Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme trapa panoramic W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme trapa panoramic W211

    salut domnilor.am un W211 cu trapa panoramic si de 2 zile,cand actionez butonul de deschidere se aude un zmotot ca de pinion uzat si nu se mai inchid jaluzelele.ma poate ajuta cineva cu o schema de demontare?merci

  • #2
    chiar nu putem gasi o schema pe wis sau epc?

    Comment


    • #3
      Salut, ar trebui sa fie ... numai sa observe discutia colegii care au programul...

      Daca nu, vorbeste cu CL600, de aici de pe forum... se pricepe, vb cu el si vezi ce zice.

      Succes!
      2004 W211 E 220 CDI Avantgarde

      Comment


      • #4
        Originally posted by 220CDI View Post
        Salut, ar trebui sa fie ... numai sa observe discutia colegii care au programul...

        Daca nu, vorbeste cu CL600, de aici de pe forum... se pricepe, vb cu el si vezi ce zice.

        Succes!
        Stiu care e problema... asa am si eu doar ca la trapa simpla nu la panoramic. Intre motoras si trapa exista o roata dintata ( la mine din plastic) care si-a mancat dintii. Solutia ar fii inlocuirea ei cu alta. Acelasi tip de rotita exista si la motorasele de la geamurile electrice, doar ca nu sunt sigur daca este aceeasi dimensiune. Deobicei desfacerea ei se face de pe comenzile de la becurile din interior din fata, se da plasticile jos cu grije sa nu se rupa urechile care sunt din plastic, si sub ele se afla motorasul impreuna cu aceea roata dintata, care se poate deschide si manual cu un torx, cred. Bafta!

        Comment


        • #5
          Originally posted by SirDeadline View Post
          Stiu care e problema... asa am si eu doar ca la trapa simpla nu la panoramic. Intre motoras si trapa exista o roata dintata ( la mine din plastic) care si-a mancat dintii. Solutia ar fii inlocuirea ei cu alta. Acelasi tip de rotita exista si la motorasele de la geamurile electrice, doar ca nu sunt sigur daca este aceeasi dimensiune. Deobicei desfacerea ei se face de pe comenzile de la becurile din interior din fata, se da plasticile jos cu grije sa nu se rupa urechile care sunt din plastic, si sub ele se afla motorasul impreuna cu aceea roata dintata, care se poate deschide si manual cu un torx, cred. Bafta!
          merci SirDeadline,
          tocmai pt a nu rupe urechiusele de plastic de la plafoniera fata doresc o schita,care mar ajuta sa vad exact unde sunt pozitionate.

          Comment


          • #6
            salut karppy! ai reusit sa faci ceva cu trapa? si eu am aceeasi problema ; am incercat sa gasesc un meserias , service....care sa repare asa ceva dar nu am gasit nimic. tu ce ai rezolvat?

            Comment


            • #7
              Originally posted by bigbobo View Post
              salut karppy! ai reusit sa faci ceva cu trapa? si eu am aceeasi problema ; am incercat sa gasesc un meserias , service....care sa repare asa ceva dar nu am gasit nimic. tu ce ai rezolvat?
              salut! am reusit sa demontez plafoniera pt acces la motorase(are 2,unul pt trapa si unul pt jaluzele) dar nu pot demonta(momentan) motorasul de la trapa pt ca am nevoie de un inbus cu cot mai scurt pt ca cele normale nu incap intre surub si plafon. am observat ca motorasul este webasto si am sunat la ei pt piesa si manopera dar surpriza,motorasul poate fi cumparat numai de la mercedes(1700ron ) iar ora de manopera la webasto este de 162lei si nu au demontat niciodata motorase la panoramic.despre meseriasi.........singurii care se pricep sunt cei de la casa auto,autoklas sud sau chitila au lipsit de la ore. maine am timp liber si o sa studiez problema cu demontatul motorasului.

              Comment


              • #8
                Originally posted by karppy View Post
                salut! am reusit sa demontez plafoniera pt acces la motorase(are 2,unul pt trapa si unul pt jaluzele) dar nu pot demonta(momentan) motorasul de la trapa pt ca am nevoie de un inbus cu cot mai scurt pt ca cele normale nu incap intre surub si plafon. am observat ca motorasul este webasto si am sunat la ei pt piesa si manopera dar surpriza,motorasul poate fi cumparat numai de la mercedes(1700ron ) iar ora de manopera la webasto este de 162lei si nu au demontat niciodata motorase la panoramic.despre meseriasi.........singurii care se pricep sunt cei de la casa auto,autoklas sud sau chitila au lipsit de la ore. maine am timp liber si o sa studiez problema cu demontatul motorasului.
                Poi frate ce meserias iti tre sa dai motorasul jos? E vorba de niste chei doar. Desfaci motorasele si vin usor jos, nu se dezmembreaza. Poti sa ai un pic de tupeu cu ele ca nu ai ce sa strici acolo. Imbusul iti trebuie pentru inchiderea/deschiderea manuala a trapei/perdelelor. Pentru motorase ai nevoie de niste chei tubulare de 8 sau 10 daca nu ma insel, pe care cred ca ti le-ar imprumuta orice mecanic pentru 5 minute cat dureaza... Oricum nu cred ca ti-ar strica nici niste schite....Bafta!

                Comment


                • #9
                  ai rezolvat problema cu trapa...si eu am aceeasi problema la panorama...astept un raspus merci

                  Comment


                  • #10
                    Salut,ai rezolvat problema cu trapa? Daca se poate astept un raspuns,azi am oservat ca se aude un zgomot si doar o ridica nu o pliaza nu i face alceva nimic,dar la alta comanda am observat ca se trage doar partea fata care acopera panorama nu si cea din spate.
                    Multumesc

                    Comment


                    • #11
                      Metoda e complicata cel putin in cazul meu la trapa normala a trebuit sa dau tot jos si rotita aia e din metal la w211 problema sunt cablurile dar trebuie sa fiti mai expliciti.

                      Comment


                      • #12
                        Am si eu pe w211 din 2005 trapa normala si sesizez ca se misca greoi la deschidere. Cred ca s-o fi adunat praf la mecanism. Exista ceva lubrifiant pentru mecanism in asa fel incat sa nu se ajunga la defectarea lui? Sau vreo procedura de mentenanță a mecanismului?

                        Comment


                        • #13
                          Vezi aici : https://www.youtube.com/watch?v=0FrNi9XA9UU
                          Normal trapa trebuie gresata/curatata , eu o fac o data pe an.
                          Last edited by b97dmt; 04-01-2015, 12:56 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc b97dmt, foarte util filmulețul.

                            Comment


                            • #15
                              Demontare Trapa panoramica

                              Ca sa demontez trapa panoramica, trebuie sa demontez mai intai capitonajul tavanului? Daca da, cum se face asta? De unde se incepe? Multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF