Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ulei motor W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Oameni buni, ce prostie am facut.
    Sunt aerian de tot. Cu gandul ca am cumparat 5W 40 luasem 5W 30. Mi.a trebuit doua saptamani sa.mi dau seama ce ulei am cumparat, cum e posibil? :-(
    Sper sa.i pot da inapoi pe cei 4 litri care inca.s sigilati.
    Deci imi trebuie 5W 40? Masina a mers mult taxi si are 620 000 KM.
    Multumesc anticipat.
    iubesc omenia.

    Comment


    • #77
      Nu te stresa nu e mare diferenta in w40 si w30,mai ales ca banuiesc ca masina a fost intretinuta bine.Citeste discutia de pe forum cu diferentele intre cele 2 tipuri de ulei si ai sa vezi ca nu e o catastrofa ca ai pus w30.

      Comment


      • #78
        Originally posted by nerooo_07 View Post
        Oameni buni, ce prostie am facut.
        Sunt aerian de tot. Cu gandul ca am cumparat 5W 40 luasem 5W 30. Mi.a trebuit doua saptamani sa.mi dau seama ce ulei am cumparat, cum e posibil? :-(
        Sper sa.i pot da inapoi pe cei 4 litri care inca.s sigilati.
        Deci imi trebuie 5W 40? Masina a mers mult taxi si are 620 000 KM.
        Multumesc anticipat.
        Cum se prezinta la 620 000 km,functioneaza impecabil?Stii cumva daca are ceva schimbat sau s-a umblat la motor.Intreb asta pt ca a mea un W212 se apropie de 200.000 km si ma gandesc ca ar incepe ceva probleme de uzura,etc?
        Last edited by Zeus; 08-23-2013, 09:43 AM.

        Comment


        • #79
          Am facut schimb de ulei acum o saptamana, atat la motor cat si la cutia de viteze. Azi am observat ca trepida daca era in D si eram cu piciorul pe frana, oscila turatia, daca puneam in P mergea normal (asta pana sa se mai incalzeasca). Se poate sa fie de la schimbul de ulei de la cutie?

          Comment


          • #80
            Stiu ca la cutie e foarte important uleiul care il pui fiind foarte sensibila. Toti care i-am intrebat, inclusiv un service care repara cutii automate, mi-au zis sa pun numai ulei Mercedes original! Tu ce ulei ai pus?

            Comment


            • #81
              Sper ca de la Mercedes au pus ca asa au zis. A venit dupa masina si a doua zi mi-a adus-o inapoi, asa ca eu nu am verificat. Oricum nu a mai aparut problema respectiva, doar o singura data am observat ca face asa, in rest merge perfect.

              Comment


              • #82
                Atunci e ok. E in jur de 80 de lei litrul. Dar ar trebui sa scrie tot pe factura.

                Comment


                • #83
                  A costat 2050 lei si au schimbat si 2 saibe de la injectoare ca scapa motorina.
                  Am cumparat masina fara sa-i fac nicio verificare si aveam emotii sa nu aiba ceva probleme. Masina are 198 mii km dar am aflat ca a fost taxi, asa ca eu cred ca are mult mai mult. De la service mi-au zis ca nu are nici cea mai mica problema si ca au facut diagnoza si a iesit perfect, la fel nici probleme mecanice nu are deloc. M-am riscat un pic sa o iau fara sa o verific dar se pare ca am avut noroc, mai putin faptul ca a fost taxi si sigur are mult mai multi km. Anul de fabricatie e 2006 dar prima inmatriculare in 2007, deci fiind inainte pe taxi, e clar ca trebuie sa aiba cel putin inca 200 de mii de km peste cat afiseaza.
                  Last edited by nbn; 08-29-2013, 11:49 AM.

                  Comment


                  • #84
                    Din ce am vazut pe mobile.de cam pe la 275k km le vand cel mai repede.Mai jos de km astia nu am vazut(daca or fi si astia reali) la vanzare doar mai sus.

                    Comment


                    • #85
                      Ma gandesc ca foarte foarte multi nu are, ca dupa 3 ani a fost adusa in tara si e si in stare foarte buna din toate punctele de vedere, cel putin pana acuma. Oare cati km ar putea sa aiba reali dupa 3 ani de taximetrie?

                      Comment


                      • #86
                        Ce ulei de motor imi recomandati pentru W211 KOMPRESSOR,motor M271.941,
                        1.8 kompresor + GPL.
                        An 2003 si are 284.444 km parcursi,din care 11.000km in Romania ?
                        Masina este adusa in tara de anul trecut si atunci i-am pus 5w40 ulei original si acuma o luna a trebuie sa completez cu 1L de ulei.
                        MERCEDES BENZ W211 BREAK 2003 1.8 KOMPRESOR - 163 CP + GPL

                        Comment


                        • #87
                          0w40 indiferent de nr de km .
                          Honda.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Kay View Post
                            0w40 indiferent de nr de km .
                            Si eu asa pun de cativa ani (mobil1 0w40) dar m-am intrebat mereu de ce producatorul recomanda si pune 5w40 ?

                            Comment


                            • #89
                              5w40 este mai putin vascos si se recomanda in climate unde nu sunt temperaturi foarte joase. Gen Grecia, Spania, Portugalia, Sudul Italiei, etc

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Kay View Post
                                0w40 indiferent de nr de km .
                                Am cautat pe internet si am gasit MOB 1 FS 0W40 si MOB 1 ESP 0W40 ce imi recomandati ?
                                MERCEDES BENZ W211 BREAK 2003 1.8 KOMPRESOR - 163 CP + GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF