Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E270 automata trepidatii in 1100-1200 de ture

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E270 automata trepidatii in 1100-1200 de ture

    Buna ziua,

    De cateva zile, cand merg relativ la viteza constanta intre 50-60 de km/h turatiile scad la 1100 dar mentine viteza. Nimic neobisnuit pana aici, de un an de cand am masina asa procedeaza. Problema apare cand vreau sa accelerez cursiv( adica nu sa apas pedala prea tare ca sa schimbe din prima in ture mai mari) pana trece de 1200 de ture se aude in cabina un zgomot infundat, trepidatii exact cum face orice masina subturata.. Din ce am observat de cand am masina scadea la acele turatii cand mentineam viteza respectiva, insa daca acceleram nu pateam asa ceva.

    Un mecanic mi-a spus ca e posibil sa fie cutia de viteze vinovata, insa s-ar pronunta dupa ce ii las masina sa mearga el o zi doua.

    Daca a mai patit careva la fel, sau aveti vreun sfat va ascult cu mare placere..
    Deoarece nu as vrea sa se bage in cutia de viteze decat daca este musai.

    Masina este din 2004, circa 125.000 km.

  • #2
    Prima data verifica nivelul de ulei in cva,daca e ok ,pune-o pe untester preferabil star diagnosis,in functie de codul de defect mai vorbim.O varianta ar fi si convertizorul din cva,dar poate fi si un tampon.cati km are masina?

    Km sunt reali?
    Last edited by mircea600sel; 09-23-2011, 22:38 PM.

    Comment


    • #3
      Din ce verificari s-au facut la reprezentanta mb si diferiti mecanici cand am luat-o mi s-a spus ca ar fi cat se poate de apropiati de realitate.

      Luni am sa ajung la service sa-i propun sa verifice cum ai zis.

      Comment


      • #4
        Cum zice si colegul WSZ fa-i un diacnostic , daca nu iai schimbat uleiul si filtru iti recomand sa-l faci in plus ia filtrul vechi taiel si vezi ce gasesti in el , filtru iti spune multe .
        Last edited by razvy64; 09-24-2011, 06:49 AM.

        Comment


        • #5
          Si eu am patit acelasi lucru ca si tine......concluzia si rezolvarea : SCHIMBA ULEIUL , FILTRUL , GARNITURA SI CONVERTIZORUL (acesta din urma este cel mai scump"in jur de 70 mil original nou si in jur de 30 mil reconditionat , atentie nu second ci reconditionat") Dupa aceea CONVERTIZORUL + CUTIA trebuiesc parametrate....nu oricine poate face lucrul acesta asa ca iti recomand ori un service cu un mecanic bun in mercedes ori sa te duci cu piesele la reprezentanta si sa platesti doar manopera.

          Comment


          • #6
            Salut, nu ai mai revenit cu nici un raspuns......ce faci? ai rezolvat? ai aflat ce are?

            Comment


            • #7
              ce ti-au zis cei de la service ? aceeasi problema o am si eu , doar ca la mine se aude un zgomot ciudat SI cand scade turatia de la 1400 ture in jos , parca ar huruii urat.

              Comment


              • #8
                buna
                la mine la 138000 km au fost niste zgomote la turatii joase, dar la service MB Aliat TgMures au identificat problema, si au reglat ceva la cutia automata. eu zic ca trebuie dus la reprezentanta

                Comment


                • #9
                  Salutare. Inainte sa va apucati de alte verificari costisitoare, face.ti o verificare cat se poate de simpla: urcati masina pe rampa si verificati flansele elastice de la cardan. Atunci cand se deterioreaza racordul elastic, la accelerari lente masina zmuceste si trepideaza . Bafta

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by madaraszoltan View Post
                    buna
                    la mine la 138000 km au fost niste zgomote la turatii joase, dar la service MB Aliat TgMures au identificat problema, si au reglat ceva la cutia automata. eu zic ca trebuie dus la reprezentanta
                    Cum au reglat la cutie? Ce anume? Au dat cutia jos? Au scos uleiul? Au desf[cut cutiea? Te rog să ne dai și nouă niște informații. Când vine vorba de trepidații, sunt importante toate rezultatele de rezolvare a problemei.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by valentinionut View Post
                      Salut, nu ai mai revenit cu nici un raspuns......ce faci? ai rezolvat? ai aflat ce are?
                      Nu am mai revenit deoarece nu am avut cu ce.. La service numai pareri, nimic concret si nu se baga nimeni la cutie in caz de-ar fi sa faca un schimb. Nu am fost la reprezentanta deoarece in Bacau nu au destula experienta.

                      Problema uneori apare, alteori nu, de regula evit sa merg la turatii scazute si cam atat pt moment.

                      Am sa vad cand as putea face o programare la Automaticul.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by zapperzme View Post
                        Nu am mai revenit deoarece nu am avut cu ce.. La service numai pareri, nimic concret si nu se baga nimeni la cutie in caz de-ar fi sa faca un schimb. Nu am fost la reprezentanta deoarece in Bacau nu au destula experienta.

                        Problema uneori apare, alteori nu, de regula evit sa merg la turatii scazute si cam atat pt moment.

                        Am sa vad cand as putea face o programare la Automaticul.


                        Eu , cand au aparut trepidatiile in accelerare si smuciturile la schimbarea vitezelor 1-2 , 2-3 am fost la automaticul (de pe acest forum) la service.....mi-a desfacut cutia , a spalato, a schimbat uleiul.....etc (15milioane) dar masina avea aceleasi simptome si mi-a recomandat sa schimb convertizorul.....cu unul nou sau reconditionat....am schimbat intai cu unul reconditionat cu al meu la schimb (30milioane).....aceleasi probleme....avand garantie 1 an baiatul mi-a spus ca o sa l trimita pe cel original ce l-am avut eu pe masina la reconditionat......asa a si facut, m-am dus la "automaticul" , l-a schimbat din nou .....masina a mers cam 2 luni dupa care a revenit la vechile obiceiuri...m-am intors la "automaticul" si m-a asigurat ca problema este de la convertizor dar ca ar trebui sa cumpar unul nou.....m-am dus la mercedes , am decartat 64 de mil pe convertizor si 20 pe manopera si l-au schimbat ei.....ce sa vezi...peste o luna jumate...problema a revenit.....deja m-a falimentat si sictirit masina asta .....cred ca o sa incerc si cu flansa de la cardan.....

                        Comment


                        • #13
                          Ai incercat suporti motor+cutie? Pentru ca 80% din cazuri a fost astea 2 lucruri de vina....Transmit vibratia de la motor la sasiu...Am un prieten detine un w211 320 cdi ia spus ca cutia e pe moarte, a cumparat omul cutie+convertizor si dupa ce lea montat tot asa facea....Sa se strice omul de cap pt ca a platit o gramada de bani.Dar dupa ce a schimbat tampoane motor+cutie,de fapt asta era prob lui a fost totul ok....Sa ne spui si noua care a fost problema dupa ce o rezolvi......Pt ]Domnul valentinionut ai 24 de luni garantie piese+manopera la tot ce tia facut MB,,mie mia schimbat de 2 ori suspensia pe fata...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by faralimite View Post
                            Ai incercat suporti motor+cutie? Pentru ca 80% din cazuri a fost astea 2 lucruri de vina....Transmit vibratia de la motor la sasiu...Am un prieten detine un w211 320 cdi ia spus ca cutia e pe moarte, a cumparat omul cutie+convertizor si dupa ce lea montat tot asa facea....Sa se strice omul de cap pt ca a platit o gramada de bani.Dar dupa ce a schimbat tampoane motor+cutie,de fapt asta era prob lui a fost totul ok....Sa ne spui si noua care a fost problema dupa ce o rezolvi......Pt ]Domnul valentinionut ai 24 de luni garantie piese+manopera la tot ce tia facut MB,,mie mia schimbat de 2 ori suspensia pe fata...

                            Multumesc pentru sfaturi. Tampoanele la motor s-au schimbat , cele de la cutie nu..... stiu ca am garantie la piesa+ manopera dar mecanici au cam intrat in criza de idei privind ceea ce ar putea cauza simptomele acelea ) Am mai auzit de la colegii de forum despre o flansa de cauciuc a cardanului ce ar mai putea cauza simptomele acestea.....dar in cazul asta de ce variaza turometrul si de ce schimba ca si cum ar aluneca ambreiajul...???

                            Comment


                            • #15
                              Mai schimba si suportul de la cutie pentru ca este ieftin daca i cumperi original este 50 euro daca il cumperi de pe site tot bun facut de FEBI este 20 euro..........Daca te uiti la el nu se vede rau da cand il dai jos guma aia este incretita si iti poate cauza probleme....Crede-ma schimbal si pe ala ca se merita.....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF