Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lumini interior w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumini interior w211

    Hristos a Inviat !

    Aseara mergand dupa Paste am constatat ca nu mai merge lumina in interiorul masini.
    De obicei se aprindea lumina in interior si lumina in oglinzi cand deschideam din telecomanda aseara in schimb nu.
    De asemenea nici thema de la command nu a trecut automat pe ceea de noapte cum sr intampla de obicei. Din setarile commandului daca schimb manual functioneaza dar pe automat nu.
    Luminile din interior nu se aprind nici la actionarea butoanelor manual.
    Probabil vreo siguranta arsa sau gresit pusa de la momentul cu portbagajul.
    A mai patit cineva asa ceva? Ma ajutati cu un sfat?

    Multumesc si pofta mare
    SorinocoMan

  • #2
    Adevarat a inviat.Incearca sa acoperi sensorul de lumina de deasuptra oglinzii retrovizoare si vezi daca merg...posibil sa fie ala sau vreo siguranta cum ai zis tu

    Comment


    • #3
      Originally posted by ionut_haisan View Post
      Adevarat a inviat.Incearca sa acoperi sensorul de lumina de deasuptra oglinzii retrovizoare si vezi daca merg...posibil sa fie ala sau vreo siguranta cum ai zis tu
      Nu e senzorul.
      Ideea e ca nu gasesc nicaieri explicit ce face fiecare siguranta.
      Are cineva aceasta idee?
      SorinocoMan

      Comment


      • #4
        Adevarat a inviat!

        Fara pretentia ca dau solutie. Imi aduc aminte ca sunt niste setari pe computerul de bord cu sistemul de lunini. Poate ajuta.

        Numai bine

        Comment


        • #5
          Originally posted by viorel_andrei View Post
          Adevarat a inviat!

          Fara pretentia ca dau solutie. Imi aduc aminte ca sunt niste setari pe computerul de bord cu sistemul de lunini. Poate ajuta.

          Numai bine
          Am dat un reset la tot ce era in bord si am reluat setarile.
          Nu stiu daca de atunci nu mai merg sau dianinte. Nu am bagat de seama.
          Dar chiar si asa, sa nu mearga actionand butoanele manual nu mi se pare normal.
          Inclin sa cred ca e o siguranta de vina.

          Chiar nu are nimeni o schema a sigurantelor. De preferabil tradusa in romaneste. Sau sa-mi spuna care e siguranta pentru iluminatul interior.

          Mersi
          SorinocoMan

          Comment


          • #6
            Am descoperit unde sunt si sigurantele.
            Sunt in partea stanga in bord. Cum se deschide usa stanga fata chiar pe partea laterala a bordului.
            In interior am gasit si schita cu toate sigurantele cu descrierea lor in 3 limbi (germana, engleza si franceza).
            Din pacate nu am depistat care e problema. Toate sigurantele par a fi ok. Nici nu am gasit una care sa fie pentru acest lucru. Sau nu am inteles eu.
            Are cineva o alta idee?
            SorinocoMan

            Comment


            • #7
              In portbagaj in stanga mai un panou de sigurante si unul la motor tot in stanga langa parbriz,poate reusesti si sa fie vreo una de acolo

              Comment


              • #8
                Originally posted by ionut_haisan View Post
                In portbagaj in stanga mai un panou de sigurante si unul la motor tot in stanga langa parbriz,poate reusesti si sa fie vreo una de acolo
                Salut
                Inca nu am rezolvat problema cu luminile din interior.
                Nu a mai patit nimeni?

                Mersi
                SorinocoMan

                Comment


                • #9
                  Aceeasi problema o am si eu.. Ma poate ajuta cineva?
                  Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                  Comment


                  • #10
                    Nu stie nimeni de la ce poate fi?
                    Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                    Comment


                    • #11
                      Nu ma ajuta nimeni??
                      Actuala: Mercedes-Benz CLS 350 7G-Tronic

                      Comment


                      • #12
                        Adelin, sincer nu te putem ajuta de aici. Presupuneri nu are rost sa iti dau.
                        Acolo trebuie electrician sau un cunoscator cu aparat de masura in mana si chef de desfacut panouri, capace, sa ia traseul in sens invers pana depisteaza piesa, contactul, firul unde vine curent si nu da mai departe...

                        Comment


                        • #13
                          Am si eu o problema. Discul de lumina ambientala din spate trebuie sa se aprinda ?
                          Al meu nu merge indiferent de setarile din bord.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by aditza1234 View Post
                            Am si eu o problema. Discul de lumina ambientala din spate trebuie sa se aprinda ?
                            Al meu nu merge indiferent de setarile din bord.
                            Da trebuie sa mearga dar nu ii poti seta intensitatea din bord ci de la el, are acolo doua butoane cu un semn ca de volum pe ele dai de ele si trebuie sa iti mearga. Numai bine!
                            Chiar si un ceas defect poate sa arate de doua ori pe zi ora exacta.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF