ai axu rupt sau uzat la turbo si sa dat pe ulei, pina nu inlocuiesti turbina, nu remediezi defectiunea.

                          Reparatii P1470 am facut la multe motorizari mercedes 611 CDI 2 la W210, W202, W203, W638, W903 si W904. (adica E calss, C class, Vito si Sprinter anii 1999-2002)
                          Deci pentru P1470 cu o diferenta pierdere mica de presiune datorata : unei fisuri mici la bazinu intercooler la garnitura sau garnitura imbinare tubulatura, sau fisura minuscula galerie, sau zguri cu depuneri la turbina sau esapament, sau pierderi mici de vacum valva geometrie turbina, sau orice altceva, ce genera P1470 (orice piesa din imaginea pe care ai prezentat-o care nu implica o defectiune majora) Am reparat multe cazuri din acestea fara a inlocui nici o piesa.


                          Este acelas fenomen dar sub alta natura care se intimpla in anii 80'' la DACIA: Toti spuneau ca planetarele de Dacie nu se pot reconditiona decit daca le inlocuiesti cu unele noi. La fel si in cazul asta.

                          Nu recomand treaba asta celor pretentiosi (Nu poti fi si cu treaba aia mare si cu sufletul in rai)

                          Chestia asta este cum ar fi un smirgheruit de platina.

                          Originally posted by cutaresku View Post
                          MAF= mass air flow=debitmetru.
                          MAP=senzor presiune aer (manifold absolute pressure).
                          Activitatea EGR este monitorizata de debitmetru, situat intre cutia filtrului de aer si turbo.

                          Comment


                          • De P1470 am scapat de ceva vreme, cel putin eu. Si da, la mine traseul turbo (inclusiv)-intercooler-galerie de admisie este nou (mai putin furtunele).
                            Oricum, interesanta explicatia, probabil si utila unora cu bube similare.
                            Daca-mi permiti, din ce m-am documentat eu (si am sapat, asa cum vezi, mult timp, pana am scapat de P1470), ECU ar fi ultimul si cel mai rar generator al P1470. In 99% din cazuri este vorba, in ordine, de:
                            1. o scapare de aer (fisura in furtune, intercooler sau chiar galerie de admisie);
                            2. galerie de admisie (M55, tija, paleti);
                            3. catalizator infundat;
                            4. turbina sucombata;
                            5. senzor MAP dus (inclusiv fire sugrumate);
                            6. EGR blocat intermitent pe deschis.
                            Debitmetrul genereaza si el, foarte des, LIMP, insa nu am auzit sa dea codul P1470.
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • Exact cum spui, dar in cele din urma ECU hotareste, indiferent daca motorul merge bine sau rau, totul este la cherimul lui.
                              Iar testerul cinta dupa cum dicteaza ECU.
                              In 1% din cazuri testerul te mai induce si in eroare si atunci ca sa nu dai gres, mecanicul mai trebuie sa aibe pe linga tester si ureche muzicala.

                              Originally posted by cutaresku View Post
                              De P1470 am scapat de ceva vreme, cel putin eu. Si da, la mine traseul turbo (inclusiv)-intercooler-galerie de admisie este nou (mai putin furtunele).
                              Oricum, interesanta explicatia, probabil si utila unora cu bube similare.
                              Daca-mi permiti, din ce m-am documentat eu (si am sapat, asa cum vezi, mult timp, pana am scapat de P1470), ECU ar fi ultimul si cel mai rar generator al P1470. In 99% din cazuri este vorba, in ordine, de:
                              1. o scapare de aer (fisura in furtune, intercooler sau chiar galerie de admisie);
                              2. galerie de admisie (M55, tija, paleti);
                              3. catalizator infundat;
                              4. turbina sucombata;
                              5. senzor MAP dus (inclusiv fire sugrumate);
                              6. EGR blocat intermitent pe deschis.
                              Debitmetrul genereaza si el, foarte des, LIMP, insa nu am auzit sa dea codul P1470.

                              Comment


                              • Salut din nou,ieri am ajuns si eu la tester si am tot P1470.....din pacate.Am dat bara masinii jos si am verificat intercoolerul,pierde ulei pe la una din imbinarile de plastic radiator,si toate garniturile alea mari de la furtune nu sunt in stare prea buna si as vrea sa le schimb si pe ele insa nu stiu codurile daca m-ar putea ajuta cineva aici ar fi super...asta ca sa nu fiu nevoit sa schimb furtunele cu totul.Am mai observat o pierdere usoara de ulei bineinteles chiar la piesa care iese din turbo si intra in furtunul care merge spre intercooler,stiu ca are o garnitura si aia ma gandesc ca ar trebui sa se gaseasca,in cel mai rau caz o schimb cu totul....Am comandat intercooler nou(marca wan wheezel in jur de 100euro) o sa schimb si garniturile astea toate si voi scoate masina la drum.Va voi tine la curent daca a mai luat limp sau nu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF