Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E320, benzina, caroserie W211, 2002

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Unele din problemele acestui model la cunosc pentru ca m-am confruntat cu ele, dar pe diesel. Am vrut sa stiu daca si cele pe benzina se confrunta cu astfel de "boli de nou-nascuti".
    Mercedes are prioritate din fabrica.

    Comment


    • #17
      Originally posted by claudius comsa View Post
      Unele din problemele acestui model la cunosc pentru ca m-am confruntat cu ele, dar pe diesel. Am vrut sa stiu daca si cele pe benzina se confrunta cu astfel de "boli de nou-nascuti".
      Logic ar fi ca da, dar de fel, mai apar si altele neplanificate. recomndabil ar fi modelul de dupa 2004 pe care-l gasesti chiar ieftin la criza actuala. Rulajul e foarte important la acest model.

      Comment


      • #18
        Originally posted by claudius comsa View Post
        Daca cineva are modelul acesta, as vrea sa stiu daca exista anumite probleme specifice. Am specificat in titlu ca este vorba de modelul pe benzina, pentru ca la diesel am aflat pe pielea mea cu ce se confrunta W211, fabricat intre 2002-2004.
        Buna,spune-mi te rog care ar fi problemele specifice pentru un w211 220 cdi 2002-2004,pentru ca tocmai intentionez sa-mi i-au unul.
        Multumesc.

        Comment


        • #19
          Pana la jumatatea anului 2003 problema principala au fost injectoarele si mai este SBC-ul. Trebuie sa te uiti, daca s-a facut schimbul de ulei la cutie pentru ca sunt foarte sensibile convertizoarele. In rest sunt mai zgomotoase decat W210, daca iti iei motoarele 220 sau 270. Asta este parerea mea, dupa ce am condus si una si alta, aceiasi motorizare. Dupa jumatatea anului 2003 au mai remediat din probleme, dar ca sa fii sigur este recomandat sa cauti un astfel de model dupa 2004. Daca masina are schimbate injectoarele este un lucru bun, daca nu costurile pe injectoarele Bosch sunt de aproximativ 5000 ron(vorbim de o masina fabricata intre 2002-2004).
          Mercedes are prioritate din fabrica.

          Comment


          • #20
            Originally posted by claudius comsa View Post
            Pana la jumatatea anului 2003 problema principala au fost injectoarele si mai este SBC-ul. Trebuie sa te uiti, daca s-a facut schimbul de ulei la cutie pentru ca sunt foarte sensibile convertizoarele. In rest sunt mai zgomotoase decat W210, daca iti iei motoarele 220 sau 270. Asta este parerea mea, dupa ce am condus si una si alta, aceiasi motorizare. Dupa jumatatea anului 2003 au mai remediat din probleme, dar ca sa fii sigur este recomandat sa cauti un astfel de model dupa 2004. Daca masina are schimbate injectoarele este un lucru bun, daca nu costurile pe injectoarele Bosch sunt de aproximativ 5000 ron(vorbim de o masina fabricata intre 2002-2004).
            Buna,revin cu o intrebare referitor la ce ai spus de pretul injectoarelor,este in jur de 5000 ron un injector sau toate 4?
            Multumesc mult.

            Comment


            • #21
              Apropo de SBC. Este normal sa se auda acel 'motoras' cand poernesti masina si sa se simta si o mica vibratie in pedala de frana ?

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF