Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Usa dreapta fata nu se mai blocheaza, motoras stricat???

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Usa dreapta fata nu se mai blocheaza, motoras stricat???

    Salutare, am un E W211 din 2003 si ieri s-a auzit un sunet ciudat la plecarea de pe loc, cand s-au blocat usile. Acum nu imi mai actioneaza inchiderea usii din partea dreapta fata!
    am fost la un mecanic si mi-a spus ca e motorasul din boasca, s-au bulit zimtii unor rotite si ca acest motoras se gaseste doar cu broasca cu tot!
    Poate cineva sa ma ajute cu unele informatii? poate o broasca la second?

  • #2
    La mine este vacuumata inchiderea....hmmm,astea noi nu le mai au vacuumate???eu stiam ca daca nu mai merge o usa (inchiderea)de obicei era crapat furtunasul de la vacuum...sa vedem ce zic cunoscatorii...

    Comment


    • #3
      Originally posted by ediskan89 View Post
      La mine este vacuumata inchiderea....hmmm,astea noi nu le mai au vacuumate???eu stiam ca daca nu mai merge o usa (inchiderea)de obicei era crapat furtunasul de la vacuum...sa vedem ce zic cunoscatorii...
      Si eu zic la fel ... inchiderea centralizata este vaccumatica... Ce motoras? Ala e mecanic sau cioban la oi? Mare e gradina Domnului.....

      Comment


      • #4
        Aha..poi atunci ce este acel sunet ciudat (cum ca nu mai apuca piedica aceea s-o blocheze) si de ce oare nu mai functioneaza inchiderea doar la usa dr fata?

        Comment


        • #5
          Si la mine doar cateodata nu se blocheaza usa din fata dreapta,dar a mea e w202 si nu se aude nici un zgomot,de fapt nu aud pentru ca o incui de afara si ma trezesc cu usa dreapta fata deschisa...

          Comment


          • #6
            Originally posted by alexstan84 View Post
            Aha..poi atunci ce este acel sunet ciudat (cum ca nu mai apuca piedica aceea s-o blocheze) si de ce oare nu mai functioneaza inchiderea doar la usa dr fata?
            Trebuie sa cauti pe forum...s-a mai discutat pe tema aceasta. Poate fi din cauza furtunelor de vaccum, pompei de vaccum, rezervorului de vaccum etc. Oricum, pentru ca doar la o usa nu functioneaza, eu zic ca ar fi de la furtunele de vaccum. Probabil ca or fi sarit de la loc, sau poate s-a fisurat careva. Tre sa mergi la un mecanic bun, care sa iti desfaca panoul de usa (atentie la sigurantele de plastic sa nu le rupa), si verificat fiecare in parte. Si la mine se aude din cand in cand un zgomot la inchiderea centralizata, dar fara sa am probleme. Deobicei la mine se aude zgomotul cand o usa nu e inchisa bine, sau la blocajul de la usita pentru carburant. Si ala e vaccumatic.

            Offtopic: Spune-mi te rog, din pura curiozitate.... Nu s-a oferit mecanicul ala sa iti aduca el piesa pentru $$$ RON?

            Comment


            • #7
              Originally posted by SirDeadline View Post
              Trebuie sa cauti pe forum...s-a mai discutat pe tema aceasta. Poate fi din cauza furtunelor de vaccum, pompei de vaccum, rezervorului de vaccum etc. Oricum, pentru ca doar la o usa nu functioneaza, eu zic ca ar fi de la furtunele de vaccum. Probabil ca or fi sarit de la loc, sau poate s-a fisurat careva. Tre sa mergi la un mecanic bun, care sa iti desfaca panoul de usa (atentie la sigurantele de plastic sa nu le rupa), si verificat fiecare in parte. Si la mine se aude din cand in cand un zgomot la inchiderea centralizata, dar fara sa am probleme. Deobicei la mine se aude zgomotul cand o usa nu e inchisa bine, sau la blocajul de la usita pentru carburant. Si ala e vaccumatic.

              Offtopic: Spune-mi te rog, din pura curiozitate.... Nu s-a oferit mecanicul ala sa iti aduca el piesa pentru $$$ RON?

              Mersi mult de informatii...deci tre sa desfac usa..ok! Sa vad ce gasesc pe acolo si sa nu rup ceva! Vreun sfat in a desface usa? Am vazut doar 2 suruburi dupa capacul de la manerul usii...restup presupun, pe cleme...dar de unde incep?
              Nu, acel mecanic e un prieten, care cred ca a ramas un pic in urma...
              Multumesc mult

              Comment


              • #8
                Salut. La w211 inchiderea este electrica nicidecum vacumatica. Ai un melc, care angreneaza rotitele care blocheaza si deblocheaza broasca. De desfacut nu e mare lucru, ai patru suruburi, 2 sub manerul din interior, 1 la broasca, si unu langa oglinda in spatele capacului de plastic de la fata de usa. Poti sa desfaci sa vezi poate doar a sarit dupa rotita dar vezi ca nu o sa poti scoate broasca afara daca nu scoti din nituri o traversa care tine ghidajul de la geam, nu are loc sa iasa fara a da acea tija putin intr-o parte. Dupa aceea pui 3 pocnituri in locul celora gaurite si e ca noua. Cauta una second hand dar de undeva unde poti sa o verifici sa vezi cat de uzata e. Noua este destul de scumpa.Daca nu te descurci poti veni la mine si o rezolvam. Succes si revino cu rezolvarea. Numai bine!
                Diagnoza STAR, INCARCARE FREON, REPARATII. 0769296544

                Comment


                • #9
                  Aha deci w211 o are electrica,mi se parea ciudat ca face zgomot...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ediskan89 View Post
                    Aha deci w211 o are electrica,mi se parea ciudat ca face zgomot...
                    E foarte interesant...eu stiam ca e vaccumatica...am vazut schita la w211 acum ceva timp si parea vaccumatica. Incearca si varianta lui colegul de mai sus. Bafta!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by vizireanuv View Post
                      Salut. La w211 inchiderea este electrica nicidecum vacumatica. Ai un melc, care angreneaza rotitele care blocheaza si deblocheaza broasca. De desfacut nu e mare lucru, ai patru suruburi, 2 sub manerul din interior, 1 la broasca, si unu langa oglinda in spatele capacului de plastic de la fata de usa. Poti sa desfaci sa vezi poate doar a sarit dupa rotita dar vezi ca nu o sa poti scoate broasca afara daca nu scoti din nituri o traversa care tine ghidajul de la geam, nu are loc sa iasa fara a da acea tija putin intr-o parte. Dupa aceea pui 3 pocnituri in locul celora gaurite si e ca noua. Cauta una second hand dar de undeva unde poti sa o verifici sa vezi cat de uzata e. Noua este destul de scumpa.Daca nu te descurci poti veni la mine si o rezolvam. Succes si revino cu rezolvarea. Numai bine!
                      mersi mult....voi incerca

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am patit exact acelasi lucru la aceeasi usa si am un W211 din 2002. Spre norocul meu, nu a fost nimic stricat ci doar se blocase chestia aia care intra-n usa (acel tzamburuc). Am apasat de 2-3 ori pe el atunci cand trebuia sa se inchida si sa deblocat. Sper ca si la tine sa fie aceeasi problema minora.

                        Comment


                        • #13
                          In primii ani de fabricatie, pe W203 si W211 s-a renuntat la sistemul vacuumatic deoarece e bataia de cap prea mare. Apoi au revenit la modelele noi la vacuum deoarece s-au introdus sistemele soft close, care functioneaza mai bine pe vacuum decat pe motorase.
                          Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by vizireanuv View Post
                            Salut. La w211 inchiderea este electrica nicidecum vacumatica. Ai un melc, care angreneaza rotitele care blocheaza si deblocheaza broasca. De desfacut nu e mare lucru, ai patru suruburi, 2 sub manerul din interior, 1 la broasca, si unu langa oglinda in spatele capacului de plastic de la fata de usa. Poti sa desfaci sa vezi poate doar a sarit dupa rotita dar vezi ca nu o sa poti scoate broasca afara daca nu scoti din nituri o traversa care tine ghidajul de la geam, nu are loc sa iasa fara a da acea tija putin intr-o parte. Dupa aceea pui 3 pocnituri in locul celora gaurite si e ca noua. Cauta una second hand dar de undeva unde poti sa o verifici sa vezi cat de uzata e. Noua este destul de scumpa.Daca nu te descurci poti veni la mine si o rezolvam. Succes si revino cu rezolvarea. Numai bine!
                            Eu am W203 si este electrica ca si la acest W211. Am avut aceeasi problema, a inceput prin simptoma de bataie de mitraliera, adica urca si cobora de 5-6 ori la fiecare comanda si apoi a murit. A murit in sensul ca nu mai misca deloc si se auzea doar rotatia motorasului.
                            A fost un arculet nenorocit, pentru care am cumparat de la un coleg de pe forum o broasca mai proasta ca a mea !!!, apoi am facut un arculet identic si merge ca unsa.
                            Partea cu demontatul si remontatul mi-a mancat zilele in conditiile in care imi place shurubareala.
                            Sa ai bafta
                            W203 - 2001

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by nickbal View Post
                              Eu am W203 si este electrica ca si la acest W211. Am avut aceeasi problema, a inceput prin simptoma de bataie de mitraliera, adica urca si cobora de 5-6 ori la fiecare comanda si apoi a murit. A murit in sensul ca nu mai misca deloc si se auzea doar rotatia motorasului.
                              A fost un arculet nenorocit, pentru care am cumparat de la un coleg de pe forum o broasca mai proasta ca a mea !!!, apoi am facut un arculet identic si merge ca unsa.
                              Partea cu demontatul si remontatul mi-a mancat zilele in conditiile in care imi place shurubareala.
                              Sa ai bafta
                              Exact aceeasi chestie si la mine...aceleasi simptom..acelasi rezultat...cum adica ai facut un arculet...?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF