Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Montare Parktronic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare Parktronic

    Am montat parktronicul din imagine.
    Este extrem de util si nu costa mult.
    Ecranul lcd se alimenteza foarte usor la bricheta sau la alta sursa de 12v.
    legatura dintre senzorii de parcare si ecran se face prin unde radio ( deci nu trebuie sa demontezi accesorii la masina).
    Se poate monta pe orice tip de masina chiar si pe microbuze.

    Acest parktronic detecteaza orice obstacol cind dati cu spatele.

    Raza de detectie 2,00m pina la 0,4m. Distanta este masurata si afisata pe ecran prin leduri, semnale sonore (bip, bib), cit si afisarea distantei pina la atingerea unui obstacol. Toate acestea functioneaza sincronizat intrele.

    Mai multe detalii vedeti in imagini. Iar pentru detalii de instalare pentru cei interesati, ma pot contacta pe privat.
    Attached Files

  • #2
    si la semafor bipaie intruna daca e ala din spate prea aproape? sau se conecteaza numai in mars-ariere (sper ca am scris bine)

    Comment


    • #3
      numai cind bagi in mars-arriere...se alimenteaza de obicei de la unun bec de mers inapoi(sau comanda releului)

      Dar numai 2 senzori?...trebuiau cel putin 4

      offtopic:...vizitati subforumul cu intilniri DOBROGEA
      Last edited by asfalttango; 04-16-2008, 22:58 PM.

      Comment


      • #4
        dar doar 2 senzori? exista si cu 4? da-ne preturi
        Diagnoza Star, reparatii mecanica si electrica pentru auto fabricate dupa 1995.

        Comment


        • #5
          da....sunt si cu 4.sunt tampeniile alea prin metro.
          eu am din fabrica(cu 4),dar nu mai imi merg.nici luminile de marsarier....banuiesc ca e vr`o mufa,un senzos ceva pe la cutie.
          de acord la faza cu utilitatea.
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            Ma batea si pe mine gandul sa imi pun o jucarie de genul. Dar cand am auzit ca minimul (cand deja aparatu piuie continuu) este la jumatate de metru am zis pas. Daca stau sa ma iau dupa el imi trebe parcare de tiruri pt masina. Prefer ochiometric. Iese mai bine
            http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

            Comment


            • #7
              Curind voi monta si parktronic cu camera video

              Curind voi monta si parktronic cu camera video. Este super.
              parktronicul pe care l-ati vazut deja este cu 4 senzori dar nu am montat decit 2.
              Asta ca sa-mi ramina 2 de rezerva (in caz ca da vreun destept cu masina si-mi sparge bara).
              Sa stiti ca m-am gindit la apsolut tot!
              Chiar daca iam lasat cei 2 senzori, sa stiti ca functioneaza la fel de bine cit ar fi si cu 4. Singura diferenta este latimea de banda a radarului de parcare.
              Deci logic, sanse sa nu detecteze ceva pe mijloc ar fi mai putin de 5%. Practic imposibil sa se intimple asa ceva fiindca pe noi vinclurile ne intereseaza.

              "cleavert" nu!

              Daca de exemplu te apropii in diagonala de un zid, vei fi avertizat prin aprinderea ledurilor ca dreapta este mai aproape decit stinga, sau invers.

              Acest parktronik este un produs High tech si nu se gaseste in magazinele din romania.

              Remarca! El intra in functiune automat (fara sa conectezi tu vreun buton) numai in momentul cind ai bagat in marsarier (R). In restul timpului el sta inactiv.
              Asa ca pentru cei ce nu cunosc inca, nu are rost sa va faceti griji, ca ar bipui la semafor daca se apropie cineva de spatele masinii dumneavoastre, fiindca el va fi inactiv.

              Un al produs si mai interesat este CAMERA VIDEO CU PARTRONIC (vedeti in imagine) pe care vreau sa o instalez. Deja iam facut proba si vreau sa o montez pe masina.
              Deja iam arat-o cuiva si vrea s-o ia el.
              Este un produs nou HIGH TECH si va aparea si pe piata din Romania peste 2-3 ani.
              procurarea lui poate fi facuta doar de pe internet.

              Pentru cei interesati le pot da detalii de instalare pe privat.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                De ce ar fi diferit fata de http://www.atigroup.ro/senzori-de-pa...h060-p-28.html

                Primul rezultat la o cautare google. Din ce am vazut in poza ta si din descriere mi se pare la fel
                http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

                Comment


                • #9
                  Nu este chiar la fel, fiindca parktronicul meu este wireless.

                  Comment


                  • #10
                    Ok...scuze atunci. De curiozitate cat ai dat pe set?
                    http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

                    Comment


                    • #11
                      Parktronicul simplu este 2,5 milioane fara montat. In pretul asta este inclus transportul cu DHL, iar pretul ar putea fi cu 10% mai mult daca i se adauga si vama.
                      montajul lui ar mai costa 1 milion.

                      Camera video cu parktronic costa 300 de euro cu tot cu montat.

                      Comment


                      • #12
                        Nu vreau sa fiu bagaret dar deja miroase a BURSA si sa nu te trezesti cu vreun ban.
                        Daca asta este intentia ta roaga-i pe moderatori sa te ajute sa muti thread-ul si poti sa te desfasori in voie.Succes si te asteptam la intilniri sa ne prezinti pe viu detaliile.

                        Comment


                        • #13
                          Bine, Asfalttango, nu am sa mai raspund nimanui. Satisfited?

                          Comment


                          • #14
                            Nu asta am vrut sa spun...Din partea mea poti face absolut ce doresti.
                            Ideea era ca ar fi pacat sa iti iei ban(am vazut ca esti mai nou pe forum si ca din nestiinta si nu din rea vointa poti sa fii bannat).
                            DOK a fost foarte transant cu privire la capitolul BURSA.

                            Succes!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Mercedes-cdi View Post
                              Bine, Asfalttango, nu am sa mai raspund nimanui. Satisfited?
                              Replica tipica in astfel de situatii.. mai ramanea s-o trantesti si pe aia cu "nu mai intru pe forum" si eram topit.

                              Daca vrei sa vinzi ceva, exista Bursa.. fa-ti topic si nu se va lua nimeni de viata ta. Adrian ti-a dat un sfat si tu sari repede la gatul lui... mai esti si acid pe deasupra.
                              Trebuie sa intelegeti ca nu puneti orice si oriunde dupa cum aveti chef.
                              Last edited by doktor4carz; 04-18-2008, 09:12 AM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF