Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sa gandit cineva ce costuri implica schimbarea volanului de pe dreapta pe stanga ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by aditzah View Post
    1. Asta e.. is un "freier". Ti-ai deschis fermoaru la creier si m-ai eclipsat.
    2. Bravo tie! Esti cel mai capabil sofer.
    3. Esti cel mai dãstept.
    4. M-ai convins.
    5. Cultura mea generala este mult mai bogata acum, stiind ca ai trait cativa ani in Argentina (ce-o fi aia? ).
    6. N-are importanta. 32 sau 34 tot habar n-ai sa scrii sau si nici macar sa te exprimi corect. Daca te respecti, ai putea lasa la o parte limbaju pubertatii si ai putea sa inveti din nou romana. E de inteles in cazu tau fiind plecat in atatea tari, peste atatea mari cu volanu-n dreapta si maciuca(schimbatorului)-n stanga.

    Eu raman pe pozitie. Cei care coe esprimi conduc masini cu volanu pe dreapta in Romania sunt iresponsabili si pun viata celorlalti participanti din trafic in pericol.
    Adevarul e ca tu sti sa te exprimi corect """ HABAR N-AI SA SCRII SAU SI NICI MACAR SA TE EXPRIMI......"""
    Eu am scris gramatical corect (cu cateva semne de punctuatie lipsa).Tu nu ai ce scrie si ai venit sa dai cu limba...jul tau pe aici... las-o balta...
    Last edited by cornelutz17; 03-23-2010, 23:53 PM.

    Comment


    • #32
      Ce sa zic.. se mai scapa omu, dar nu in pantaloni ca tine. Daca ar fi sa-ti dau eu exemple din ce debitezi, nu mi-ar ajunge 3 pagini de forum. Nu-mi mai modifica postul in citat ca nu-i frumos.
      Forumul este pentru a ne ajuta unii pe altii, nu pentru atacuri smecheresti asupra altor membri. Ti-am atras atentia sa postezi corect, pentru a fi inteles mai bine de ceilalti si a nu intra in colimatorul moderatorilor care vor sa mentina forumul cat mai curat. La urma urmei este un forum Mercedes, iar posesorii ar trebui sa se respecte, dar mai sunt si exceptii.
      Tu nu ai adus absolut nici o contributie acestui forum, in afara de acest scandal. Pretinzi ajutor pentru niste probleme care s-au discutat si rezolvat de mult pe forum.
      Un lucru iti mai spun. Daca cumva, candva, undeva te va manca laba piciorului si vei vrea sa faci vreo depasire, sa nu-ti iasa in fata pe contrasens o masina cu oameni nevinovati. Sa-ti iasa in fata vreun coleg (tirist) ca oricum majoritatea va credeti zeii soselelor.
      Imi asum orice warn/ban ptr offtopic.
      Pentru mine acest topic este inchis.

      Comment


      • #33
        Originally posted by aditzah View Post
        Ce sa zic.. se mai scapa omu, dar nu in pantaloni ca tine. Daca ar fi sa-ti dau eu exemple din ce debitezi, nu mi-ar ajunge 3 pagini de forum. Nu-mi mai modifica postul in citat ca nu-i frumos.
        Forumul este pentru a ne ajuta unii pe altii, nu pentru atacuri smecheresti asupra altor membri. Ti-am atras atentia sa postezi corect, pentru a fi inteles mai bine de ceilalti si a nu intra in colimatorul moderatorilor care vor sa mentina forumul cat mai curat. La urma urmei este un forum Mercedes, iar posesorii ar trebui sa se respecte, dar mai sunt si exceptii.
        Tu nu ai adus absolut nici o contributie acestui forum, in afara de acest scandal. Pretinzi ajutor pentru niste probleme care s-au discutat si rezolvat de mult pe forum.
        Un lucru iti mai spun. Daca cumva, candva, undeva te va manca laba piciorului si vei vrea sa faci vreo depasire, sa nu-ti iasa in fata pe contrasens o masina cu oameni nevinovati. Sa-ti iasa in fata vreun coleg (tirist) ca oricum majoritatea va credeti zeii soselelor.
        Imi asum orice warn/ban ptr offtopic.
        Pentru mine acest topic este inchis.
        Whatever !!!!

        Comment


        • #34
          Originally posted by aditzah View Post
          Esti pur si simplu inconstient nene! Voi astia care circulati cu masini cu volanu pe dreapta sunteti pericol public! De-ar fi numai strazi cu sens unic si autostrazi n-as zice nimic, dar pe ulitele noastre..
          Nu e vina voastra in totalitate.. e vina alora care nu interzic inmatricularea. Auzi la ei: E ok sa circuli in Ro cu masini cu volanu pe dreapta, ba chiar treci si raru, dar daca il muti pe stanga trebuie sa schimbi farurile ca altfel nu-l mai treci. Am vazut o gramada de smecherasi dinastia care n-au bani sa se ca** de foame, dar ei au decapotabile de 4-5 ani cu volanu pe dreapta si fularu la gat. Razi si plangi nu alta..
          Ia-ti naibii o masina cu 2-3 ani mai veche dar cu volan pe stanga sau faci transplantu dreapta stanga si nu mai da tu sfaturi care baga in pamant la propriu atata lume!
          Sefule, eu am condus un opel vectra C cu volan pe dreapta un an jumate, si nu am avut nici un fel probleme, nici sa fiu deranjat si nici sa deranjez, ba chiar am condus mai eficace si mai atent decat cu volan pe stanga. Deci inainte sa iti mai dai cu parerea de masinile cu volan pe dreapta, incearca si condu' si dumneata putin sa vezi ca nu e diferenta. Tot volan, tot 4 roti, tot masina e! Problema e cu soferii, aia sunt PERICOL PUBLIC!

          Comment


          • #35
            Schimbatul volanului necesita urmatoarele :
            -plansa bord stg
            - caseta de directie pe stg (cea pe dr nu e la fel)
            -faruri UE -pentru condus pe partea stg -e diferenta
            -manopera cam 500 Euro depinde se service
            -oglinda panoramica stg, sau una originala- la unele modele gen passat is diferite
            -manopera consta in : schimbatul podului pedalier, schimbarea pe stg la eletronicii, schimbarea bordului (plansa de bord), schimbarea comenzilor pe usi (electronica) si a fetelor ( la unele modele)

            Ar mai fi si unele chestii mai marunte ca schimbarea stergatoarelor,( is diferite), dar ajungi mai ieftin cu una pe dr la care sa le schimbi decat una care o iei din germanik cu aceleasi optiuni si din acelasi an + ca in anglia se poate verifica toata istoria masinii gratuit, e public.

            Parerea mea e ca se merita, dar costa ceva ceva. Eu personal nu l-am schimbat pentru ca deja m-am obijnuit cu el asa cum era, si m-am descurcat bine asa .

            Comment


            • #36
              W211

              As vrea sa schimb si eu volanul la un E320 cdi din 2003(w211).imi puteti recomanda pe cineva?

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF