Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consumul la E270 W211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consumul la E270 W211

    Salutare.....vreau sa stiu, voi cum stati cu consumul la E270 W211 automatic...Vreau un rasp sincer....ms
    Last edited by mircea600sel; 10-04-2010, 02:39 AM.

  • #2
    w210 e270 automatic,

    Code:
    +---+--------------------------------+----------+
    |   |     Traseu           |  Consum | Persoane |
    +---+----------------------+---------+----------+
    | 1 | Timisoara - Oradea   |   5.6   |    2     |
    | 2 | Timisoara - Mangalia |   7.1   |    4     |
    | 3 | Timisoara - Vaslui   |   6.5   |    2     |
    | 4 | Timisoara - Praga    |   5.1   |    4     |
    +---+----------------------+---------+----------+
    1. Mers foarte lejer (max 110km/h) noaptea
    2. Mers grabit (120km/h) si cu multe depasiri
    3. Mers repejor, drum aglomerat
    4. Mers cu pilot automat la 130km/h, si doar cateva reprize scurte de 150-160km/h

    Concluzia:
    La mine media, dupa vreo 22.000km este de 7.1 litri/100km.
    Masina consuma foarte putin in regim de autostrada, iar la noi in tara consuma in functie de cum te grabesti. In oras e ca si o benzinara
    ...

    Comment


    • #3
      Originally posted by faralimite View Post
      Salutare.....vreau sa stiu, voi cum stati cu consumul la E270 W211 automatic...Vreau un rasp sincer....ms
      Nu ii faci o prezentare la masina din dotare (la "My car Mercedes-Benz") ? .

      Comment


      • #4
        Salutare!

        Consum inafara ar fi de 8 pe timp de zi, cu trafic, multe depasiri.(2 persoane)

        In oras ar fi in medie 10.5 , deoarece mai urca si la 12, mai scade si la 9. (2 persoane)

        Pe drum lung 2000km+ , mers 170-180 consum de 8.5 .(2 persoane)


        Acum daca nu e prea greu, zi-ne si noua ce consum ai.


        Am uitat sa precizez, masina este precum intrebai, w211 -2.7 -trans. automata an fabr. 2004
        Last edited by zapperzme; 09-26-2010, 11:34 AM. Reason: Am uitat sa precizez

        Comment


        • #5
          Originally posted by zapperzme View Post
          Salutare!

          Consum inafara ar fi de 8 pe timp de zi, cu trafic, multe depasiri.(2 persoane)

          In oras ar fi in medie 10.5 , deoarece mai urca si la 12, mai scade si la 9. (2 persoane)

          Pe drum lung 2000km+ , mers 170-180 consum de 8.5 .(2 persoane)


          Acum daca nu e prea greu, zi-ne si noua ce consum ai.


          Am uitat sa precizez, masina este precum intrebai, w211 -2.7 -trans. automata an fabr. 2004
          Salut!Cam la acelasi consum ma aflu si eu inafara.....numa partea proasta ca in oras nu scad sub 12- 13% si traficul e mic...Ms

          Comment


          • #6
            Din zvonuri am auzit ca primele 270cdi 2002-2003 aveau consum mai mare decat urmatoarele 2003+...acum nu stiu ce sa zic, dar eu tind sa confirm...
            Al meu a fost printre primele w211 e270cdi 04.2002
            Consum:
            Exterior: 5-7l -mers lejer / 7-8l dynamic / 8-9l - grabit/sport
            Interior: 14-15l la rece / 11-12l la cald dar trafic moderat / 9-10l mers lejer in oras cu motorul cald

            Extreme: 4.6l/100km Suceava - Botosani
            11 l/100km Botosani - Suceava (dar am facut 17min /~35km :d)

            Ps: Automat
            Last edited by flavius89; 10-03-2010, 21:21 PM.
            MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

            Comment


            • #7
              Revin cu o precizare.

              Cum nu am masina decat din iulie, nu am prins vreme rece.

              Nu as putea spune ca este intr-adevar rece fata de iarna trecuta spre exemplu... La o temperatura de 12-14 grade, motorul rece cum ar veni, urca foarte repede consumul instant la 14-15 %, mers prin oras nu apuca scada sub 12-12.5 decat daca ies la drum mai lung.

              Am sa fac si un test pe 100 km cu rezervorul sa vad si cat de corect afiseaza consumul.

              Comment


              • #8
                Originally posted by flavius89 View Post
                Din zvonuri am auzit ca primele 270cdi 2002-2003 aveau consum mai mare decat urmatoarele 2003+...acum nu stiu ce sa zic, dar eu tind sa confirm...
                Al meu a fost printre primele w211 e270cdi 04.2002
                Consum:
                Exterior: 5-7l -mers lejer / 7-8l dynamic / 8-9l - grabit/sport
                Interior: 14-15l la rece / 11-12l la cald dar trafic moderat / 9-10l mers lejer in oras cu motorul cald

                Extreme: 4.6l/100km Suceava - Botosani
                11 l/100km Botosani - Suceava (dar am facut 17min /~35km :d)

                Ps: Automat
                Inseamna ca 320cdi consuma mult mia putin. Eu am scos consumuri mai reduse si cu E-classe si cu CLS decat cele enumerate de tine. Chiar imi aduc aminte o faza cand am plecat cu un prieten la drum lung ce avea un Golf 5 2.0 tdi si dupa un mers alert pe autostrada prin Germania cu viteze de peste 200km/h ,cand am facut plinul , am constatat ca E-ul a consumat cu cativa litri mai putin decat Golful.

                Comment


                • #9
                  Golful a mers constant cu viteze de peste 200?Poate 210 cat e limitat.
                  Mercedes W202 C180 Sport
                  Mercedes W245 B180 cdi

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by George_b View Post
                    Golful a mers constant cu viteze de peste 200?Poate 210 cat e limitat.
                    Da, motorul ala duce pe bord 220-230km/h ... l-am avut si eu pe un A4.

                    In orice caz...stiu ca motorul meu consuma cu 1-1.5l in plus fata de cat ar fi trebuit normal...dar cum ziceam era exact prima generatie de CDI3...nu a fost chiar reusit d.p.v. electronic...
                    MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by George_b View Post
                      Golful a mers constant cu viteze de peste 200?Poate 210 cat e limitat.
                      Nu stiu la cat era limitat, dar am mers constant cu 200-220 si maxim-ul care l-a putut atinge a fost de 235km/h. Masina tragea foarte bine pt capacitatea ei si chiar eram uimit ce demaraje avea. Nu stiu viteza reala cat era, ca eu ma mai distantam un pic de el si apoi il asteptam. Apoi, cand alimentam, vedeam ca avea un consum mai mare decat cel care-l aveam eu cu motor de 3000. Mentionez ca aveam 7g-tronic.




                      Originally posted by flavius89 View Post
                      Da, motorul ala duce pe bord 220-230km/h ... l-am avut si eu pe un A4.

                      In orice caz...stiu ca motorul meu consuma cu 1-1.5l in plus fata de cat ar fi trebuit normal...dar cum ziceam era exact prima generatie de CDI3...nu a fost chiar reusit d.p.v. electronic...
                      Incearca sa faci o proba cu un alt debitmetru. posibil sa ai alt consum si reprize mai bune.


                      Off topic. Apropo de golf diesel. Eram prin brasov cu un 300zx twin turbo stock 286cp) si se tot tinea un titirez de Golf3 pe langa mine si ma tot provoca. Vrand sa scap de el, am accelerat crezand ca il las rau in urma. Dar, surpriza....la reprize, ma facea pe distante scurte. Am facut mai multe incercari si chiar am ramas uimit ce putere de accelerare avea in treptele 2 si 3 minusculul 1.9tdi fata de 3000 biturbo. La plecarea de pe loc il lasam bine in urma, dar la reprize scurte, ma facea cu aproape o masina. Respect pt ce facuse acel posesor de Golf din masinuta lui. Si partea cea mai tare era abtibildul de pe luneta: Yes, it's diesel....

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by 300zxtt View Post

                        Off topic. Apropo de golf diesel. Eram prin brasov cu un 300zx twin turbo stock 286cp) si se tot tinea un titirez de Golf3 pe langa mine si ma tot provoca. Vrand sa scap de el, am accelerat crezand ca il las rau in urma. Dar, surpriza....la reprize, ma facea pe distante scurte. Am facut mai multe incercari si chiar am ramas uimit ce putere de accelerare avea in treptele 2 si 3 minusculul 1.9tdi fata de 3000 biturbo. La plecarea de pe loc il lasam bine in urma, dar la reprize scurte, ma facea cu aproape o masina. Respect pt ce facuse acel posesor de Golf din masinuta lui. Si partea cea mai tare era abtibildul de pe luneta: Yes, it's diesel....
                        Am ras bine.Apropo 300zxtt la un 530d din 2005 e normal sa am consum de 12% in oras?Asta de vreo saptamana.Sa fie vremea rece de vina?
                        Mercedes W202 C180 Sport
                        Mercedes W245 B180 cdi

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by George_b View Post
                          Am ras bine.Apropo 300zxtt la un 530d din 2005 e normal sa am consum de 12% in oras?Asta de vreo saptamana.Sa fie vremea rece de vina?
                          Ala e consumul normal, intre 11 si 13 L/100km pt modelul cu cutie automata. Am spus atat pt ca exista diferente in functie de stilul de condus, aglomeratia orasului, cat timp sta la relanti sau cat de rece e afara. Mie imi lua intre11 si 13. La versiunea manuala nu stiu, dar cred ca e tot pe acolo.

                          Comment


                          • #14
                            Mersi.Automata e si e chiar de la tine din oras adusa.A avut CT 55 SMN.O stii?
                            Mercedes W202 C180 Sport
                            Mercedes W245 B180 cdi

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by George_b View Post
                              Mersi.Automata e si e chiar de la tine din oras adusa.A avut CT 55 SMN.O stii?
                              Nu stiu exact dupa nr, dar daca o vad, posibil sa o stiu.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF