Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lumini faruri slabe.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumini faruri slabe.

    Buna! Am o mica problema. Am lumina de la faruri foarte slaba. Pe timp de noapte trebuie sa folosesc si proiectoarele ca sa vad ceva. Oglizinzile farurilor parca sunt ok, nu sunt nici ruginite nici murdare. Un prieten imi spune ca din cauza vechimii instalatiei elecrice, becurile nu mai primesc tensiunea necesara si lumineaza mai slab. El imi sugereaza sa schimb cateva circuite...
    Voi ce pareri sau propuneri aveti?
    Va multumesc!

  • #2
    Pune-i becuri cum scrie la carte si regleaza-i farurile sa bata cum trebuie.

    Comment


    • #3
      Originally posted by sofermercedes View Post
      Pune-i becuri cum scrie la carte si regleaza-i farurile sa bata cum trebuie.
      Cum srie la carte insemnand ce fel de becuri? Iar de batut, au reglaj autmoat, sau pneumatic, cum o fi el...

      Comment


      • #4
        faruri

        incearca cu becuri ca la carte si daca nu schimba farurile, eu am avut aceeasi problema. salut

        Comment


        • #5
          apropo, si mie mi se parea ca oglinzile sunt ok dar nu erau, eu am un E 200 CDI din 2000

          Comment


          • #6
            Reglajul e vacuumatic , insa daca s-a umblat la faruri acestea puteau fi dereglate , iar tu din interiorul masinii sa le ridici sau se le cobori insa fara sa te ajute sa luminezi soseaua calumea.Iti spun ca am patit , dupa ce am schimbat un far si era dereglat , acesta batea in copaci , iar celalalt batea calumea.Am deconectat vacuumurile de la amandoua , amandoua la maxim date in jos pe rand(adica un vacuum scos si obturat , in timp ce farul conectat se coboara, etc.) si apoi m-am mai jucat putin pana am obtinut inclinarea de care aveam nevoie.

            Comment


            • #7
              Originally posted by adrian.griciuc View Post
              Cum srie la carte insemnand ce fel de becuri? Iar de batut, au reglaj autmoat, sau pneumatic, cum o fi el...
              Scrie in cartea tehnica ce fel de becuri este recomandat pentru modelul tau. Inclin sa cred ca h7 55 w merg, dar nu bag mana in foc.

              Comment


              • #8
                Originally posted by sofermercedes View Post
                Scrie in cartea tehnica ce fel de becuri este recomandat pentru modelul tau. Inclin sa cred ca h7 55 w merg, dar nu bag mana in foc.
                Sunt H4 60/55W, am luat niste becuri OSRAM, vreo 40 de lei bucata, lumineaza semnificativ mai bine acum, dar cred ca ar trebui sa curat si oglinzile, va fi si mai bine. Oare se poate face acest lucru fara sa demontez farurile? Cine a mai facut acest lucru la W124 va rog....

                Multumesc.

                Comment


                • #9
                  Eu to H4 am la un W201, si le-am schimbat cu becuri Philips Extrem Power. Pe cele de la proiectoare cu Philips Blue Vision. Am sters pe interior si sticlele de far. Cu timpul ele se mai prafuiesc.
                  Rezultatul este chiar semnificativ. E o mare diferenta in bine. Recunosc ca sunt cam scumpe aceste becuri. Daca mai pui putini banuti cred ca deja gasesti kit xenon -din cele a 250ron (vinde cineva aici pe club)

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF