Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ulei motor W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Mercedes a trecut pe Mobil pentru ca a fost printre primele uleiuri pe baza de PAO/POE (polialfaolefine/esteri, grupa IV respectiv V adica full sintetic). La noi in scumpa tara scrie pe toate full sintetic dar daca ai lua acelasi ulei ( gen castrol magnatec, aral high tronic mobil super 3000 )din Germania o sa vezi o sa vezi ca este clasificat de categoria III si este interzis pe eticheta sa apara ca ulei sintetic. Parerea mea Mobil 1 original isi merita toti banii.

    Comment


    • #32
      Am gasit ceva interesant in legatura cu uleiurile de motor. Va rog sa aruncati o privire si apoi sa comentam.
      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
      Onorez comenzi si in Bucuresti
      Tel. 0736375626 Marian

      Comment


      • #33
        Nu prea vad ce e de comentat. Producatorul stie pentru ce uleiuri a proiectat un motor.
        La toate masinile pe care le-am avut scria in carte clar: nu aditivi de ulei, nu aditivi de combustibili. Uleiurile contin tot ceea ce trebuie, eu unul nu am nici un chef de experimentat licori magice.

        Comment


        • #34
          Multi dintre noi nu au cartea masinii. La fel de multi nu stiu ce uleiuri sa puna in motor. De acea am pus acest link pentu a-si face o idee ce tip de ulei poate folosii. Marca uleiului ramane la aprecierea sa. De pilda eu cand am intrat in posesia masinii, nu am stiut ce ulei sa folosesc, m-am ghidat in functie de clima si uzura motorului. Mai am privilegiul de a lucra prinrtre multi mecanici, am intrebat care ulei se preteaza la motorizarea mea. Avand un motor de 1998 cm. simplu fara compresor, mi sa recomandat un ulei 10W-40 semieintetic. Am ales marca Castrol. Sunt extrem de multumit. Ma gandesc ca pe viitor sa pun un ulei 10W-50, avand in vedere ca vara sunt temperaturi de peste 40 grade.
          Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
          Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
          Onorez comenzi si in Bucuresti
          Tel. 0736375626 Marian

          Comment


          • #35
            Fratilor....cum am mai spus..., cu ce scrie pe cartea masinii...cu aia se alege motorul si la 300.ooo si la 500.000 daca-i ajung . Explicat destul de clar in link-ul de mai sus, nimic de adaugat.

            Comment


            • #36
              Atunci te rog.... spune-mi si mie ce ulei as putea pune in motorul meu, avand in vedere urmatoarele caracteristici: W210 din anul 1997, 1998 cm, 136 cp fara compresor, 16 valve, 300 000 Km afisati in bord. Nu scoate fum si nu mananca ulei. Multumesc anticipat.
              Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
              Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
              Onorez comenzi si in Bucuresti
              Tel. 0736375626 Marian

              Comment


              • #37
                Pai mergi pana la colegul Catalynv si iti spune el.

                Comment


                • #38
                  0W40 Esp Formula ) o sa zica multi ca nu are filtru de particule. Si ce daca ? are catalizator, scrie pe bidon, este indicat si la motoarele pe benzina cu catalizator.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by nora-marian View Post
                    Atunci te rog.... spune-mi si mie ce ulei as putea pune in motorul meu, avand in vedere urmatoarele caracteristici: W210 din anul 1997, 1998 cm, 136 cp fara compresor, 16 valve, 300 000 Km afisati in bord. Nu scoate fum si nu mananca ulei. Multumesc anticipat.
                    Daca nu ai cartea service sa vezi ce-ti recomanda mercedes, iti zic eu 10w40 Castrol, Mobil sau ce marca vrei care sa respecte normele mercedes, majoritatea marcilor o respecta, nu trebuie nici ulei din America de 100€ litru sau mai stiu eu ce minunatii, schimbat pana-n 15 mii mereu si filtrele, ulei/aer.

                    Poate m-ai luat la misto, oricum eu ti-am raspuns, si daca gresesc, va rog sa veniti cu argumente reale, nu din auzite. Daca o masina are 500.000 ce reprezentanta si constructor spune ca trebuie sa se foloseasca un ulei mai dens fata de cel folosit anterior?! Daca aveam Dacii 1310 poate credeam solutia asta si dupa 40.000 bagam ulei 15w40 in loc de 10w40.
                    Bafta si mai multi km.
                    Last edited by catalynv; 03-28-2013, 22:37 PM.

                    Comment


                    • #40
                      Nu vreau sa ma intelegi gresit, departe de mine gandul de misto (bascalie) Sa facem o comparatie. O masina construita pentru reprezentanta din Siberia, constructorul, datorita climei, recomanda in cartea masinii respective un ulei, exemplu: 0W-20 (30) sau 5W-30. Tinand cont de motorizate si performante. Daca bagam un ulei 20W-40 (50) este destul de vascos, pana ajunge sa faca ungerea totala a motorului, freaca fier/fier si intervine uzura prematura. Daca acelasi fabrica trimite o masina pentru reprezentanta din Africa, deja constructorul, in carete, recomanda uleiuri pentru clima respectiva, mai vascos 10W-40 sau 20W-50. Daca se pune uleiul recomandat pentru Siberia... iar nu este bine. Este un ulei subtire si ungerea motorului este vaga. In Europa, majoritatea tarilor au o clima temperata, aici constructorul recomanda alt tip de ulei. In concluzie, principiul uleiului pentru motor, se bazeaza pe clima unde functioneaza masina, apoi pe tipul motorizarii. Daca am gresit undeva va rog sa ma corectati. Tot timpul sunt dispus sa invat.
                      CU RESPECT!!!!
                      Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                      Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                      Onorez comenzi si in Bucuresti
                      Tel. 0736375626 Marian

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by nora-marian View Post
                        ...... Daca am gresit undeva va rog sa ma corectati. Tot timpul sunt dispus sa invat.
                        CU RESPECT!!!!
                        Cu un mic amendament.... Daca uleiul este 0W asta nu inseamna ca este mai fluid la 20grade decat 5W sau 10W . Fluiditatea este aceasi. Problema e ca 0W este la fel de fluid la -30grade ca 5W la -20grade sau 10W la -10grade. Tocmai de aia difera pretul ( adica e mai scump 0W) pentru ca isi pastreaza calitatile pe o plaja mult mai mare, deci daca cel din Africa nu pune 0w este pentru ca nu e nevoie sa puna un ulei mai scump....

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by nora-marian View Post
                          Nu vreau sa ma intelegi gresit, departe de mine gandul de misto (bascalie) Sa facem o comparatie. O masina construita pentru reprezentanta din Siberia, constructorul, datorita climei, recomanda in cartea masinii respective un ulei, exemplu: 0W-20 (30) sau 5W-30. Tinand cont de motorizate si performante. Daca bagam un ulei 20W-40 (50) este destul de vascos, pana ajunge sa faca ungerea totala a motorului, freaca fier/fier si intervine uzura prematura. Daca acelasi fabrica trimite o masina pentru reprezentanta din Africa, deja constructorul, in carete, recomanda uleiuri pentru clima respectiva, mai vascos 10W-40 sau 20W-50. Daca se pune uleiul recomandat pentru Siberia... iar nu este bine. Este un ulei subtire si ungerea motorului este vaga. In Europa, majoritatea tarilor au o clima temperata, aici constructorul recomanda alt tip de ulei. In concluzie, principiul uleiului pentru motor, se bazeaza pe clima unde functioneaza masina, apoi pe tipul motorizarii. Daca am gresit undeva va rog sa ma corectati. Tot timpul sunt dispus sa invat.
                          CU RESPECT!!!!
                          Ok, asta e clar, si...in link-ul postat de colegul mai sus este si clasificarea in functie de temperatura de lucru, 10w40 pleaca de la -25 pana pe la +35 grade, deci as zice perfect pentru Romania atata timp cat constructorul nu recomanda un 5w40 din motive de constructie a motorului, etc.
                          Pentru masina D-ta mai jos ce recomanda Castrol, pe vremea aia ('98) mercedes uza Castrol.
                          Attached Files
                          Last edited by catalynv; 03-29-2013, 14:24 PM.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by catalynv View Post
                            Ok, asta e clar, si...in link-ul postat de colegul mai sus este si clasificarea in functie de temperatura de lucru, 10w40 pleaca de la -25 pana pe la +35 grade, deci as zice perfect pentru Romania atata timp cat constructorul nu recomanda un 5w40 din motive de constructie a motorului, etc.
                            Pentru masina D-ta mai jos ce recomanda Castrol, pe vremea aia ('98) mercedes uza Castrol.
                            Deci in concluzie, pentru mine, am ales uleiul potrivi la masina mea, tinand cont de clima si ca nu am cartea masinii. Multumesc de informatie.
                            Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
                            Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
                            Onorez comenzi si in Bucuresti
                            Tel. 0736375626 Marian

                            Comment


                            • #44
                              In concluzie...ala e al ei... , dupa cine vrea sa arunce bani pe uleiuri mai scumpe, asta e partea a 2-a, fiecare cum crede de cuviinta.

                              Comment


                              • #45
                                buna ziua oameni buni.

                                In primul rand imi cer scuze ca am postat aceeasi intrebare pe inca doua 2 threaduri ca nu tot am gresit sectiunea pt masina/clasa corespunzatoare, teama fiind ca o sa mi se raspunda gresit.

                                Vin si eu cu o tragedie aici.
                                Sa va spun, am luat un WDB211006 e220 cdi automat din 2004, a facut taxi in Oslo pana prin 2007 si pe urma a avut.o un baiat pana mai devreme in nordul Norvegiei. Am masina de 3 saptamani. Nici un service history nici un fel de carte la ea. Sunt in nordul Norvegiei o folosesc aici,
                                are 620 000 km, cred ca.s reali )
                                Deci ma intereseaza pt temperaturile de aici adica -30 celsius si +10 celsius.
                                Care.i cel mai smecher ulei pt masina asta, bani am. Multumesc anticipat.
                                iubesc omenia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF