Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Tuning motor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tuning motor

    Salut tuturor,
    Sunt nou printre voi!
    Ma intereseaza daca la versiunea 220cdi se poate face tuning motor, si daca da....cateva sfaturi...legat de costuri estimate si unde pot merge sa-l fac.
    Multumesc!

  • #2
    Cristian , ce E220 ai? ce caroserie? si cati cai ai momentan? Cu cateva detalii iti pot da niste oferte ..
    Mail : emi@koket.org
    Tel : 0757 233 231
    Reparatii electrice auto Iasi
    Electrical Center Iasi

    Comment


    • #3
      W211 220CDI 150cp an.2004

      cum se poate de marit puterea ? chestii genul performance kit, resoftare, schimbare turbo/alte piese ?

      chip-tunning-urile de pe ebay am inteles ca sunt "nocive"

      Comment


      • #4
        Din star se poate si ti-l poate aduce undeva la 180 de cai dar nu este recomandat.

        Comment


        • #5
          Si de ce nu este recomandat Papi?

          Enviado desde mi GT-P3110 usando Tapatalk 2

          Comment


          • #6
            Originally posted by papi View Post
            Din star se poate si ti-l poate aduce undeva la 180 de cai dar nu este recomandat.
            Wow! Prin ce minune?
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #7
              Merge resoftat si adus la puterea aceea dar cu o conditie, sa fie inlocuite injectoarele.

              Comment


              • #8
                Cu STAR??!
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Nu cred ca merge din star simplu, mai degraba la reprezentanta ca au cu ce sau la un tuner corect si talentat bine nu cizmari.M-am uitat un pic la motorizare si sar putea sa fie necesar si inlocuirea ECU odata cu inlocuirea injectoarelor, iar odata cu ecu alt debimetru.
                  Injectoarele sigur se schimba.
                  Puterea nu stiu daca ajunge 100% la 180 in cap.
                  Iar pt ecu si restul componentelor trebuie verificat mai bine la un tuner ca la reprezentanta te usuca.
                  Ca sa mai scoti 30 cp dintrun ecu cu harta deja marita nu stiu cat de bine ii face un nou soft.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am w211 resoftat la rbn si de la 177 are acum 210 si e foarte misto intra pe site-ul lor si gasesti detaliile de care ai nevoie daca te intereseaza sa ii faci soft ...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by sserj View Post
                      W211 220CDI 150cp an.2004
                      La o masina de 8-9 ani depinde foarte mult de starea masinii si de nr de km.
                      Daca motorul este in perfecta stare, ma astept sa ai real undeva pe la 135 de cai acum daca totul merge bine.
                      Daca vrei sa faci tuning, prima data te asiguri ca totul e in regula, apoi cauti un tuner bun, cu referinte bune si experienta, care face el softul si nu este doar distribuitor si eu ti-as recomanda si un dyno inainte si dupa.
                      Se poate duce la 170-175 de cai si 400Nm. Daca ai DPF, nu stiu daca modelul 2004 are, ar fi indicat sa scapi de el, software si hardware.

                      Comment


                      • #12
                        Eu il tot astept pe Papi sa ma lumineze. Si cu tija turbinei care nu trebuie sa se miste (stie el pe ce topic a aruncat-o).
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • #13
                          Salut.
                          Care este pretul pentru o rescriere de soft, si cam cât ar creste puterea la un E220CDI automat din 2005 (actualmente cu 150 de cai)
                          In spania am gasit cu 420 euro si creste puterea cu 25 cai. (Asta e ce mi s-a zis, nu stiu daca e adevarat.)
                          Această creștere a puterii, implica si alte modificări?
                          Sunt novice in treburi de astea si de aceea întreb.

                          Enviado desde mi GT-P3110 usando Tapatalk 2

                          Comment


                          • #14
                            Un tuner decent/cunoscut nu-ti va lua sub 400 de euro, restul, plimbatori de mailuri si laptopuri, cer si 150-200 iepuroi...
                            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by cutaresku View Post
                              Eu il tot astept pe Papi sa ma lumineze. Si cu tija turbinei care nu trebuie sa se miste (stie el pe ce topic a aruncat-o).
                              Era vorba de rescriere soft cu StarBite Flash o jucarie cu programul respectiv, merge si pe cele mai noi (dupa 2009)cu protocol anti-tunning si despre tija la turbina probail te referi ca nu se misca la mine asa ii, are o miscare mica sus jos fara cursa completa, de curios cand imi mai permite timpul o sa ma mai uit odata.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF