Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Taxi sau normala

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxi sau normala

    Salutare!Am observat ca majoritatea romanilor sunt sceptici cand vine vorba de o masina fosta taxi adusa de afara.Pe de alta parte am auzit destule voci,ale unor oameni care se pricep si care aveau pareri f bune despre masinile ex-taxi,precum ca ar avea cele mai riguroase conditii de verificare si intretinere si chiar ca aceste masini sunt cumva construite sa fie mai robuste din fabrica.
    Sunt taxiuri de vanzare care au in jur de 200 000km desi presupun ca sunt mai "distructivi" kilometrii facuti in regim de taxi si oras,cu toate ca majoritatea au cutii automate,decat sa ii parcurgi pe autostrazi marea majoritate de exemplu.Dar nu poti avea garantia nici la o masina non-taxi ca majoritatea kilometrilor i-a facut in afara orasului.Voi ati cumpara o masina fosta taxi?
    MÃREAȚA COBRA

  • #2
    Am aflat in sfarsit cateva modificari ale taxiurilor mercedes fata de standard:
    prezinta mai multe puncte de sudura
    bucsele spate sunt mai solide

    Unele modele mai vechi aveau o armaturi suplimentare in usi, dar acum majoritatea masinilor au.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Danny_bb View Post
      Am aflat in sfarsit cateva modificari ale taxiurilor mercedes fata de standard:
      prezinta mai multe puncte de sudura
      bucsele spate sunt mai solide

      Unele modele mai vechi aveau o armaturi suplimentare in usi, dar acum majoritatea masinilor au.
      caroseria e mai rigida,alt demaror si electromotor,balamalele la usi mai solide de la altcineva am inteles ca si cutia de viteze e diferita si ca sunt mult mai bine si atent lucrate fata de cele standard

      Comment


      • #4
        Cunoasteti posesori de ex-taxiuri?Cum se descurca cu ele,multumiti?
        MÃREAȚA COBRA

        Comment


        • #5
          Multe din piesele unui ExTaxi sint piese noi in comparatie cu vechimea masinii, asta se datoreaza faptului ca taxiurile in Germania sint obligate sa faca din 6 in 6 luni de zile "verificare tehnica" la singe (nu ca-n RO), si fiti convinsi ca schimba tot ce-i de schimbat, poate sint putin prea exagerati in acest sens cei de la service, si se subintelege de ce.
          Totusi motorul, cutia, grupul/diferentiarul, motorasele climatizarii, etc. au uzura acelor multi km reali ai masinii, si pina la urma acestea-s piesele cele mai scumpe, iar asta trebuie sa se reflecte in valoarea reala de piata a masinii la vinzare.
          Insa nu uitati ca majoritatea autoturismelor SH aduse si oferite spre vinzare in RO, pentru a avea un pret "rentabil", daca nu sint ExTaxi-uri, pot fi : masini care au fost accidentate, masini din inundatii, sau masini de firma si care au in realitate km cit un ExTaxi sau chiar mai mult, dar care nu au multe din piese schimbate precum un Taxi. Asta inseamna ca ; procentual, in RO se poate alege din trei variante rele, deoarece clientul roman, majoritar, este amator de castane/chiftele, din cauza nivelului de trai din Roministan.
          Pot sa va asigur ca cele mai bune SH, sint masinile care au fost de "POLIZEI", inca de pe banda de productie au fost construite "preferential", au beneficiat de service adevarat, nu au km ca si un ExTaxi, nu au transportat chiar asa multi "clienti" .
          Stiti de ce sint rare in RO ?, fiindca procentual romanul doreste diesel, sau benzinare cu motoare mici, asta la POLIZEI un estem . Eu in urma cu patru ani am vindut unei cunostinte o asemenea masina, 2000cmc benzinar, automatik, scut metalic sub toata masina, si loc de mitraliera in portiere fata , si acum i-mi roaga ala de sanatate, nu are nici cea mai mica problema cu masina, unde mai pui ca, culoarea nu era alb-verde, ci gri-metalizat "KRIPO" (Kriminal Polizai), si totusi masina avea un defect, era VW Passat.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #6
            eu am un prieten aduce masini din germania,la toti le aduce golf 4 sau opel astra,si el si-a a adus pt el un BMW 525tdi 163 cai din 2001 cu 200.000 km impecabila masina si scriea pe ea POLIZEI ,este gri si a luat-o la bani buni..
            Mercedes w211 E220CDI
            Bmw e46 320 d 150 cp, 330Nm
            Mercedes w124 2.5 d 90 cp

            Comment


            • #7
              Originally posted by orca View Post
              Totusi motorul, cutia, grupul/diferentiarul, motorasele climatizarii, etc. au uzura acelor multi km reali ai masinii, si pina la urma acestea-s piesele cele mai scumpe, iar asta trebuie sa se reflecte in valoarea reala de piata a masinii la vinzare.
              Cam cati km ar trebui sa "traiasca" un w210 sau un mercedes in general?Daca piesele enumerate de tine mai sus,in momentul cumpararii de catre un amarastean roman a masinii,au 300 mii km,cati km ar trebui sa mai pretinda sa il tina masina pana sa-si dea obstescul sfarsit?
              Pana la urma ce sunt mai importanti: kilometrii sau anii?Dintre una mai veche dar mai putin rulata si alta noua si rulata care ar fi de preferat?(asta presupunand ca sunt masini exact acelasi model,bineinteles)
              MÃREAȚA COBRA

              Comment


              • #8
                Uite.. eu stiu un w210 200 cdi.. ex-taxi care are 500 000 de km si in afara amortizoare si niste bucse nu i s-a mai schimbat nimic de vreo 150 000 de km.
                Si capota nu i se ridica decat la ocazii speciale. De consum de ulei nici nu poate fi vorba.

                Comment


                • #9
                  Nu stiu exact dupa citi km pica un W210, dar sint convins ca riscul sa se intimple este proportional cu km, si de aceea un ExTaxi in general este mai ieftin.
                  Daca este sa aleg intre doua masini acelasi model, una mai veche dar mai putin rulata si alta noua si mult rulata, presupunand ca sunt masini exact acelasi model, eu as alege masina cu putini km si bine ingrijita. Se spune ca Mercedesul nu se vinde-cumpara dupa virsta.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #10
                    De cele mai multe ori lumea se fereste de Ex-taxi din cauza culorii. Nu prea ii sta bine masinii in acel crem - galben. Au dreptate cei de mai sus ca legislatia Germaniei obliga taximetristii sa faca revizii mult mai dese si stricte asa ca din punctul asta de vedere nu prea cred ca ai sanse sa prinzi o carte "masluita"
                    Eu nu am vrut sa iau ex-taxi si am luat un 200cdi din nov2001 cu 180K km. Sunt foarte multumit dupa un an jumatate neavand nevoie sa schimb ceva important la masina. Poate tine si de noroc.
                    http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

                    Comment


                    • #11
                      Dupa cum am spus, sint rare, dar am reusit sa gasesc de vinzare si diesel : Mercedes W211_220CDI fosta masina de politie... http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...e&pageNumber=1
                      Pkw-Inserat: Detailansicht
                      .. ________ ..
                      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                      (Oo\==/oO)
                      ..U...............U.
                      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                      Comment


                      • #12
                        Sti ce ma mira la anuntul ala - numarul de km. In 4 ani doar 100k ca masina de politie. Nu pot sa zic ca stiu cum circula politia acolo dar pot sa iti zic ca la noi o masina de politie face km astia in maxim maxim 1 an jumate. La noi circula 24/24 masinile si ma refer doar la Bucuresti. La ei stiu ca ies si pe autostrazi in patrulare( si au ceva autostrazi ) - de unde ar rezulta si mai multi km.

                        Al doilea pct ar fi motorizarea care mi se pare f mica pt o masina de politie. Imi dau doar cu parerea asa ca se poate sa gresesc.

                        P.S. Aveti grija cu mobile pt ca sunt f multi tepari. Eu am descoperit anunturi mai realiste pe autoscout24.de
                        http://www.clubmercedes.ro/vand-w210...cdi-t2324.html

                        Comment


                        • #13
                          Atata timp cat masina are carte de service cu toate reviziile si cu km trecuti acolo..eu zi ca nu are ce manarii sa fie facute.
                          MÃREAȚA COBRA

                          Comment


                          • #14
                            Si la ei politia e de mai multe feluri : Stadtpolizei (Politie municipala), Bundespolizei (Politia statala) , Autobahnpolizei (Politia de autostrada), Kripo (Kriminalpolitzei), etc., si nu toate masinile sint "einsatz fahrzeug" (masini de interventie) sau de patrulare., pot fi masini de la politia unui sat, etc.
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment


                            • #15
                              Eu nu as cumpara din D o masina care a fost taxi.
                              Mercedes-Benz.The technology of seduction.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF