Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reglare cablu acceleratie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reglare cablu acceleratie

    W210, 2.2cdi, acceleratie cu cablu.
    Azi am observat ca era cam detensionat cablul de acceleratie, in segmentul dintre rozeta de reglaj si senzorul de acceleratie. Mai exact, bucata dezbracata de cablu.
    Ultimul care-a umblat pe-acolo fu Mohamed din Giulesti, pe care, apropo, nu-l mai recomand nimanui (n-are cuvant/obraz etc chiar daca era in Ramadan).
    Revenind, l-am tensionat / strans (cablul, nu Mohamed) din rozeta de plastic, cred ca mai mergea putin, astfel incat sa nu afecteze ralantiul.
    Urmare: acceleratia este mult mai "responsive", a disparut senzatia de turbo-lag de-o aveam. De-abia ciupesc pedala si raspunsul este instantaneu.
    Acum vine intrebarea: care este reglajul stock al cablului, cate ture (la rozeta)? Mai este si-un semn, probabil de orientare, pe rozeta de plastic.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

  • #2
    Tot cu asta te joci?
    Daca aveai cutie automata, si Mohamed invartea aiurea de rozeta, era de rau. Senzorul de pe clapeta trebuie corelat cu pozitia cablului de accelaratie, daca nu-ti intra in Limp cand accelerezi, e ok. Potriveste-l cum vrei tu ca nu e nicio problema, nu ai ce sa strici. Despre reglajul stock nu stiu, poate stiu alti colegi.
    Stima!

    Sent from my ST18i using Tapatalk

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #3
      Spui ca indiferent de gradul de tensionare nu afecteaza cu nimic acceleratia? Eu tocmai asta explic, ca tensionandu-l, simt un raspuns mult mai prompt, evident fara a umbla la ralanti.
      Intrebarea ramane cea initiala: stie cineva care este reglajul stock? Sau cum se face?

      LE: cum da reglajul ala limp? Ce afecteaza de se protejeaza ECU?
      Last edited by cutaresku; 10-02-2012, 07:55 AM.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #4
        Am vrut sa spun ca gradul de tensionare, si implicit modul de raspuns al acceleratiei, nu afecteaza cu nimic masinile cu cutie manuala. Ai acolo o plaja de reglaj in care sa te poti juca in voie, afectand DOAR modul in care raspunde masina la calcatul pedalei de acceleratie. Daca tensionezi prea tare cablul, si modifici relantiul, masina va intra in Limp. Legat de reglajul stock, habar-n-am.

        O seara buna!
        Last edited by cutaresku; 10-02-2012, 07:55 AM.

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment


        • #5
          Bun, daca tensionez cablul astfel incat sa nu influenteze ralantiul, poate intra in LIMP? Ma indoiesc. Si care-ar fi explicatia dintre LIMP si bagat manutza la reglaj cablu? ECU vede oricum tot timpul pozitia senzorului de acceleratie.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            In pedala de acceleratie ai un potentiometru care coreleaza cursa pedalei cu clapeta de accelratie si cu cablul. Daca tensionezi prea tare cablul, potentiometrul ala nu mai citeste pozitia 0 initiala si de acolo Limp-ul pentru ca pedala e la 0 si clapeta in alta parte.

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • #7
              Salut.Cauta pe google(pentru toti posesorii de mercedes-uri din 2000 in sus) este un link interesant cum poti reseta acceleratia ca sa devina mai fin.Eu inca nu am incercat dar sper sa mearga si la W 210.

              Comment


              • #8
                Vorbesti de faza cu apasat pedala cu contactul pus?
                Nu cred in procedura aia.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF