Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Scartait frane spate

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait frane spate

    Am cumparat recent din De un E w211 din 2006 cu cutie automata- modelul cu facelift. Acolo am facut un drive test si n-am observat nimic deosebit, la fel nici pe drum. Cum am ajuns in Bucuresti si am mers in aglomeratia care o cunosteti am observat un scartait cand franam (scartaitul se aude doar in faza finala opririi ultimii aproximativ ultimii 5m si numai dupa ce franele sunt incinse) -de mi-era rusine pe strada cand franam- si in aglomeratia de pe Colentina cand mergi bara la bara e ingrozitor de neplacut.

    Zgomotul vine numai de la rotile din spate.

    Precizez: masina are aprox 20.000Km (am luat-o de la reprezentanta) iar pe bord imi spune ca sa fac Service C in 6000km.
    M-am uitat asa ochiometric la placute si par OK.

    Apoi mi-am amintit ca am plecat o data de pe loc cu frana de mana trasa cam 2 m si este adevarat ca a scartait groaznic - poate sa fie de la asta???? - din cate stiu sabotii n-au nici o legatura cu placutele!!!!

    Ce am mai observat: dupa ce o spal (si da cu jetul pe la roti) nu mai face asa de urat un timp adica vreo cateva ore dupa care iar incepe.

    Ce pareri aveti???

    La masina veche W201 am avut problema asta pe fata insa si s-a rezolvat dupa ce am schimbat marca de placute de frana adica am trecut de la FERODO la PAGID.

    Dar aici sunt piese originale MB si nu pricep ce poate fii!


    Aveti ideie???

    Multumesc!!!!

  • #2
    E foarte posibil sa fie aceeasi cauza. Si eu am platit la fel cu un set de placute. Sunt placute care au insertii metalice ca sa se uzeze mai greu dar fac si urat.
    http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

    Comment


    • #3
      scartaitul pare sa fie de la placutele de frana,poti sa incerci sa le demontezi si sa le freci
      cu glaspapier,atentie demontarea se face intr-un service autorizat,211 dispune sistem
      de franare electronic SBC si demontarea placutelor se face cu ajutorul unui tester elec-
      tronic

      Comment


      • #4
        Poate că au fost deja schimbate şi trebuie să mai treacă o vreme până se păsuiesc. Dacă nu sunt uzate părerea mea este să le laşi aşa. Oricât de tare te-ar deranja acel scârtâit, s-ar putea să dispară în timp.

        Comment


        • #5
          Cu siguranta sant placutele coapte/arse/sticla
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            Salut! Am fost la CASA AUTO mi-au schimbat lichidul de frana si au verificat placutele si discurile - intradevar are SBS asa cum zicea RAIMUND. Totul e in regula. Mi-au spus ca problema e frecventa de cativa ani de cand se pun placute ecologice (fara AZBEST). In principiu stiam de problema asta dar credeam ca Mercedes gasise vreo solutie pentru asta in special la placutele "originale". Cam asta m-am resemnat :-)))). Mi-au zis ca daca insist pot sa le schimbe dar peste 1000km o sa ma intorc cu aceeasi problema.

            Comment


            • #7
              si la mine facea la fel. Le-am schimbat fata-spate (9m= placute+demontaj-montaj) si numai face...bine ca momentan am facut decat vreo 1000km dar sper sa numai faca ca e penal rau...opresti si tu undeva si zici ca vii cu autobuzu :P

              Comment


              • #8
                Nu prea ai ce sa le faci. Impaca-te cu ideea si cu zgomotul si mai ai rabdare s-ar putea sa treaca de la sine.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF