Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pot inlocui turbina de 220CDi 85Kw cu una de pe motor 220CDi 105kw?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pot inlocui turbina de 220CDi 85Kw cu una de pe motor 220CDi 105kw?

    Majoritatea celor care au vazut masina mea ziceau ca s-ar putea sa fie terminata turbina. Eu am W210 facelift 220 CDI, 85 Kw. Intrebarea mea ar fi urmatoarea : Se poate monta o turbina 220 CDI de 105 Kw? Daca da, care ar fi lucrurile care ar trebui modificate? (soft computer, injectoare etc etc). Intreb lucrul asta pentru ca am oferta pentru o turbina. Multumesc!

  • #2
    Din cate stiu eu, este aceeasi turbina. Softul este cel care face diferenta. Insa, este doar o opinie personala. Sa asteptam parerea colegilor mai avizati.

    Comment


    • #3
      Nu o sa simti nicio diferenta daca schimbi turbina. Poti sa pui si de pe 400 CDI ca tot nu o sa simti nimic in plus.
      sigpice60 525d

      Comment


      • #4
        In aceeasi situatie ma gasesc si eu. Am trecut de la 85Kw la 105Kw fara sa schimb o saiba. Totusi nu eram multumit de 105Kw si am facut tot posibilul sa am 120Kw. Toata treaba din soft. Este maximum. Ma straduiesc din rasputeri sa nenorocesc turbina si nu reusesc.
        La alte masini turbina se duce fara sa fie marita puterea.
        Originally posted by SirDeadline View Post
        Majoritatea celor care au vazut masina mea ziceau ca s-ar putea sa fie terminata turbina. Eu am W210 facelift 220 CDI, 85 Kw. Intrebarea mea ar fi urmatoarea : Se poate monta o turbina 220 CDI de 105 Kw? Daca da, care ar fi lucrurile care ar trebui modificate? (soft computer, injectoare etc etc). Intreb lucrul asta pentru ca am oferta pentru o turbina. Multumesc!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Mercedes-cdi View Post
          In aceeasi situatie ma gasesc si eu. Am trecut de la 85Kw la 105Kw fara sa schimb o saiba. Totusi nu eram multumit de 105Kw si am facut tot posibilul sa am 120Kw. Toata treaba din soft. Este maximum. Ma straduiesc din rasputeri sa nenorocesc turbina si nu reusesc.
          La alte masini turbina se duce fara sa fie marita puterea.
          ) Atunci o resoftare a computerului o sa faca toata diferenta? Bine de stiut, ca tipu' asta cu turbina zicea ca mi-o da mai scump ca e de 105 kw, si cica e mai noua, de aci si pretul mai piperat ). Este vreun utilizator care ar putea sa ma ajute concret? Cineva care sa se ocupe de resoftare? Multumesc anticipat!

          Comment


          • #6
            Colegul Mercedes-CDI este foarte experimentat în materie de Mercedes-uri, diagnoze şi resoftări. Pun pariu că vorbeşte din experienţă.

            Şi eu sunt de aceiaşi părere cu el. Diferenţa între E200 şi E220 e făcută de soft. Ce logică ar fi avut inginerii de la Mercedes să mai facă încă o linie de asamblare în plus pentru e200, când puteau să o folosească pe cea de la e220. Să schimbe doar câteva date într-un soft e mult mai simplu şi deloc costisitor. Exemplu poţi să iei şi ce vinde Mercedesul mai nou, motorul de 2999 cmc ca fiind 280 cdi, 300 cdi, 350 cdi.

            Ca sfat, înainte să schimbi turbina, du-te la cineva foarte priceput, cu tester, să-ţi facă o diagnoză. Nu schimba piese dupa ureche, că s-ar putea să dai banii degeaba.
            Last edited by Luxian; 05-19-2010, 20:53 PM.
            ...

            Comment


            • #7
              Te rezolvam dar esti departe. Te trimit la cineva din Cluj, este mai aproape.
              Originally posted by SirDeadline View Post
              ) Atunci o resoftare a computerului o sa faca toata diferenta? Bine de stiut, ca tipu' asta cu turbina zicea ca mi-o da mai scump ca e de 105 kw, si cica e mai noua, de aci si pretul mai piperat ). Este vreun utilizator care ar putea sa ma ajute concret? Cineva care sa se ocupe de resoftare? Multumesc anticipat!

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF