Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema Viteza

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Viteza

    Salut am si eu o problema la mercedes 190 e ...modelul acela mai vechi masina e din 93...sunt foarte multumit de ea..dar sa trecem la subiect...pe la 90- de km/h incepe sa trepideze...parca... merg pe pietre cu ea si mai are putin si se dezmembreaza....o las mai moale adica 60-70 ...nu mai face...are momente in care...ajung la 90 si nu face asa...dar nu stiu ce are..diferiti mecanici mi;au zis ca e din cauza franelor..am schimbat placutele de frana aceeasi problema..Seara las masina in curte..frana e moale dimineata e foarte tare...cam ce ar putea fi ..?.de ce imi face aceste chestii?..Multumesc Anticipat!

  • #2
    Sa traiesti.

    190 e este modelul W201, adica "stramosul lui C classe", daca nu ma insel

    Problemele pot fi multiple,

    - discuri frana ovale si deformate
    - cardan dezcentrat
    - jante dezechilibrate
    - probleme cu alimentarea
    - probleme cu aprinderea
    - filtre murdare/imbacsite

    Mergi al un tester, desi nu poate afla multe.
    Mergi la un mecanic mai destept care stie cu ce se manaca un Benz.

    Nu ai specificat ce motor ai, cilindree si model.

    Incearca pe viitor sa nu folosesti punctele de suspensie (...) daca nu este cazul.

    Bafta !
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru ajutor si imi cer scuze pentru punctele de suspensie o sa incerc ceea ce mi';ai zis .Multumesc

      Comment


      • #4
        Poate fii si stenderul de la cardan.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ciobi View Post
          Salut am si eu o problema la mercedes 190 e ...modelul acela mai vechi masina e din 93...sunt foarte multumit de ea..dar sa trecem la subiect...pe la 90- de km/h incepe sa trepideze...parca... merg pe pietre cu ea si mai are putin si se dezmembreaza....o las mai moale adica 60-70 ...nu mai face...are momente in care...ajung la 90 si nu face asa...dar nu stiu ce are..diferiti mecanici mi;au zis ca e din cauza franelor..am schimbat placutele de frana aceeasi problema..Seara las masina in curte..frana e moale dimineata e foarte tare...cam ce ar putea fi ..?.de ce imi face aceste chestii?..Multumesc Anticipat!
          Ar putea fi si din cauza jantelor. Un amic de a meu a avut o problema la fel ca a ta si a rezolvat-o prin schimbarea jantelor. Incearca de proba cu alte jante sa vezi daca mai face... Bafta!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Ciobi View Post
            1 - pe la 90- de km/h incepe sa trepideze...parca... merg pe pietre cu ea si mai are putin si se dezmembreaza....o las mai moale adica 60-70 ...nu mai face...are momente in care...ajung la 90 si nu face asa...


            2 - frana e moale dimineata e foarte tare...cam ce ar putea fi ..?.de ce imi face aceste chestii?..Multumesc Anticipat!
            1- Eu zic ca in proportie de 90% ai probleme cu jantele, dupa cum a zis SirDeadline. Si cea mai buna proba ar fi o pereche de jante de imprumut de la cineva.

            2- "frana e moale dimineata e foarte tare" - Asta inseamna ca seara, cand o parchezi, frina e ok si dimineata e tare?

            Daca nu pierde lichid de frina, e posibil sa fie duse garniturile din pompa de frina. Daca pierde lichid, trebuie localizata fisura sau spartura din instalatie.

            Comment


            • #7
              2- "frana e moale dimineata e foarte tare" - Asta inseamna ca seara, cand o parchezi, frina e ok si dimineata e tare?

              Daca nu pierde lichid de frina, e posibil sa fie duse garniturile din pompa de frina. Daca pierde lichid, trebuie localizata fisura sau spartura din instalatie.[/QUOTE]

              Sau cand s-a facut schimbul lichidului, nu s-a aerisit bine unul dintre etieri. Mecanicii nostrii nu prea pricep ca trebuie umplut etierul cu lichid de frana inainte de a-l monta. Posibil si asta la chestia cu frana...eu am patit-o la fel cu un Opel Vectra C.

              Comment


              • #8
                Multumesc mult,baieti,dar tocmai ce am fost la 2 mecanici azi: 1 dintre ei mi;a blocat rotile si mai mult,norocul meu fiind ca eram aproape de al 2-lea mecanic.In fine.am ajuns la acest mecanic si s'a uitat el pe acolo si mi'a cerut 2 milioane pe o pompa de frana,dar s'a rezolvat cu 500 de mii si o sticla de bere.A rezolvat'o nu mai am nici o problema la ea acum,am mers si cu 120-130 si nu mai trepida deloc..si parca merge mult mult mai lin.Multumesc

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Ciobi View Post
                  Multumesc mult,baieti,dar tocmai ce am fost la 2 mecanici azi: 1 dintre ei mi;a blocat rotile si mai mult,norocul meu fiind ca eram aproape de al 2-lea mecanic.In fine.am ajuns la acest mecanic si s'a uitat el pe acolo si mi'a cerut 2 milioane pe o pompa de frana,dar s'a rezolvat cu 500 de mii si o sticla de bere.A rezolvat'o nu mai am nici o problema la ea acum,am mers si cu 120-130 si nu mai trepida deloc..si parca merge mult mult mai lin.Multumesc
                  Nu am inteles nimic din postul asta.

                  Ce a fost pana la urma si cum s-a rezolvat ?

                  O zi buna !
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #10
                    Era o problema de la pompa de frana.Nu miu;a zis exact mecanicul dar a zis ca pompa de frana era de vina.Nu am schimbat'o ci doar a umblat la ea zicea ceva de o tija.Poate intelegi voi,nu ma prea pricep la partea mecanica.MULTUMESC!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF