Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

P1470-016: lipsa putere, consum mare, fum negru

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by cutaresku View Post
    Update: astazi am sesizat ca am doua gauri in cutia filtrului de aer, unsa de marimea unui bob de mazare, clar o spartura cauzata de o pietricica si a doua, suspecta, pare a fi stock, in capul cutie. Ce rol are aceasta a doua gaura, stie cineva?
    Le-am lipit pe ambele.
    Poze aici:

    Alt update: un video cu functionarea actuatorului turbo. Detectez un fum albastrui provenind, la primele actionari bruste, din zona actuatorului (secundele 6-8, 15-17).
    http://www.youtube.com/watch?v=zYtbs...ature=youtu.be
    Buna ziua, hai sa iti spun ce este cu gaura aceea , este de fapt scurgerea carcasei de filtru, daca cumva intra apa sau motorul trage apa , sa aiba pe unde sa se scurga , nu are nimic de a face cu fumul negru pe care il scoate masina,.
    Hai sa mai lamurim un lucru , chiar daca ai cutie manuala sau automata , raportul final , adica treapta 6 la cutie manuala sau treapta 5+ lock-up la automata ,este acelasi , fumul negru nu vine de la ce cutie ai sau motor ,
    Nu mai cautati si nu mai schimbati piese degeaba la masini , nu va mai legati de orice lucru banal , vorbim despre masini pline de electronica , combinate cu mecanico-hidraulica care nasc multe controverse.
    Un consum marit, poate sa vina de la: geometrie incorecta, anvelope , presiune anvelope, modul de condus gen iepure , adica dai gaz dupa care o lasi si dupa iar gaz, lucruri nefolositoare carate prin masina , roti infranate , sau probleme la sistemul de franare , probleme la ambreiaj daca este cutie manuala , adica patineaza ambreiajul dar nu suficient sa-l poti detecta , probleme la converter daca este cutie automata,probleme la motor , adica sensori care mint si pe care nu ii poti detecta foarte usor datorita electronicii , datele de comunicare intre cutie si motor daca este cutie automata , si lista poate continua lejer ,
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • #47
      @automaticul: Consumul poate sã fie și de la ce zici tu, însã adevãrata problemã cred cã are legãturã cu fumul negru pe care-l scoate mașina. Care orice ar fi, nu e normal.
      ...

      Comment


      • #48
        @automaticul: Ceea ce spui tu este absolut corect, insa n-are legatura cu problema mea.
        Explicatia este hilar de simpla, chiar truism: am consum mare de combustibil si mult fum negru datorita fie lipsei de aer fie unui supra-debit de motorina. Daca as identifica si cauza...
        Crede-ma, am cam eliminat tot: turbina si valva vacuum noi, intercooler, galerie admisie, senzori presiune/temperatura, spalat catalizator, testat vacuum, verificat EGR.
        Ramane sa iau iarasi la mana furtunele de la intercooler desi nu prea am acces facil la ele.
        Am constatat si o scurgere de ulei sub vasul cu lichid de servo, se demonteaza usor? Se pierde lichid la operatiune? Presupun ca e vreun o-ring si acolo.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #49
          Dupa atata chin, raman la parerea mea: cumparam matrafux pe post de benzina/motorina si bagam in boale toate piesele.
          Problema este de unde ... sa luam ceea ce ne trebuie si pentru banii pe care ii dam?

          Comment


          • #50
            Nici eu nu am scapat de buba cu fumul dar am descoperit o chestie. Am pus un debitmetru de pe un vito(tot 2.2cdi) si am plecat la mare, fara sa mai fac altceva. Plinul facut pana in buza(65l), plecat la mare cu viteza constanta, AC deschis permanent, viteza constanta pana in 120 cu 4-5 reprize pana in 200 maxim.

            Ce am observat :
            -fum negru la fel ca inainte;
            -consum redus drastic ( am facut 980km si mai aveam 6 litri de motorina in rezervor), prin mamaia cat am folosit masina consum in bord 7 maxim);
            -putere putin mai mica, masina se simtea putin fortata;
            -cand veneam pe drum acasa m-am bagat intr-o depasire si s-a oprit cu eroare( EPC visit workshop).

            Daca urmareste si colegul automaticul articolul:
            -cutia s-a comportat exemplar afara,totul a fost lin si frumos;
            -in mamaia a sarit din viteza (ziua la temperatura mare doar);

            Cam atat
            Mail : emi@koket.org
            Tel : 0757 233 231
            Reparatii electrice auto Iasi
            Electrical Center Iasi

            Comment


            • #51
              A umblat cineva la reglajul actuatorului turbo?
              Daca l-as scurta, sa am boost mai mare, ca aici: http://www.youtube.com/watch?v=p12g1...feature=fvwrel
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #52
                Am reusit sa dau catalizatorul jos dar era gol, in schimb pe teava de evacuare era numai funingine groasa si cateva bucati de catalizator am curatat toba acea de mijloc cu un furtun cu apa, am pus-o pe masina si s-a rezolvat problema. Am fost pana in Germania in total vreo 6000 de km si nu am mai avut probleme, se pare ca s--a rezolvat in cazul meu. Salut si multumesc!
                Last edited by cutaresku; 08-30-2012, 14:46 PM.

                Comment


                • #53
                  In ce sens s-a rezolvat la tine problema Vlad?Nu se mai plafoneaza sau nu mai scoate fum negru?

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by pervert_4u View Post
                    In ce sens s-a rezolvat la tine problema Vlad?Nu se mai plafoneaza sau nu mai scoate fum negru?
                    Nici nu se mai plafoneaza si nici fum negru nu mai scoate.

                    Comment


                    • #55
                      Ma bucur ca ai rezolvat problema si sper sa nu iti mai apara!Sa te bucuri de ea multi kilometri fara probleme!

                      Comment


                      • #56
                        Update: am schimbat charging air line (nu stiu cum e in romana) si kitul de 3 oringuri de la regulatorul de presiune din capul rampei de injectie.
                        Masina nu mai da fum aproape deloc, consumul a scazut la 6,7 mers normal - 8,1 mers foarte tare. Se pare ca sunt pe drumul cel bun.
                        Asta e charging air line (A6460981007 este codul actual), schimbata pentru ca avea o ureche superioara rupta.
                        Attached Files
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • #57
                          Sper sa nu mai ai probleme.Cat te-as dus piesa respectiva?Numai bine!

                          Comment


                          • #58
                            Deci ai avut cam ce am avut si eu,consumul pare ok nu am stiut ca exista oring-uri pentru regulatorul de presiune si l-am schimbat cu totul....dar aia e omul cat traieste invata,ma bucur ca e ok masina acum

                            Comment


                            • #59
                              Echivalentul a 275 ron a fost piesa respectiva, de la reprezentanta.
                              Update:
                              Nu, nu s-a schimbat nimic deosebit, azi mi-a luat iar limp mode, intr-o panta in viteza a 4-a. Trecusera cam 2000km de la ultimul limp...
                              Fum vad ca n-am la a 4-a, a 5-a si-a 6-a, insa 1-2-3 baga la greu, insa doar la talpa rea.
                              Consumul in weekend, 560km, mers cat am putut de tare (un politist chiar mi-a aratat obrazul azi, cand am trecut pe langa el cu 150) a fost de 8,3, adica foarte mare. Consumul de 8,1 a fost pe primii 300km, ulterior, vreo 65 km am mers cu 90-110 si am avut 6,7.
                              Urmatorul pas: cumpar un STAR.
                              Va urma (din pacate).

                              LE: am facut si consumul la pompa, pentru cei 599 km de la ultima alimentare. A iesit 7.7, adica BC-ul arata cu 0,6 litri mai mult decat real.

                              PS: azi am depasit un W210 argintiu BC-76-HBL, e cineva pe-aici?
                              Last edited by cutaresku; 09-05-2012, 08:06 AM.
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by cutaresku View Post
                                Update: am schimbat charging air line (...)
                                Asta e charging air line (A6460981007 este codul actual), schimbata pentru ca avea o ureche superioara rupta.
                                Mecanicul meu îi zice la piesa aia "silencer", nu știu de ce...

                                Originally posted by cutaresku View Post
                                Urmatorul pas: cumpar un STAR.
                                Mai bine un abonament la reprezentanțã... sau sã te înțelegi cu vreun service de cartier. Cei de la reprezentanțã ar trebui sã-și recunoascã mãcar incompetența și sã te ajute cu diagnoza gratis mãcar...

                                Legat de o-ring-urile pentru regulatorul de presiune, poți sã dai te rog mai multe detalii?
                                ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF