Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Parktronic E220 CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parktronic E220 CDI

    Salut.
    Am si eu un MB E220CDI Avantgarde si din pacate nu are parktonic.
    Are cineva informatii daca pot sa pun asa ceva si la ce costuri se ridica?
    Mersi si bine v-am gasit pasionati de MB.
    SorinocoMan

  • #2
    Ca sa pui asa ceva din reprezentanta costa ceva. Trebuiesc schimbate bara fata/spate...elemente ale bordului si lunetei. Ca sa-ti dau un exemplu...xenon retrofit costa cam 2500euro.

    Oricum E-ul are o vizibilitate aproape perfecta, dupa ce te obisnuiesti cu dimensiunile o poti parca cu usurinta.
    C 200 CDI
    ML 63 AMG
    S 55 AMG Long
    SL 55 AMG
    Yamaha R1
    Yamaha R6

    Comment


    • #3
      Originally posted by Baracuda View Post
      Ca sa pui asa ceva din reprezentanta costa ceva. Trebuiesc schimbate bara fata/spate...elemente ale bordului si lunetei. Ca sa-ti dau un exemplu...xenon retrofit costa cam 2500euro.

      Oricum E-ul are o vizibilitate aproape perfecta, dupa ce te obisnuiesti cu dimensiunile o poti parca cu usurinta.
      mersi mult.
      sper sa ma obisnuiesc cat mai repede.
      SorinocoMan

      Comment


      • #4
        Anul trecut mi-am pus parktroninc spate pe un A4 din 95, m-a costat kitul 100 de euro si manopera inca vreo 100 (cu tot cu o alarma,inchidere centralizata, etc..)
        Displayul era pus in oglinda, elegant, iti spunea distanta ramasa si scotea avertizare sonora cand bagai marsarier.

        Tot ce am modificat a fost spoilerul spate, doar 4 gauri pt senzori , fara a da jos spoilerul.
        Tre sa fii atent sa nu fie zgariati senzorii ca altfel iti tziuie continuu si te dispera.

        Succes!

        Comment


        • #5
          Da va pot monta un parktronic cu camera video pt mersul inapoi.
          costa 150 euro, cel mai ieftin model.

          Dati click mai jos, asa ceva va costa 240 euro cu tot cu montat.


          Anul trecut mi-am montat si eu unul dar nu avea camera video pentrul mersul inapoi.
          Tot un E- class am dar din 2001
          Un parktronic simplu cu afisaj digital si sonor ( de calitate. Nu cea ce gasiti in romania) costa 50 euro + 1 milion montatul. Avantajul este ca nu se demonteaza capitonajul masinii pentru montarea lui.
          Pentru detalii contactatima vwpassat13@yahoo.com si va pot trimite mai multe date si imagini.

          Parktronic + camera video pt mersul inapoi

          Pentru detalii ma puteti contacta pe vwpassat13@yahoo.com
          Attached Files
          Last edited by Danny_bb; 03-02-2008, 17:44 PM.

          Comment


          • #6
            Un sistem original costa in jur de 2000Euro si nu trebuie sa schimbi nici o bara pt k senzorii sunt pusi pe bando-ul barii. Bando-urile, sezorii, firele, display-ul si o interfata parca te duc in jur de 2000Euro poate chiar un pic mai putin depinde de unde le iei. Acum mi-am cumparat si eu un sistem (4senzori spate + 4 senzori fata) care nu este original fara camera la 100$. O sa vad cat ma mai duce montajul. Ma incantat idea pt k am gasit sistemul cu senzorii vopsiti in culoarea masinii (argintiu), pt k de regula toate sistemele au sensorii negrii. Bafta!!!

            Comment


            • #7
              Si eu am tot un Avantgarde si la fel i-am pus dupa ce l-am cumparat senzori de parcare si alarma. Senzorii m-au costat 6 mil(4 fata, 4 spate) si sunt cu lcd albastru care arata f bine pus pe mijlocul bordului in adancitura de la ventilatie si pana la parbriz. Se dau cate 4 gauri f usor in bare si cam in 4 ore ti-l instaleaza baietii. Este f practic mai ales pt datul inapoi. Sa-l stapanesti sanatos!

              Comment


              • #8
                Originally posted by cristi_fulger View Post
                Si eu am tot un Avantgarde si la fel i-am pus dupa ce l-am cumparat senzori de parcare si alarma. Senzorii m-au costat 6 mil(4 fata, 4 spate) si sunt cu lcd albastru care arata f bine pus pe mijlocul bordului in adancitura de la ventilatie si pana la parbriz. Se dau cate 4 gauri f usor in bare si cam in 4 ore ti-l instaleaza baietii. Este f practic mai ales pt datul inapoi. Sa-l stapanesti sanatos!
                Suna super interesant.
                Imi trimiti si mie ceva poze cum e gaurita bara si cum arata in interior.
                Thx

                Si eu care credeam ca forumul nu e asa populat...
                SorinocoMan

                Comment


                • #9
                  Salutare!

                  Am facut cateva poze dar nu mai am cutia lor ca sa-ti zic ce marca sunt. Oricum firmele care instaleaza asa ceva stiu ce model sunt. In cutie au si un burgiu special cu care se da gaura foarte usor in bara. O zi buna in continuare!
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Ma pot ocupa de tot: Montat demontat Bara, gaurit.
                    Inclusiv procurat parktronicul. Totul dat la cheie.

                    Comment


                    • #11
                      ok, cristi, de unde i`ai achizitionat si unde i`ai montat, as vrea sa`mi iau si eu Ms fain

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by berni View Post
                        ok, cristi, de unde i`ai achizitionat si unde i`ai montat, as vrea sa`mi iau si eu Ms fain
                        Mi le-am luat de la o firma de aici din Galati care au si atelierul langa magazin. Se numeste ESTDERMAN SRL si e pe str. Tecuci colt cu str. Cosbuc. Dar nu sttiu cat te ajuta fiindca vad ca tu esti din Suceava...

                        Comment


                        • #13
                          da asa este, dar ma gandeam ca poate e de la vreo firma mai mare, de asta am intrebat, oricum, faza e alta ... le`ai luat in culoarea caroseriei, sau le`ai vopsit tu? eu am tot un w211 tot argintiu sau ce culoare e asta a ta. Ms

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by berni View Post
                            da asa este, dar ma gandeam ca poate e de la vreo firma mai mare, de asta am intrebat, oricum, faza e alta ... le`ai luat in culoarea caroseriei, sau le`ai vopsit tu? eu am tot un w211 tot argintiu sau ce culoare e asta a ta. Ms
                            Ele vin toate negre si pot fi vopsite fara niciun pericol. Eu am fost aici la reprezentanta care e langa mine si l-am rugat pe vopsitor sa le dea cateva pufuri. Chiar avea in pistol culoarea mea ca e cea mai intalnita si i-am dat 20 lei.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF