Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cam cat credeti ca valoreaza masina mea (fara preturi la misto)

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu cu a mea ce sa mai zic, pai daca adun numai anul asta cati bani am bagat in curu' ei, ar fi ~ 3000 eur in vara plus 1700 ron ultima factura...iar daca le adun pe toate? E full mai putin gps si incalzire'n perne daca imi iau 5000 fac yoga si ma pup pe unde pot. E 290 TD - '97; 270.000 km.
    A costat in jur de 60.000 para naua.
    Nu vrei sa facem schimb eu am facturi de cat ceri pe masina si ceva in plus... e criza frate nu se vinde mai nimic!
    Imi pare rau.
    Last edited by deniro290td; 01-24-2009, 00:01 AM.

    Comment


    • #17
      Originally posted by flavius89 View Post
      ok, am inteles deci masina face 11.500 eur...imi cer scuze pt. evaluarea mea surpa exagerata , probabil din orbirea mea pasionala pt. w211, ca paranteza w211 personal luat in 2007 m-a costat 24 k + 3000 de eur piese ( injectoare, compresor suspensie, instrumente de bord, alternator, parti ale suspensie si multe altele care nu imi vin in cap)....

      Tot ca o paranteza, am ramas perplex ce multi bani ai bagat in reparatii la o masina de 24000€ ce a apartinut unei banci din Austria.
      Ce rulaj a avut masina ta la achizitie?

      Eu unul fac diferenta intre cheltuieli de reparatie si cheltuieli de intretinere.
      Dar daca zici ca ai schimbat, injectoare,si alte alea mi se pare ca ai avut ghinion cu masina.

      In alta ordine de idei, la W211 a scazut mult pretul si inca o sa mai scada cu aparitia lui W212.

      Un pret de 11500€ pt varianta neinmatriculata e de inteles.

      Dar unul inmatriculat la anul 2002 se va vinde la maxim 14000€-14500€. Vezi exemplul masinii lui Claudiu din BV care are un E220 din acelasi an care sta de luni de zile la vanzare si abia a primit 13000€ pe el dar a ratat oferta si masina e tot la vanzare...

      Comment


      • #18
        Referitor la paranteza ta....era vorba de masina familiei mele, ce nu a fost adusa din Austria, ci cea din topic a fost... any way, care a costat acum 2 ani 24.000, intr-adevar am avut putin ghinion cu ea....masina este din luna mai 2002 , exact cand a fost pus in vanzare modelul , ea fiind cumparata de firma VW pentru a mai fura cateceva din noile tehnologii aparute la vremea aia, am si acum factura lor ( au dat pe ea 76.500 euro, din care 26.000 de eur au fost optionalele) ...

        Stiu... mai scumpa decat un s-klasse, dar are datori pe care la s-klasse nu le gasesti de multe ori.(avea bifate mai toate optionalele posibile in luna mai, mai putin Comandul cu DVD, care din nefericire inca nu exista la ora aia...a aparut abia prin noiembrie)

        De aceea a costat cam multicel , si fiind printre primele scoase din fabrica......fiabilitatea la unele module electronice lasa de dorit....
        Last edited by flavius89; 01-24-2009, 13:07 PM.
        MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

        Comment


        • #19
          In tendintele actuale ... criza economica si alte balarii nu cred c`o s`o dai cu mai mult de 12.000 - 13.000 maxim.

          Tu cat ai cerut pe ea de curiozitate?

          Stiu pe cineva care se chinuie s`o dea cu 11.000. Intr`adevar e modelul classic, dar are ceva optionale pe ea si e bine intretinuta si pe de`asupra e si inmatriculata.

          Ca o mica paranteza ... la ce folosesc panourile alea solare ca niciodata n`am inteles?!

          Comment


          • #20
            Pe a mea nici nu ma gandesc sa o vand, o am de 2 ani fix, dar cred ca va mai sta inca 2 ani....sunt prea atasat de ea, ti se rupe inima cand vezi ca pierzi cate 10.000 de eur ....asa mai bine o tin mult si bine....la urma urmei este o masina rara, una singura am mai vazut cu ochii mei ca a mea .

            On: panourile solare din plafonul panoramic, au rolul de a inmagazina tensiunea necesara (vara) pt. a pune in functiune sistemul de climatizare + cuplarea ventilatiei din scaune ca sa nu te simiti ca intr-un cuptor cand intrii vara in masina pe canicula...
            Last edited by flavius89; 01-24-2009, 16:25 PM.
            MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

            Comment


            • #21
              "Solar panels power the ventilation system when the car is parked on a hot day in the sun."

              LE: Am postat in acelasi timp cu Flavius.

              Comment


              • #22
                Imi cer scuze ca nu am raspuns, dar se pare ca e o problema la site, de numai trimite in email, notificatii legate de un topic.

                Masina e imatriculata, iar eu cand am cumparat-o, avusese deja un propietar care facea Bucuresti-Austria.Masina a intrat in tara la 90.000 de km si l-a costat 45.000 de euro pe primul propietar(detin si acum factura vamala si alte acte care atesta ca a fost a unei Banci),iar eu am cumparat-o la 140.000 de km, la pretul de 23.000 de euro (el a tinut-o cam 8 luni).
                Am bagat mai mult de 8000 de euro, dar nu mai conteaza, fiindca merge impecabil.am pus-o la 20.000 de euro ptr variante,eu inteleg ca e criza, dar sa fim seriosi, daca te duci in Vitan e greu sa gasesti o masina in care singur nu trebuie sa bagi bani (ma refer la cei care au zic ca isi iau una cu 11,000-13,000), iar voi stiti cat costa numite piese daca pica, in schimb eu vand o masina cu toate piese schimbate de pe langa motor (turbina, injectoare, volanta, kit de ambreiaj, pompa de ambreiaj, pompa inalte, etc), deci singura chestie care ar mai putea sa pice ar fi motorul.
                M-am uitat si eu pe autovit si e adevarat ca sunt masini si la 13000, dar sa fim sinceri, nu au nici jumatate din dotarile acestei masini, asa ca decat sa o dau la 13000, mai bine ii dau foc.Oricum nu o sa o vand, decat atunci cand voi achizitiona o alta masina, dar noua.
                Last edited by al3x82; 01-25-2009, 12:46 PM.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Diesel View Post
                  Tot ca o paranteza, am ramas perplex ce multi bani ai bagat in reparatii la o masina de 24000€ ce a apartinut unei banci din Austria.
                  Ce rulaj a avut masina ta la achizitie?

                  Eu unul fac diferenta intre cheltuieli de reparatie si cheltuieli de intretinere.
                  Dar daca zici ca ai schimbat, injectoare,si alte alea mi se pare ca ai avut ghinion cu masina.

                  In alta ordine de idei, la W211 a scazut mult pretul si inca o sa mai scada cu aparitia lui W212.

                  Un pret de 11500€ pt varianta neinmatriculata e de inteles.

                  Dar unul inmatriculat la anul 2002 se va vinde la maxim 14000€-14500€. Vezi exemplul masinii lui Claudiu din BV care are un E220 din acelasi an care sta de luni de zile la vanzare si abia a primit 13000€ pe el dar a ratat oferta si masina e tot la vanzare...

                  Pai claudiu are oferta la 13000, la motorul de 2.2, iar eu la motor de 2.7 si cu mai multe optiunii pe ea, iau 12.000 sau 11.500, inseamna ca am fost tampit ca nu am luat una cheala si cu cel mai mic motor.

                  Comment


                  • #24
                    Parerea mea ca daca ai bagat atatia bani in ea si merge brici... PASTREAZ-O! Pt. ca sigur nu o dai cu 20.000 cat ceri pe ea. Nu ca masina nu ar face banii dar in vremurile astea nimeni nu o sa-ti dea banii ceruti si decat s-o vinzi si sa pierzi la ea o groaza de bani tine-o pt. tine ca e o masina f. buna mai ales ca are toate schimbate.

                    Parerea mea!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by cipa View Post
                      Parerea mea ca daca ai bagat atatia bani in ea si merge brici... PASTREAZ-O! Pt. ca sigur nu o dai cu 20.000 cat ceri pe ea. Nu ca masina nu ar face banii dar in vremurile astea nimeni nu o sa-ti dea banii ceruti si decat s-o vinzi si sa pierzi la ea o groaza de bani tine-o pt. tine ca e o masina f. buna mai ales ca are toate schimbate.

                      Parerea mea!
                      Oricum o tineam, ca nu as da-o la 15.000 si uite de ce



                      e la fel ca a mea, doar ca nu are : clima pe 4 zone, incalzire scaune spate, panouri solare, navigatie mare si etc.Eu nu inteleg, de unde scot unii preturi de 12000 de euro, ca pe autovit nu exita decat 3 modele E270 din 2003, daca cauti cu piele, clima , trapa etc...

                      Oricum iti multumesc ptr parere si ti-o respect.

                      Uitati si de pe mobile (am dat cautare avansata si am selectat trapa, icalzire auxiliara si scaune incalzite, ca daca mai puneam numai gaseam )

                      Last edited by al3x82; 01-25-2009, 13:17 PM.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by al3x82 View Post
                        Pai claudiu are oferta la 13000, la motorul de 2.2, iar eu la motor de 2.7 si cu mai multe optiunii pe ea, iau 12.000 sau 11.500, inseamna ca am fost tampit ca nu am luat una cheala si cu cel mai mic motor.
                        Pesemne tu nu stii ca o masina cu motorizare hi end sau ma rog peste cea de baza si avand optionale substantiale va pierde mai mult din valoare (procentual) la revanzare decat o varianta de baza cu optionalele obisnuite. Tampit nu ai fost ca ai luat-o asa pt ca ai castigat mult la momentul cumpararii, cel mai mult a pierdut banca si apoi tipul care ti-a vandut-o dupa 8 luni de posesie. Eu ziceam ca ai putea primi peste 14000€ daca e inmatriculata, deci nici 12000€ nici 11500€.


                        Degeaba ne intrebi pe noi cat valoreaza, daca vrei sa-ti fie evaluata masina du-te la o firma de asigurare si cere o calculatie de CASCO (daca nu ai in prezent asa ceva).

                        In schimb daca vrei sa vezi cu cat o poti vinde, te duci cu ea in piata, ceri pe ea cat vrei si vezi ce oferte o sa primesti . Si sa revii sa ne spui si noua ce oferte ai primit si la cat ai vandut masina.
                        Last edited by Diesel; 01-25-2009, 13:39 PM.

                        Comment


                        • #27
                          Chiar ma duc sa o evalueze la CasCo ca m-ai facut curios, asa vad daca merita sa o vand candva, sau daca o dau in pom )

                          P.S: Oricum va multmesc la toti ptr raspunsuri, m-ati ajutat sa imi fac o parere.
                          Last edited by al3x82; 01-25-2009, 13:39 PM.

                          Comment


                          • #28
                            Eu am zis pretul intelegand ca e neinmatriculata.
                            Nici optiunile nu le-am vazut prea bine.Poate o valora mai mult,sau nu.E fierul tau,tu vei lua banul pe ea...
                            Spor la vanzare
                            1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                            2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                            Si o panarama de scuter

                            Comment


                            • #29
                              Deci...cine ajunge la vorbele mele?
                              MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

                              Comment


                              • #30
                                Masina cum am zis, o voi vinde doar cand voi avea diferenta ptr un X5 3000SD sau x6 in rest, nu as da-o pe nimic, fiindca e o masina perfecta din puctul meu de vedere.

                                P.S: Am scos vara trecuta ambele baterii de la masina, iar datorita panourilor solare, ventilatia mergea sigura.Acum ce e naspa ca daca imi da vreunu vre-o caramita, cred ca iar se uita cei de la reprezentanta stramb la masina, fiindca ei nici nu stiau ce sunt alea, cand m-am dus sa ii intreb, ce rol au (ma refer de cei de la Casa Auto)
                                Last edited by al3x82; 01-25-2009, 21:25 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF