Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Comand navigatie E 211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comand navigatie E 211

    Salut ! Va rog sa ma ajutati cu pasii care trebuiesc urmati pentru a scoate din consola un sistem de navigatie APS 50 pe care vreau sa-l inlocuiesc cu navigatie mare Comand.Am gasit zilele trecute ceva imagini cu toti pasii dar nu mai stiu unde,desi am verificat toate postarile de la E classe.De asemenea ma intereseaza ce trebuie sa verific d.p.d.v.al compatibilitatii dintre cele doua sisteme,in sensul ca ce am eu este pe cd,iar celalalt este pe dvd.Trebuie sa iau si unitatea de citire din portbagaj si antena pentru ca a mea banuiesc ca nu are.Multumesc anticipat.

  • #2
    Ca sa dai jos navigatia jos ai de urmat urmatori pasi:
    1)Tragi dinspre scrumiera inspre cotiera in sus de plasticul de la schimbator.
    2)Scoti scrumiera.
    3)Ai 2 suruburi dupa ce ai scos scrumiera, in stanga si in dreapta sub sertarul de la magazie sau ce ai tu acolo.
    4)Dupa ce ai dat sertarul jos ai 2 suruburi (dar puse vertical in navi)tot in stanga si in dreapta sub navi care le invarti pana se opresc ele(vezi ca invarti mult rau la ele)
    5)Tragi afara commandul si FELITARI AI REUSIT SA DEMONTEZI SINGUR JUMATATE DE BORD ))


    Acum, cand iti iei navigatia mare sa iei si dvd de navi din porbagaj,magazia de cd daca vrei, si cred ca iti mai trebuie sa comanzi un set de cabluri ptr navigatia din porbagaj, nu stiu sigur ca eu am command mare din fabrica.Succes si sper sa iti ami de-a sfaturi si alti colegi de pe forum.
    Last edited by al3x82; 03-16-2010, 00:54 AM.

    Comment


    • #3
      Multumesc mult pentru ajutor.Va tin la curent cu schimbarea celor doua sisteme.

      Comment


      • #4
        Ca sa mearga navigatia trebuie neaparat dvd de navi din portbagaj? aparatul de la bord nu citeste dvd de navii?

        Comment


        • #5
          Originally posted by emy72 View Post
          Ca sa mearga navigatia trebuie neaparat dvd de navi din portbagaj? aparatul de la bord nu citeste dvd de navii?
          In bord citeste doar audio/video. In portbagaj se insereaza cdul cu navigatie.
          Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

          Comment


          • #6
            am instalat pe masina un sistem audio aps 20 cred (magazie cd si caseta) la un w211 si as vrea sa-i pun un comand. Stie cineva daca se potriveste la mufele existente?

            Comment


            • #7
              emy72: doresti sa vinzi magazia de cd-uri ? eu am tot un APS 20 cu caseta pe W211 si as dori cd

              Comment


              • #8
                Originally posted by emy72 View Post
                am instalat pe masina un sistem audio aps 20 cred (magazie cd si caseta) la un w211 si as vrea sa-i pun un comand. Stie cineva daca se potriveste la mufele existente?
                Nu se potriveste

                Comment


                • #9
                  Salut.Urmaresc cu interes toate postarile.As avea o intrebare.Am un mb w211 2003 cu navi aps50 cea mica cu cd si caseta.Vreau sa stiu daca pot sa atasez o mag cd originala de 6cd fara modificari .instalatia mea fiind pe fibra optica iar mag are doua cabluri cu mufe.Am vazut ceva identic pe 4tuning de vanzare cea de 220 euro.Daca merge cum se monteaza? Multumesc anticipat.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by emy72 View Post
                    am instalat pe masina un sistem audio aps 20 cred (magazie cd si caseta) la un w211 si as vrea sa-i pun un comand. Stie cineva daca se potriveste la mufele existente?
                    se potriveste perfect daca ai AUDIO 20 care este sistemul cu caseta si mag. cd cu 6 cd singurul lucru este doar conectarea mufelor care sunt perfect compatibile cu AGW care se gaseste-n portbagaj.Te rog a-mi spune ce tip vrei sa montezi NTG2,NTG2.5,si modelul acestuia.ciao
                    mercedes e classe 220cdi w211

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by gianny View Post
                      se potriveste perfect daca ai AUDIO 20 care este sistemul cu caseta si mag. cd cu 6 cd singurul lucru este doar conectarea mufelor care sunt perfect compatibile cu AGW care se gaseste-n portbagaj.Te rog a-mi spune ce tip vrei sa montezi NTG2,NTG2.5,si modelul acestuia.ciao
                      Pe pariu ca nu se pootriveste?

                      Comment


                      • #12
                        ptr Gianny

                        Salut. Eu am deja navi mica aps50 si vreau sa-i pun numai mag 6cd pentru ca acum nu are.

                        Comment


                        • #13
                          Am o magazie cd 6 si vreau sa o leg la audio 20 aps 2006 si as dori o schema cu iesirile de la audio care ar fi iesirile ptr magazie
                          dany

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by 300zxtt View Post
                            Pe pariu ca nu se pootriveste?
                            Am impresia ca vorbiti de comanduri-le alea de antichitate cu navigatii prin portbagaj si alte prostii, pe oricare fost comand aps 20 sau 50 se poate monta navigatia mare fara alte cabluri optionale singurele care se trag separat sunt tft-uri in tetiere pe care le are unitatea nu masina.Si se pot monta si cu fibra optica si fara.

                            Comment


                            • #15
                              Salut , s-ar putea sa fiu off topic dar am si eu o intrebare. Am un w211 2007 ,avangarde, cu navigatie mare dar care nu are telefon. Nu a fost prevazut din fabrica pentru ca, cotiera are capacul dintr-o singura bucata nu se desface in 2 parti. Consola de la navigatie si volanul au cele 2 butoane pentru telefon (consola chiar 3 butoane 1 pentru a selecta meniul de telefon, 1 pentru a apela, 1 pentru a inchide) In momentul cand selectez de pe consola navigatiei telefonul imi spune "NO TELEPHONE" . Stie cineva daca as putea sa montez in vreun fel telefon pe masina ....sau cel putin un chit care sa se conecteze prin bluetooth dar sa functioneze prin butoanele deja montate pe masina??? Trebuie schimbat softul masini ??? Pot face ceva din acel CD al masinii???

                              Va multumesc anticipat

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF