Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema Cd player E class 270CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Cd player E class 270CDI

    Am un Mercedes 270 CDI din 2004 si nu stiu ce sa mai fac cu cd playerul, nu citeste decat cd-uri originale, mai citeste si cd-uri facute de mine acasa dar asta foarte rar si numai cand e rece, cand se incalzeste numai citeste nimic.
    Stie cineva care e problema ce pot face sa citeasca orice cd asa cum ar trebui ?

  • #2
    Nu sunt sigur dar s-ar putea sa fie de vina viteza de scriere a cd-urilor. Incearca unul scris la 4x si unul scris la viteaza mai mare sa vezi daca poate fi asta...
    Stiu ca multe dvd playere nu citesc dvd scrise la o anumita viteza...
    Poate fi asta problema la tine, cd originale fiind scrise la viteze mici pt a putea fi citite de orice tip de cd player!
    DON'T DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY !!!

    Comment


    • #3
      Nu stiu concret ce-i poti face, dar i-ti pot spune ca eu am avut aunl trecut un Jaguar care citea doar CD-uri "originale", dar mai citea si CD-urile care nu le inregistram pe computer, ci pe un CD-Recorder de sine statator (Pioneer PDR-609), care nu inregistreaza pe CD-uri crude normale ci doar pe CD-uri AUDIO (For Digital Audio Use Only) Exemplu...



      Digital audio cdr disc media

      CD Recorderele audio necesita prezenta unui cod specific in sectiunea ATIP ce permite identificarea acestora ca discuri audio, pentru care sunt percepute costuri de drepturi de autor. Unitatile de computer pot utiliza fie discuri standard, fie audio, in timp ce CD Recorderele digitale vor utiliza doar astfel de discuri speciale doar pentru audio. Odata inregistrate, acestea se comporta ca orice CD standard.
      Deci in concluzie CD-Recorder-ul de sine statator, poate inregistra doar CD-uri speciale Audio care au acel cod esential de plata a dreptului de autor, in schimb computerul poate inregistra si pe astfel de CD-uri crude.
      Mai este de specificat ca acaste CD-Recordere inregistreaza pe aceste CD-uri la viteza 1:1, deci si pe computer cred ca ar trebuii sa le inregistrezi la aceasi viteza 1:1.
      CD-uri Audio speciale sint multe marci pe care exclus sa fie scris si (ex...700MB), tre sa scrie doar de genul : Only For Music, For Recording Music, Only for Audio, etc.
      Marci care au asemenea CD-uri Audio :
      TRAXDATA TXA-80
      VERBATIM Music 80 min. (Recorder 43364)
      MAXEL CD-R XL-II 80
      SKY audio CD-R 80 min.
      etc.

      Pretul unui astfel de CD Audio crud este in jur de 2-3 RON

      La CD-playerul din masina nu prea ai ce-i face, cum nici eu nu am ce-i face CD-Recorderului pentru a-l face sa mearga cu CD-uri normale (DATA). Un prieten are un Recorder asemanator cu al meu si-l tine desfacut, baga CD normal scote nu-stiu ce greutate de echilibrat discu, pina aparatu recunoaste CD-ul, dupa care-l pune inapoi. Eu nu fac asta cu aparatul de acasa , exclus sa faci tu in masina, dar poate stiu electronistii mai multe daca le spui .
      Last edited by orca; 04-28-2008, 00:30 AM.
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #4
        am aceasi problema cu cd playerul...merge cam un cd cand e rece apoi da eroare...chiar daca apoi bag cd original,acelasi lucru...am inteles ca si altii au aceeasi problema...daca gasesti rezolvare anunta pls!!!
        Mercedes C220(w203),2001, 2,2L,143cai.

        Comment


        • #5
          Am si eu aceiasi problema cu radiocd-ul nu citeste cd facute de mine. L-am desfacut l-am curatat cu solutie speciala de curatat lentile ... degeaba. Pana la urma mi-am luat un
          TRANSMITER FM si am rezolvat problema (intrun fel )

          Comment


          • #6
            Si eu am NAVI+ si face lafel. DIn cate vad aici nu prea are rost sa ma apuc sa mai bag CD-uri de curtare in el. Am scris DVD-urile la 4x si degeaba. Alea de muzica ca alea cu filme nici atat nu merg. Faza este ca mi-a mers dar nu mai merge.

            Comment


            • #7
              si la mine sarea melodia in timp ce mergea dar am schimbat programul de scris si vad ca merge bine, pana atunci foloseam nero (e vb de magazia de cd)

              Comment


              • #8
                In legatura cu probleme de citire a Cd-urilor cu simptome gen dupa ce se incalzeste CD-ERROR (si eo am aceeasi problema). Cred ca problema este praful de la noi din tara, iar cu timpul se strica lentila; solutia - trebuie schimbat tot mecanismul de citire pt ca nu iti schimba nimeni lentila. eo am la serviciu mai multe DVD-playere PANASONIC, iar 2 dintre ele au avut aceleasi simptome si cei care au venit sa le schimbe mi-au explicat problema cu praful de la noi din tara.

                Comment


                • #9
                  si mecanism de unde ca vreau si eu ptr dvd meu dar nu gasesc deloc

                  Comment


                  • #10
                    nu stiu daca este chiar vorba despre praful de la noi din tara ,ca eu am adus masina de dincolo si avea aceasta problema..pe drum mi-am dat seama dupa o ora de functionare...
                    Mercedes C220(w203),2001, 2,2L,143cai.

                    Comment


                    • #11
                      Pt alex82..mecanismul il pun ei la garantie, nu stiu de 1de...iar in ceea ce priveste masina adusa din afara...atunci ar trebui sa mearga cu un cd-cleaner

                      Comment


                      • #12
                        Da am avut si eu problema asta si I-am dat o noua setare cu ajutorul testerului. dar nu-mi aduc amite cum. dar m-am chinuit o jumatate de zi. Si a mers pina am vindut masina. Apoi nu mai stiu.

                        Comment


                        • #13
                          Mecanism

                          Salut,
                          nu mai sunt sigur dar cred ca tu ai intrebat de mecanism pentru dvd...?
                          daca te intereseaza, am eu pe al meu merge super ok , mie mi-au stricat la spalatorie monitorul au bagat ceva solutie si i-a corodat legaturile partea de dvd si radio merge super bine, daca pe tine te intereseaza da un semn si ne intelegem...


                          Originally posted by al3x82 View Post
                          si mecanism de unde ca vreau si eu ptr dvd meu dar nu gasesc deloc

                          Comment


                          • #14
                            Mie mi s-a blocat cd-ul inauntru. Cum il pot scoate? Need HELP!!!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF