Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Brake wear, Visit workshop!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Brake wear, Visit workshop!

    Ieri seara spre casa, dupa o franare puternica de la 120 km/h pana la 0 (mi-a iesit un scuter in fata de pe un drum lateral) mi-a aparut in bord acest mesaj:
    Brake wear, visit workshop.
    Am fost azi la reprezentanta si mi-au dat urmatoarele preturi:
    Placute frana (A 004 420 90 20) 522.32 ron/set
    Senzor placute (A 211 540 17 17) 29,52 ron, 1 bucata
    Discuri de frana(pachet sport, are discuri perforate, A 211 421 08 12) 1267.2 ron/set
    Discuri de frana normale, doar ventilate 824.46 ron/set alternativa la ce am eu pe masina, pot alege intre astea si cele perforate.
    Mi s-a recomandat si inlocuit lichid de frana, l-au masurat, a iesit in parametrii, totusi nu stralucit, pe un tester cu 2 becuri verzi 2 portocalii si 2 rosii s-a aprins portocaliu, deci cu ceva apa in el.
    Au zis ca o data cu depresurizarea SBC-ului pentru a schimba placutele si discurile e bine sa se schimbe si lichidul + ca da bine pe cartea service pentru o eventuala problema cu SBC-ul si inlocuirea lui gratuita.
    Cost lichid 200 ron.
    Total + manopera de 380 ron(3.2 ore) da: 2399.04 ron, asta cu tot cu lichid schimbat.
    Ce imi recomandati sa fac?
    Sa imi procur eu discurile si placutele si sa le inlocuiesc si sa merg doar pentru lichid la ei sau sa fac tot la ei?
    Attached Files

  • #2
    Daca ai scule , de ce nu , vezi discurile sa-r putea sa fie inca bune , daca nu ai trepidatii in volan la frinare inseamna ca sint drepte , verifica grosimea , cumpara placutele , senzorii , uleiul e simplu de schimbat in primul rind scoate cu o pompa uleiul din vasul de expansiune si inlocuieste cu ulei proaspat , pe urma dute la fiecare roata si aeriseste etrierul slabeste surubelul si lasa cheia inelara pe le , ia un furtun transparent sa vezi ce faci si sa nu lasi aer sa intre in etrier, cu ajutorul unei alte persoane care opreaza pedala efectuezi aerisirea ..pedala jos ...deschide surubelul ...iese ulei .. stringi surubelul ...pedala sus ...pedala jos ...deschizi surubelul faci 10 pedale pe fiecare etrier , intre etriere complectezi uleiul in vas. Discurile se schimba foarte usor , orcum demontezi etrierul sa instalezi placutele nu ? mai ai doua suruburi 17-18 mm care tin suportul de etrier dupa care dai discurile afara , curata suprafata de contact bine si aplica vaselina corespunzatoare.
    Sau daca diferenta de pret nu e mare , dute la ei , pentru mesajul de la bord trebuie sa mergi sa-ti sterga mesajul din bord.

    Comment


    • #3
      Cel mai bine mergi să le schimbi la cineva cu tester sau chiar la reprezentanță, riști să strici SBC-ul dacă te apuci acasă. Trebuie dezactivat din soft, sau scoase bornele de la baterie cât lucrezi la plăcuțe, și dacă nu mă înșel și la schimbul de lichid, ai nevoie de tester și ceva bidon special care se înșurubează în locul capacului de la lichid.

      Să nu mai vorbim de garanția la SBC, dacă vrei să-l schimbi vreodată gratis pe motiv că e defect de fabricație. Singura chestie care o poți face e să cumperi discuri și plăcuțe de la altă firmă, de exemplu ATE, BREMBO etc.
      ...

      Comment


      • #4
        De regula schimb senzori si placute si semnul dispare.
        Dar daca semnul persista inseamna ca aveti probleme cu instalatia electrica. Deci ceasurile din bord nu mai comunica cu placutele datorita instalatiei.
        Bine inteles ca se poate remedia, dar apar costuri nepravazute.
        Originally posted by Dj Sky View Post
        Ieri seara spre casa, dupa o franare puternica de la 120 km/h pana la 0 (mi-a iesit un scuter in fata de pe un drum lateral) mi-a aparut in bord acest mesaj:
        Brake wear, visit workshop.
        Am fost azi la reprezentanta si mi-au dat urmatoarele preturi:
        Placute frana (A 004 420 90 20) 522.32 ron/set
        Senzor placute (A 211 540 17 17) 29,52 ron, 1 bucata
        Discuri de frana(pachet sport, are discuri perforate, A 211 421 08 12) 1267.2 ron/set
        Discuri de frana normale, doar ventilate 824.46 ron/set alternativa la ce am eu pe masina, pot alege intre astea si cele perforate.
        Mi s-a recomandat si inlocuit lichid de frana, l-au masurat, a iesit in parametrii, totusi nu stralucit, pe un tester cu 2 becuri verzi 2 portocalii si 2 rosii s-a aprins portocaliu, deci cu ceva apa in el.
        Au zis ca o data cu depresurizarea SBC-ului pentru a schimba placutele si discurile e bine sa se schimbe si lichidul + ca da bine pe cartea service pentru o eventuala problema cu SBC-ul si inlocuirea lui gratuita.
        Cost lichid 200 ron.
        Total + manopera de 380 ron(3.2 ore) da: 2399.04 ron, asta cu tot cu lichid schimbat.
        Ce imi recomandati sa fac?
        Sa imi procur eu discurile si placutele si sa le inlocuiesc si sa merg doar pentru lichid la ei sau sa fac tot la ei?

        Comment


        • #5
          Am pus azi rotile de iarna si m-am uitat la placutele pe fata si pot sa spun ca mai au cam 4 mm, mai merg un pic dar nu mult. Dar s-a aprins mesajul in bord din cauza ca discurile sunt uzate si au umar la margini care are cam 2-3 mm si ala a ajuns in senzorul de la placuta. Deci mai am cam 2 mm pana sa ajunga umarul de la disc in placuta.
          Piesele la magazin sunt la diferite preturi. Cel mai convenabil e reprezentanta, am o garantie si stau si linistit de SBC.

          Comment


          • #6
            avind in vedere cati km are, parerea mea k oricum le venea timpul sa fie schimbate placutele, eu zic ca poate si cei de la reprezentata sa nu fie smecheri si sa iti umfle pretul... eu am 161 de mii si mi`o aparut si mie acelasi msg, dintr`o data, avind in vedere k tre sa fac si revizia, si fara sa franez brusc k si tine Acuma vezi tu, dar te`as sfatui sa mai mergi si pe la alta reprezentanta si nu le spune de franarea brusca care ai facut`o... si dak ai putea sa ne tii la curent cu ce ai mai rezolvat ti`as fi recunoscator pt k si pe mine ma priveste schimbarea placutelor! Bafta!
            Un vechi proverb spune: "Masinile se impart in 2 mari categorii... Mercedes si celelalte masini!"

            Comment


            • #7
              Partea mecanica e tot asa ca acum 30 de ani. Discurile au uzura destul de mare,(au umar cam de 3 mm) as mai putea pune un rand de placute si sa mai merg inca vreo 30.000 pana ajunge iar senzorul la disc, chestia e ca pierzi cam 30-40 % din placute aiurea, ca discurile sunt bune, uzate uniform, dar nu stiu daca are rost, ca vreau sa tin in stare buna masina, nu sa fac tiganii pe ea, asa ca merg si ii pun ca la carte tot.
              Legat de mesaj, nu a aparut imediat dupa franare ci la 20-30 de km si cam 10 minute, oricum le era timpul pentru ca deja pandeam cat mai are senzorul pana la disc
              Daca si tu (Kossti)ai 160.000 reali cred ca si tu vei avea nevoie de discuri, asta in cazul in care nu au fost schimbate deja, ca din cate am inteles cam 150.000 tin un rand de discuri in conditii normale de functionare pe cutie automata si in acest timp papa 3-4 randuri de placute.
              Daca ai varianta fara pachet sport scapi mai ieftin cu discuri neperforate, as putea sa imi pun si eu de alea dar pentru 400 de lei vreau sa pastrez starea originala
              Ti-am scris mai sus preturile, sunt aceleasi si pentru tine, asa ca sa iti faci o idee daca vrei la reprezentanta, numai ca este un bun argument legat de sbc care chiar daca nu se va strica cat voi mai tine eu masina urmatorul proprietar imi va fi recunoscator, mai ales ca inca nici nu s-a pus discutia sa nu se inlocuiasca sbc-ul din cate au zis astia de la Aliat de la Tg Mures.
              Last edited by Dj Sky; 11-08-2011, 23:58 PM.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF