Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme incalzire MB E W211 2005

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme incalzire MB E W211 2005

    Buna ziua, am o problema la incalzirea habitatului. Respectiv , cand este motorul rece si se incalzeste apa din instalatie pe gurile de incalzire de pe consola centrala intra aer cald. Cand temperatura ajunge la 80-90 grade , pe gurile de aerisire centrale baga aer rece iar pe celelalte aer cald.
    Care este prolema de nu baga aer cald si pe cele de pe consola centrala?

  • #2
    Asa face si la mine, cred ca clima comanda asa... Daca ridic temperatura, incepe sa bage cald si la mijloc pana face temp aia in masina, dupa iar vine rece...

    Comment


    • #3
      la mine la fel face
      probabil asa-i dicteaza seszoru de caldura ca sa tina temperatura constanta

      Comment


      • #4
        Pe mijloc ai rotita albastra daca o inchizi nu mai baga rece,e normal sa bage rece ca sa mentina o anumita umiditate in habitaclu

        Comment


        • #5
          Ontopic!
          Cel mai probabil e de la duoventil. Se desface, se curata no problemo !

          Pentru Ionut_haisan:
          De cand e normal sa bage aer rece in habitaclu cand il setezi sa bage aer cald? Si chiar daca ar fi asa, de ce baga numai pe mijloc?? Bai frate, daca nu sunteti in cunostiinta de cauza, de ce vorbiti sa va aflati in treaba? Cred ca ar trebui sa se ocupe un admin de treaba asta nu eu...Bafta!
          Last edited by SirDeadline; 12-19-2011, 01:27 AM.

          Comment


          • #6
            Eu sunt sigur de ce am scris,mai cauta pe forum si vezi ca treaba asta s-a mai scris.De ce la toate e la fel si pe mijloc unde e rotita albastra{rece} baga rece si pe restul cald??Poate esti tu cel care nu stie

            Comment


            • #7
              Originally posted by SirDeadline View Post
              Bai frate, daca nu sunteti in cunostiinta de cauza, de ce vorbiti sa va aflati in treaba?
              Originally posted by ionut_haisan View Post
              Eu sunt sigur de ce am scris,mai cauta pe forum si vezi ca treaba asta s-a mai scris.
              De aceea mai exista si manuale de utilizare ... Cel de W211 il puteti gasi aici: Mercedes E-Class W211 user manual

              Si legat de discutie:

              Comment


              • #8
                O Vreti si pe aia tare?Acelasi lucru se intampla la Renault Espace cu climatronic din acela de isi alege si pasagerul din drepta ce temperatura vrea, fiecare cu pasarica masii.
                Pe cele 2 gauri centrale de pe bord, baga rece, daca se inchid cele 2 ti se usuca gatul in masina atunci cand se foloseste clima.
                Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                Comment


                • #9
                  S-Klasse W126 1987
                  - gurile centrale inferioare: baga doar aer rece (se pot opri separat)
                  - gurile centrale superioare + laterale: baga aer incalzit

                  Comment


                  • #10
                    La fel baga si la C classe W202. Gurile centrale bagau mereu rece. Masina nu avea clima si nici macar aer conditionat. Regland debitul de aer din rotitile mecanice imi cream un comfort thermic. Banuiesc ca acum avand butonul AUTO face el automat acest lucru.

                    Comment


                    • #11
                      Acelasi lucru se intampla si la W203. De aceea rotita dintre gurile respective de ventilatie este colorata in albastru, care simbolizeaza aer rece in permanenta. Se foloseste si pentru o dezaburire mai rapida a parbrizului, deoarece tot din acea rotita se dirijeaza aer rece si catre grila centrala de pe bord care dezabureste mai repede.
                      Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                      Comment


                      • #12
                        La mine nu am nici o rotita albastra, doar de reglare a fluxului de aer la cele 4 guri de aerisire. Daca in masina este temperatura mai mica decat cea setata pe climatronic(el pus pe auto) pe gurile de aerisire centrale vine aer cald, dupa incalzire in functie de temperatura din masina, vine pe gurile centrale aer mai mult sau mai putin, dar nu rece ca afara ci ceva mai rece si la debit mai mare decat pe gurile laterale. Daca pun clima pe manual, si reglez eu tot(directia aerului, temperatura, turatia ventilatorului) baga continuu aer cald si pe gurile centrale.

                        Comment


                        • #13
                          Scuze daca am postat gresit intrebarea mea. Am un scartait tare enervat la aeroterma si nu prea am gasit cum se demonteaza. Stie cineva cum se demonteaza aeroterma sau ma poate directiona pe un site ceva? Multumesc colegilor.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF