Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pierdere presiune turbo

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pierdere presiune turbo

    Salutare ! Am si eu un mb w211 din 12/02 si am constatat ca de la un timp masina nu mai are putere in mers si in plus face si un zgomot asa ca un fàsàit de aer . Poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi va rog ?

  • #2
    Verifica furtunele de la turbo. Succes!
    Diagnoza STAR, INCARCARE FREON, REPARATII. 0769296544

    Comment


    • #3
      Originally posted by vizireanuv View Post
      Verifica furtunele de la turbo. Succes!
      Corect, si intercolerul.
      Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

      Comment


      • #4
        vezi sa nu ai suprapresiune

        Comment


        • #5
          Originally posted by vizireanuv View Post
          Verifica furtunele de la turbo. Succes!
          Multumesc .O sa incerc maine cu toate ca nu ma prea pricep. In legatura cu dezmembrarea ai si motorasul de stergatoare?

          Comment


          • #6
            Originally posted by spedee33 View Post
            vezi sa nu ai suprapresiune
            se poate ca e deja a doua oara cand imi face asta dar atunci am dus-o la un mecanic de la mercedes si mi-a facut-o dar as vrea sa o fac eu. merci

            Comment


            • #7
              Bon jour mon pote.
              D'abord / ce au zis colegii trebuie sa iei in calcul, adica sa verifici.

              Le premier il faut aller fair un diagnostique auto sur ordinateur. Notezi erorile si ni le comunici.
              En France, Espagne et Portugal/ stau la pamint cu reparatiile la Mercedes.
              Asa ca nu te apuca sa schimbi ce zic ei. O sa dai aiurea niste sute de euro.
              Tu dois aller au dealler mercedes/ si cu foaia care tio da, o scanezi si neo arati aici.
              Nici o problema/ noi intelegem si franceza ( de balta, dar o intelegem)

              J'ai vecu en france 3 ans. In afara de Renault si Citoen oamenii au sa-si prinda miinile la masina ta.

              Le ceri sa scaneze la motor si sa-ti scoata pe foaie "Freeze frame" la DTCs active si o rezolvam. Daca vi in tara se rezolva sigur.

              Dans cette ete je voudraie aller en france aux vacances, mais je ne suis pas sure.
              Vive la France Sarkozy c'est un salou.
              Originally posted by adrianis View Post
              Salutare ! Am si eu un mb w211 din 12/02 si am constatat ca de la un timp masina nu mai are putere in mers si in plus face si un zgomot asa ca un fàsàit de aer . Poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi va rog ?

              Comment


              • #8
                Vivre la France

                Salut ! Chiar crezi ca e nevoie sa merg la mercedes sau asta ca sa verific problema suprapresiuni eventual ? Este posibil sa vin in tara prin luna mai dar daca nu rezolv problema asta nu ma risc sa vin cu masina. Eu locuiesc in montpellier la mare deci totul este posibil daca vrei sa tragi o fuga. Donq Abientot peut etre !

                Comment


                • #9
                  pierdere presiune turbo

                  Originally posted by vizireanuv View Post
                  Verifica furtunele de la turbo. Succes!
                  salutare! am verificat azi furtunele si intradevar am gasit unul care este rupt complet adica cel care este acolo in fata langa curele care pleaca de langa pompa de motorina si se duce pe tubul de la filtru de aer dar sincer sa fiu nu cred ca este din cauza asta ca pierd presiunea. In schimb am observat pe radiatorul de la clima ca are ceva vapori de ulei si ma gandeam ca radiatorul de ulei care este in fata poate sa fie fisurat ca atunci cand pun mana acolo parca simt ceva curenti de aer. ce crezi ? se poate sa fie asta cauza? Merci

                  Comment


                  • #10
                    Exact. Asta este cauza/ sa fi sigur.
                    Originally posted by adrianis View Post
                    salutare! am verificat azi furtunele si intradevar am gasit unul care este rupt complet adica cel care este acolo in fata langa curele care pleaca de langa pompa de motorina si se duce pe tubul de la filtru de aer dar sincer sa fiu nu cred ca este din cauza asta ca pierd presiunea. In schimb am observat pe radiatorul de la clima ca are ceva vapori de ulei si ma gandeam ca radiatorul de ulei care este in fata poate sa fie fisurat ca atunci cand pun mana acolo parca simt ceva curenti de aer. ce crezi ? se poate sa fie asta cauza? Merci

                    Comment


                    • #11
                      Salutare ! Am gasit in final de unde venea pierderea de presiune. De fapt nu era furtunul ala de care vorbeam ci intercoolerul spart,dar ce este bizar e ca nu este in fata unde toata lumea s-ar astepta si este intre ele adica intercooler si radiatorul de la clima. O sa il demontez si o sa vad daca se poate suda.Nu stiu de ce s-a intamplat asta nu pot explica. Multumesc la toata lumea in orice caz. Mult respect.

                      Comment


                      • #12
                        Bagi alt intercooler si cu asta basta.
                        Originally posted by adrianis View Post
                        Salutare ! Am gasit in final de unde venea pierderea de presiune. De fapt nu era furtunul ala de care vorbeam ci intercoolerul spart,dar ce este bizar e ca nu este in fata unde toata lumea s-ar astepta si este intre ele adica intercooler si radiatorul de la clima. O sa il demontez si o sa vad daca se poate suda.Nu stiu de ce s-a intamplat asta nu pot explica. Multumesc la toata lumea in orice caz. Mult respect.

                        Comment


                        • #13
                          Duminica il demontez sa vad exact ce s-a intamplat acolo. Am intrebat la mercedes si mi-au spus ca ma costa cam 330€. As incerca eventual sa il lipesc, ma gandesc chiar sa il pun in vanzare ca m-am saturat sa tot bag bani in el chiar daca are 86000 km.

                          Comment


                          • #14
                            A quelle prix tu veux vendre ta voiture?
                            Ai tamponato cumva de ai spart intercoolerul?
                            Bagai nou.
                            Originally posted by adrianis View Post
                            Duminica il demontez sa vad exact ce s-a intamplat acolo. Am intrebat la mercedes si mi-au spus ca ma costa cam 330€. As incerca eventual sa il lipesc, ma gandesc chiar sa il pun in vanzare ca m-am saturat sa tot bag bani in el chiar daca are 86000 km.

                            Comment


                            • #15
                              Vezi ca stie Mercedes CDI cum se sudeaza. Mi se pare ca a mai avut un topic pe tema asta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF