Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Taxi sau normala

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by obsidianblack View Post
    Eu nu as cumpara din D o masina care a fost taxi.
    Argumente?
    MÃREAȚA COBRA

    Comment


    • #17
      Orca se poate sa ai dreptate. Eu am raportat la un oras precum Bucuresti. Oricum cred ca poti sa iti dai seama de utilizarea ei cand o vezi. Ar trebui sa aiba o baterie suplimentara care a fost folosita pt toate echipamentele(radar, laptop, statie etc) si ar trebui sa se vada locul unde au fost prinse in interior toate acestea (acestea pot fi acoperite dar se vad la o inspectie un pic mai amanuntita).
      http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

      Comment


      • #18
        Originally posted by ionutz_ng View Post
        Atata timp cat masina are carte de service cu toate reviziile si cu km trecuti acolo..eu zi ca nu are ce manarii sa fie facute.
        150e costa carte de servis pe alb,doar trebuie completate rubricile

        Comment


        • #19
          Originally posted by ionutz_ng View Post
          Argumente?
          In general uzurile unei masini care a fost folosita ca taxi(fie ea si in Germania) sunt mai mari decat uzurile unei masini care nu a fost folosita ca taxi.
          Mercedes-Benz.The technology of seduction.

          Comment


          • #20
            Referitor la masina de politie din anunt :
            Eu fiindca am avut asa ceva, pot sa-ti spun unde sa te uiti in poza de pe mobile.de pentru a te convinge ca stiu ce vorbesc, in interiorul masinii se poate vedea pe parbriz o a 2-a oglinda retrovizoare care ii este destinata insotitorului (ambii militieni au cite o oglinda retrovizoare lipita pe parbriz)
            Last edited by orca; 12-16-2007, 23:50 PM.
            .. ________ ..
            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
            (Oo\==/oO)
            ..U...............U.
            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

            Comment


            • #21
              Originally posted by obsidianblack View Post
              In general uzurile unei masini care a fost folosita ca taxi(fie ea si in Germania) sunt mai mari decat uzurile unei masini care nu a fost folosita ca taxi.
              totul e relativ si depinde si de sofer....o masina particulara poate fi alergata si apoi dat km inapoi si cumparata o carte de service,p ecand cu un taxi nu prea poti face raliuri cu clientul(facem exceptie la filmele frantzesti TAXI)in masina.eu cunosc f multe masini foste taxi in germania care erau mai impecabile si mai fara probleme in timp fata de alte masini de acelasi tip

              Comment


              • #22
                Originally posted by 300zxtt View Post
                totul e relativ si depinde si de sofer....o masina particulara poate fi alergata si apoi dat km inapoi si cumparata o carte de service,p ecand cu un taxi nu prea poti face raliuri cu clientul(facem exceptie la filmele frantzesti TAXI)in masina.eu cunosc f multe masini foste taxi in germania care erau mai impecabile si mai fara probleme in timp fata de alte masini de acelasi tip
                E clar ca mai exista si exceptii,eu mi-am exprimat opinia mea de ce nu as cumpara o masina fosta taxi.
                Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by 300zxtt View Post
                  ...eu cunosc f multe masini foste taxi in germania care erau mai impecabile si mai fara probleme in timp fata de alte masini de acelasi tip
                  Tot ce se poate, dar este posibil ca acele masini sa fi fost masini de firma si vindute in Romania cu titlul de masini private (a vre-unei babe sau mos ), si care nu au beneficiat de regimul unui ExTaxi care are multe dintre piese noi. Ce nu este ExTaxi poate fi de firma si sa aiba chiar mai multi km.
                  La benzinare riscul este mai mic in acest sens. La acestea eventual trebuie avut grija mai mult la, cit de accidentata a fost masina.
                  Last edited by orca; 12-17-2007, 00:21 AM.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by orca View Post
                    sa fi fost masini de firma si vindute in Romania cu titlul de masini private (a vre-unei babe sau mos
                    un timp auzeam aceasta replica la o gramada de tipi ce vindeau masini,de parca in germania sau in alte state UE sunt numai mosi sau babe ce circula cu masini si restul doar cu metroul sau autobuzul )

                    chiar ma saturasem sa tot aud ca nu stiu ce masina luata de vreun amic a fost masina de mos si ca e cu putin km si deaia e asa de scumpa

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by 300zxtt View Post
                      ...chiar ma saturasem sa tot aud ca nu stiu ce masina luata de vreun amic a fost masina de mos si ca e cu putin km si deaia e asa de scumpa
                      Asta cu "mosi si babe" am folosito ca figura de stil, nici nu-ti poti inchipuii ce variante noi si super credibile exista in materie de "marketing"
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #26
                        Bine ca se va reduce taxa de inmatriculare...toti golanii in frunte cu mine or sa-si aduca toate rablele cu 1000 de euro din Germania si aglomeratia de acum o sa fie ceva de vis.Peste juma de an nu o sa mai poti respira de cate masini generatia 90-96 vor fi pe aici.....la mai mare.Cred ca imi aduc si eu una la misto sa o hamalesc...ceva de genu asta:
                        MÃREAȚA COBRA

                        Comment


                        • #27
                          parerea mea. din propria experienta. e ca totul tine de noroc. de exemplu am un e200 w210 din 2000 fost taxi in germania 400000km si merge perfect.(pana acum o sapt. am o problema cu turatile la motor. nu se tureaza mai mult de 3000 de ture.) dar in rest merge. am fost la service si au comandat ei o piesa(nu mai stiu cum ii zice. dar nu conteaza.)iar peste vreo 2 zile mio monteaza. in rest nu am nici o problema. si eu as vrea sami mai iau un w211 din 2004 tot taxi. am gasit in hamburg. am vazuto si as vrea sa o iau. omu cere 9500 eur pe ea. fratemiu a fost si a dat ture cu ea, a fost la service la mercedes si totul este real. deci cum spuneam totul tine de noroc

                          Comment


                          • #28
                            Am avut si eu taxi ochios af 2001 220 cdi,l-am luat usor lovit fata cu 5000 euroi,cand am luat-o avea 460.000 de km. cutie tiptronic,si mergea beton(motorul nu manca gram de ulei).Singurul dezavantaj zic eu ca este culoarea -la revanzare o sa fuga toti cand aud ca este crem,sau va trebui sa lasi mult din pret chiar daca masina este beton.Mai nou au si ei taxi-uri infoliate si sub folie pot fii culori metalizate.

                            Comment


                            • #29
                              nu sti de unde pot cumpara si eu folie dar nu culoare crem. un site ceva

                              Comment


                              • #30
                                Eu am luat un W123 300TD (pentru curiosi am pus si poze pe undeva..doar sa cautati), care a fost taxi in Romania. Care e o varianta mult mai proasta decat taxi in Germania. A fost taxi din 2002 pana in 2007. Are vre-o 450 000 km.
                                Nu pot zice ca e impecabila, are cateva probleme dar rezolvabile: enumar:

                                1. trebuie schimbate bucsele pe fatza (in special cea de la stabilizatoare)
                                2. trebuie schimbat amortizorul stanga fata (si odata cu el neaparat si cel dreapta, ca sa fie acelasi tip si aceeasi uzura).
                                3. trebuie schimbat scaunul dreapta fata (ala care o suportat clientii..cred ca e rupt arcul sau ceva..se inclina spre in afara)
                                4. Directia are joc...dar nu mai mult decat 240-u lui taica-miu care nu o fost taxi
                                5. pompa de injectie e de 3005 nu de 2998 turbo si scoate fum. Am primit pompa cu ea..doar trebuie instalata.
                                6. Mici detalii la tapiterie in interior.
                                7. Mici detalii la exterior...vopsea sarita de la pietre, o janta "frecata"

                                Lista e destul de lunga, dar una peste alta, la cat am dat pe ea cred ca merita. Am facut recent un drum de vre-o 40 km ca sa o duc undeva unde pot sa lucru. Motorul si cutia se comporta impecabil.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF