Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

conectare bluetooth

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu e bluetooth

    E adaptor pemtru telefon nokia.Nu ai bluetooth.

    Comment


    • #17
      Originally posted by faralimite View Post
      Gata am gasit....pinu este 62872 ......introdu codul,,,,apoi pe bluet trebuie sa aiba un buton ,apasa pe el si trebuie sa licuresaca becul de pe bluet fffffffffff repede intra pe tel la bluet da sa caute si o sa-ti gaseasca ceva de genul MBhand.....intra pe el si apoi 100%trebuie sa mearga,,,,,bafta!
      Salutare. Cum afli acel cod? La pin ma refer? Multumesc.
      Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

      Comment


      • #18
        Si daca nu am Bluetooth, de ce am meniu si setari de BT in navigatie, imi gaseste telefonu, telefonul imi gaseste masina, numai ca problema e ca atunci cand imi cere codul , il bag, imi scrie connected si dupa cateva secunde scrie disconected .

        Comment


        • #19
          Nu mai stie nimeni nima vad. Eu i-am scos bornele odaa la baterie si de atunci nu mai vede telefonul. Cine stie care e codul acela initial?
          Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

          Comment


          • #20
            Incearca sa tastezi la cod MBUSA (adica 62872 pe tastatura) sau MBGER (nu stiu ce cifre corespund ca nu am telefon in fata)
            @wiseguy: cred ca pentru tine cel mai bine ar fi sa intrebi la un service GSM, care te poate ajuta si cu citirea codului direct din memoria EPROM. Pe scurt se leaga cu un aparat direct la cip-ul care stocheaza acel cod si il citeste direct din el. Ar mai fi ca si solutie revenirea la setarile din fabrica sau un reset general ca sa zic asa, apoi ar trebui sa mearga unul din codurile de mai sus. Mentin opinia ca acel cod original a fost schimbat.
            Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

            Comment


            • #21
              Ok. Ms de info

              Comment


              • #22
                Originally posted by wiseguy View Post
                Ok. Ms de info
                Salut!
                Ai rezolvat problema?
                Daca nu, afla ca masina este pregatita pentru BT. Ceea ce ai acum pe masina, ca si suport de telefon, este un adaptor pentru telefon Nokia 6310.
                Are un singur buton pe el, pentru deconectare de pe masina.
                Scoate-l si inlocuieste-l, prin introducera in mufa ramasa, cu un suport BT de la un dealer MB - versiunea de suport BT fara SIM.
                Dupa ce ai procedat in felul acesta, cu noul suport conecatat pe masina, apesi butonul in forma de emblema MB, clipoceste intermitent led-ul albastru, cauti cu telefonul tau pana gasesti device nou "MB Bluethouth", click pe dansul si introduci parola descrisa mai sus de cineva: 62872.
                In mod normal ar trebui sa-ti apara pe comand (dreapta sus) semnul antenei de semnal ca fiind plin (de semnal) si numele operatorului de telefonie mobila.
                Acum conectarea este facuta!


                PS: Exista 2 suporturi BT: unul cu SIM si unul fara. Cel cu SIM se imperecheaza diferit (mai greu si nu are acelasi cod, ci unul din 16 digiti pe care ti-l furnizeaza masina) si este mai scump. Atentie deci la ceea ce cumperi!
                Succes!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Hebebeus View Post
                  Salut!
                  Ai rezolvat problema?
                  Daca nu, afla ca masina este pregatita pentru BT. Ceea ce ai acum pe masina, ca si suport de telefon, este un adaptor pentru telefon Nokia 6310.
                  Are un singur buton pe el, pentru deconectare de pe masina.
                  Posibil sa ai si tu dreptate, dar atunci cum se face ca masina si telefonul se "vad" reciproc daca nu are bluetooth?
                  Nu poti ingenunchia un popor deprins sa se tarasca.

                  Comment


                  • #24
                    si eu subscriu opinei celor care spun ca au BT; atat masina cat si telu se imperecheaza si atat ... din pacate. Mai are cineva vreo solutie ?

                    Comment


                    • #25
                      Ce telefon se potriveste in MB C200 CDI cu carkit original Peiker Acustic 02M17, A2038200451?

                      Comment


                      • #26
                        Am si eu o problema legata de conectarea bluetooth a unui iphone 7 la sistemul audio al masinii, apare in lista sistemului audio (APS50) dupa ce il cauta apoi cand ii dau sa se conecteze zice ca nu se poate conecta, cere codul dar pe telefon nu apare.
                        Sa fie din cauza incompatibilitatii versiunilor de bluetooth? Telefoanele care au mai fost conectate am vazut ca au disponibile versiunea 4.0 de bluetooth, iphone 7 are doar 4.2.
                        Se poate upgrada sistemul audio la 4.2? Sau hardware-ul sistemului audio nu suporta versiunea 4.2 de bluetoot?
                        Voi v-ati mai intilnit cu asemenea situatii?

                        Comment


                        • #27
                          Salutare. Se pare ca e cam uitata problema. Intre timp m-am ivit si eu de problema faptului ca am bluetooth in Command, Imi conectez telefonul, si totusi scrie ca "phone not inserted".
                          Problema pare a fi ca de fapt bluetooth-ul din Command e pentru altceva decat telefonie. Am inteles ca ar fi ceva pt trafic la Navi, dar nu sunt sigur ca am inteles bine.

                          Pentru a folosi Bluetooth pentru telefonie, trebuie adaptor-ul HPF ce vine in cotiera, si acesta se imperecheaza din combinatie de butoane, nu din Command.

                          bebe33sb, cred ca te referi cand la momentul imperecherii iti cere un cod, dar pe telefon nu apare codul ce trebuie introdus in Command.
                          Daca nu gresesc, aici de fapt e putin alta logica, si mai exact suna cam asa: tie in Command iti cere de fapt sa introduci un cod(care vrei tu) si doar dupa ce ai introdus un cod in Command o sa iti apara notificare pe telefon sa confirmi codul introdus in Command.
                          W221 S450L '07 4Matic 4663cm3

                          Comment


                          • #28
                            Salutare,

                            Ai dreptate McCasian, dupa ce introduc codul imi apare notificarea pe telefon, acum functioneaza. Multumesc pentru raspuns.

                            Comment


                            • #29
                              Salutari. Bluetooth-ul pe care îl găsiți voi este conceput strict pentru împerecherea cu un telefon in scopul transferului si stocarea permanenta in commnand a contactelor (nu se aplica la telefoanele mai noi), pentru conectarea unui handset (receptor fix sau mobil de masini pentru convorbiri in cazul s-class) sau pentru conectarea unei casti bluetooth, pentru convorbiri private, in cazul in care telefonul este introdus in suportul special din cotiera (toate acestea se aplica pentru modelele vechi de telefoane care se foloseau si de antena externa a masinii).
                              Astfel, pentru masinile pre 2009, 2010 se achizitioneaza un bluetooth dongle (adaptor bluetooth) care se introduce in Mufa UHI a autoturismului. Este necesara dotarea 386 sau 388 - preinstalare telefon.
                              Incepand cu anii 2009-2010, bluetoothul de tip handsfree este integrat in sistemul audio al autoturismului, fara a fi nevoie de achizitionarea unui adaptor bluetooth.

                              Adaptoarele pentru bluetooth sunt de 2 tipuri:
                              - tip SAP - Sim Acces Protocol. Nu este compatibil cu multe telefoane moderne telefoane, in special cu Iphone. Necesita accesarea sim-ului de pe telefon. Semnalul de pe telefon se pierde total, nu mai este disponibil internetul. Semnalul este preluat prin antena exterioara a masinii. Pentru accesarea agendei / contactelor prin sistemul command, este necesara copierea contactelor pe cartela SIM (250 numere limita)
                              - tip HFP - Hands Free Protocol. Compatibil cu telefoanele moderne. Citeste agenda din memoria telefonului.
                              Last edited by Cristi_sg; 02-28-2019, 12:33 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF