Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sa gandit cineva ce costuri implica schimbarea volanului de pe dreapta pe stanga ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa gandit cineva ce costuri implica schimbarea volanului de pe dreapta pe stanga ?

    Salut dragi posesori de E - classe!
    Sunt interesat sa achizitionez un E - classe din Marea Britanie si as fi interesat daca este cineva pe aici care a incercat sa se intereseze ce costuri implica schimbarea volanului de pe partea dreapta pe partea stanga?!

    Astept parerile voastre.

  • #2
    Cam 2500 Euro si vreo 2 saptamani . Dar mai bine abandoneaza ideea si mergi cu volanul pe dreapta ca ai sa te obisnuiesti cu timpul . Masinile din GB sunt avantajoase la pret si scapi de ea repede la pretul la care ai luat-o (pentru piese ma refer)
    Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

    Comment


    • #3
      Originally posted by radu16b View Post
      Salut dragi posesori de E - classe!
      Sunt interesat sa achizitionez un E - classe din Marea Britanie si as fi interesat daca este cineva pe aici care a incercat sa se intereseze ce costuri implica schimbarea volanului de pe partea dreapta pe partea stanga?!

      Astept parerile voastre.
      Este la Craiova o firma care cere 1000 de euro cam pentru orice masina! Daca iti cumperi E-classe sub 2000 o sa ai sanse sa te incadrezi in suma !
      W202, C180 elegance, 1995

      Comment


      • #4
        A-ti putea detalia putin cam ce trebuie schimbat ? Poate se reduc costurile daca cumpar piesele sh si ma gandesc la carcasa de la bord, caseta de directie... in rest nu stiu ce mai trebuie schimbat...

        Comment


        • #5
          Am vazut in Lituania multe serviceuri care fac transformarea cu o mie,o mie si ceva de euro,cred ca si aici e cam la fel,bineinteles daca faci transformarea la un mecanic pe care il cunosti si care nu te arde la bani,
          Ca si piese de schimbat ar fi caseta de directie cu bielete, plansa de bord,modificat pod pedalier si am inteles ca si farurile in Marea Britanie sunt putin diferite si RAR te pune sa le schimbi.
          Ai grija cum te comporti cu copii tai fiindca ei iti vor alege azilul.

          Comment


          • #6
            Mai trebuiesc schimbate si stergatoarele de parbriz si poate multe altele care nu ne vin in minte. Oricum cred ca e o afacere ratata din start, sa te apuci sa muti volanul de pe dreapta pe stanga.

            Comment


            • #7
              Bună,

              trebuie schimbate şi pedalele toate, pt că cele de pe maşinile englezeşti au curbura specifică către dreapta şi nu se potrivesc la mutarea pe stânga. ÃŽn rest de acord cu colegii care au mai postat despre ce mai trebuie să schimbi: caseta de direcţie, bieletele, planşa de bord, blocurile optice. Şi îţi mai trebuie şi un electrician auto dat dracu' de priceput la "transplantul" instalaţiei electrice din şi dinspre planşa de bord. Dacă ai timp şi bani, nu sta pe gânduri. Din două maşini, una cu volanul pe dreapta şi înmatriculată în România, şi încă una făcută praf, pt piese, dar cu volanul pe stânga şi airbagurile nesărite, poţi face ceva frumos şi ieftin. Oricum, răbdare şi tutun, dar mai ales BANI. Succes!

              Comment


              • #8
                Va multumesc frumos la toti pentru raspunsuri. Am sa ma interesez de costul pas cu pas si sper ca pana in ianuarie sa am toate piesele si sa ma apuc de ea. Chiar am sa fac aceasta operatiune, am sa va spun la sfarsit daca a meritat !

                Comment


                • #9
                  Daca nu ai idee de sudura si sa fi priceput la mecanica nu are rost sa te apuci. Am o cunostinta care si-a schimbat de curand volanul de pe partea dreapta pe partea stanga (e vorba de un opel vectra b de 2002) si a incercat primadata sa faca aceasta operatiune singur - nu a reusit si a dus-o la Craoiova (costul a fost de 1000 euro, piese + manopera)! Problema este ca a trebuit sa-i decupeze toata partea de la podul pedalier (stanga si dreapta) si sa puna alt pod pedalier de pe un operl vectra cu volan pe stanga + alte maruntisuri care nu imi vin in minte dar cu siguranta nu ai cum sa le faci acasa !
                  W202, C180 elegance, 1995

                  Comment


                  • #10
                    Iti multumesc de sfat dolusd, dar eu nu am de gand sa imi fac masina singur. O voi duce la un service care are mecanica si tinichigerie! Iar pedalele sunt cele mai usor de montat, vezi masinile pregatite pentru scoala de soferi !

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by king kong View Post
                      Cam 2500 Euro si vreo 2 saptamani . Dar mai bine abandoneaza ideea si mergi cu volanul pe dreapta ca ai sa te obisnuiesti cu timpul . Masinile din GB sunt avantajoase la pret si scapi de ea repede la pretul la care ai luat-o (pentru piese ma refer)
                      Esti pur si simplu inconstient nene! Voi astia care circulati cu masini cu volanu pe dreapta sunteti pericol public! De-ar fi numai strazi cu sens unic si autostrazi n-as zice nimic, dar pe ulitele noastre..
                      Nu e vina voastra in totalitate.. e vina alora care nu interzic inmatricularea. Auzi la ei: E ok sa circuli in Ro cu masini cu volanu pe dreapta, ba chiar treci si raru, dar daca il muti pe stanga trebuie sa schimbi farurile ca altfel nu-l mai treci. Am vazut o gramada de smecherasi dinastia care n-au bani sa se ca** de foame, dar ei au decapotabile de 4-5 ani cu volanu pe dreapta si fularu la gat. Razi si plangi nu alta..
                      Ia-ti naibii o masina cu 2-3 ani mai veche dar cu volan pe stanga sau faci transplantu dreapta stanga si nu mai da tu sfaturi care baga in pamant la propriu atata lume!
                      Last edited by aditzah; 12-16-2009, 12:15 PM.

                      Comment


                      • #12
                        salut

                        Masina cu volan pe dreapat nu este neaparat un pericol pe strazile din Romania.Depinde de soferul ei , daca descreieratii astea care isi iau masini cu volan dreapata si merg ca nebunii fac accidente nu inseamna ca e valabil ptr toata lumea.Eu am codus masina cu volan dreapata 3 luni in Romania si am umblat in lung si in lat prin tara si tin sa te anunt ca o conduc mult mai bine decat as fi condus una cu volan stanga , avand in vedere ca m-am obisnuit cu masina si in atatea km facuti prin Romania nu am intilnit aproape nici o dificultate in a conduce masina cu volan dreapata, de la inceput imi venia mai greu la tiruri , dar daca nu esti pus pe viteza si ai rabdare in depasiri nu exista nici o dificultate.

                        Comment


                        • #13
                          costuri mari de tot

                          Salut.Parerea mea e ca e prea mult de munca si sunt multe sanse sa nu-ti iasa cum ai vrut- mii de euro bagati in ea zeci de ore de munca si sute de probleme cum ar fi componentele electrice-electronice , airbagurile etc cel mai rentabil ar fi sa cumperi una normala.Atentie totusi daca te hotarasti sa o cumperi ca la RAR romania nu accepta farurile pt volan pe dreapta.Ceau! www.auto-injector.ro

                          Comment


                          • #14
                            Servus
                            1.Schimbat plansa bord,
                            2.Pedalier
                            3.Panouri usa dreapta redirectionate stanga(+electric pentru comenzi
                            3.Oglinza dreapta la fel schimbate pe stanga(difera oglinda sofer fata de cea a pasagerului
                            4. Scaune fata schimbate
                            5.+ difera compartimentul pedalier pe partea stanga fata de cel pe partea dreapta
                            6.+Probleme Omologare RAR
                            .Nu se merita iti va iesi o TIGANIE si sa o revinzi va fi ff greu.
                            Sfat: cauta aceasi masina in Romania si iti garantez o vei gasi mult mai ieftin in aceasta perioada.Nu merita stresu,timpu si bani cheltuiti.Daca te decizi sa te apuci de acest proiect spunene si noua costurile si daca a meritat? Bafta

                            Comment


                            • #15
                              SALUT RADU!Am auzit pe cineva ca are pusa camera la oglinda din stanga legata la navigatie...si n are nici o problema in depasiri..sau am m ai auzit de un sistem de oglinzi..vine una montata anterior celei din stanga..e mult mai simplu decat sa schimbi volanul..parerea mea..sau ia ti un SUV..la ala vezi pe deasupra la berline..parerea mea..
                              SPER CA VEI FACE CEA MAI BUNA ALEGERE. BAFTA!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF