Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

consola mobil w210

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • consola mobil w210

    Am si eu o mica problema, am un w210 din 96 , cel din avatar. Nu a fost dotat cu consola pentru telefonul mobil. As vrea sa pun o astfel de consola pentru ca sa pot folosi telefonul.
    Mobilul meu din fericire e fix un nokia 6310i, un telefon mai vechi dar care imi satisface nevoile de a vorbi si care din cate stiu este compatibil.

    Ma puteti ajuta cu un sfat cum sa fac cu consola asta? se poate adapta? sa o caut prin dezmembrari... Cum se monteaza?
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

  • #2
    Si eu am un w 210 din 2001 cu carkit . Pentru a putea fi folosit carkitul este legat de radio cd sau cas (deci ai nevoie si de un radio cu intrare pentru telefon), antena si comenzile de pe volan. Cred ca poti gasi la dezmembrari un carkit, dar montajul trebuie facut de un electrician de la mercedes. Cu bine

    Comment


    • #3
      Poi atunci e complicata rau situatia, eu n-am comenzi pe volan, nu prea vad cum le-as putea pune, electrician la mb e chiar vecinu meu de casa asa ca la capitolu asta macar am noroc. Cat despre casetofon si consola iar e problema, tre sa schimb si cd player care il are acuma ca nu are intrare.
      Per ansamblu nu tare merita distractia.... asa ca ma las asa fara si folosesc hands free clasic al telefonului,
      +40758148228 whats app active

      Proud owner of Lady Blue W140.

      Comment


      • #4
        Din ce stiu eu,se poate sa rezolva direct cu casetofonul,sunt destule care functioneaza si fara comenzi pe volan...

        Comment


        • #5
          La facelift-ul de la W210 s-a modificat toată instalația electrică de ține de audio din câte știu eu. După facelift s-a introdus fibra optică și alte nebunii. E posibil să-ți meargă și casetofonul cu telefonul singur.

          Comenzile pe volan sunt doar o mufă pe casetofon, pe care nu e obligatoriu să o ai conectată. Din păcate eu nu am telefon, și nici nu-mi merge carkit-ul (cel puțin nu cu telefoanele care le-am încercat eu), că eram dispus să facem o probă.
          ...

          Comment


          • #6
            Va salut,

            Indraznesc sa va fac o propunere. Nu vindeti 6310 ?
            Eu am instalatia originala de car-kit, dar nu am telefon.
            Eventual va pot da altceva in loc, un alt telefon, mai nou, SE Walkman sau Nokia nu mai stiu modelul, ala cu oglinda, sau o antena parabolica, eventual si un receiver de Dolce.

            Cu respect, George.

            Comment


            • #7
              Eu am avut pe w210 pre facelift car kit fara comenzi pe volan dar era un model de ericcson.Oricum originala nu gasesti pt ca telefonul nokia 6310 sa lansat in 2002.
              Last edited by sandu; 03-17-2012, 20:14 PM.

              Comment


              • #8
                Salut, eliadegeorge, daca nu te deranjeaza, imi poti spune si mie te rog ce specificatie are mai exact SE walkman al tau? este K sau W si cat anume? Stii ca astea au niste cifre. As fi interesat eu sa intru in posesia unuia, daca reusesc...

                Multumesc

                Comment


                • #9
                  SE w100i ..

                  Comment


                  • #10
                    Ok merci... dar eu am nevoie de un w800i. Are altfel antena de pe spate

                    Comment


                    • #11
                      Eu la alta masina(nu mercedes) i-am bagat telefon la un casetofon ordinar,deci se poate...ii trebuie intrare si el isi face treaba,se aude in toate difuzoarele!

                      Comment


                      • #12
                        ai pe masina casetofonul/cd playerul original sau altceva? ce model?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by eliadegeorge View Post
                          Va salut,

                          Indraznesc sa va fac o propunere. Nu vindeti 6310 ?
                          Eu am instalatia originala de car-kit, dar nu am telefon.
                          Eventual va pot da altceva in loc, un alt telefon, mai nou, SE Walkman sau Nokia nu mai stiu modelul, ala cu oglinda, sau o antena parabolica, eventual si un receiver de Dolce.

                          Cu respect, George.
                          Multumesc de oferta, da nu vreau alt telefon, asta e cadou de la nevastamea asa ca pentru mine e foarte valoros.
                          Da te pot ajuta in schimb sa-ti comand unu nou de pe ebay sau de pe ocazii. Costa aprox 150 lei, i-a scazut mult pretu la 6310i acuma de cand cu smart phone astea care sincer mie nu-mi plac desi culmea lucrez in service it.
                          +40758148228 whats app active

                          Proud owner of Lady Blue W140.

                          Comment


                          • #14
                            AUX IN, si setat telefonul sa raspunda automat cand are mufa conectata.Am facut asa ceva la un Passat care avea instalat un mp3 Pioneer.Telefonul era un LG Shine, caruia ii puteam atasa alte casti cu jack exact pe microfon.In loc de casti am pus cablu jack-jack catre AUX IN.Astfel raspundea singur, ca doar e hards-free.
                            Aveam tendinta sa urlu, era incomod sa aud o voce in toate difuzoarele.
                            Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
                            https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by white8snow View Post
                              Multumesc de oferta, da nu vreau alt telefon, asta e cadou de la nevastamea asa ca pentru mine e foarte valoros.
                              Da te pot ajuta in schimb sa-ti comand unu nou de pe ebay sau de pe ocazii. Costa aprox 150 lei, i-a scazut mult pretu la 6310i acuma de cand cu smart phone astea care sincer mie nu-mi plac desi culmea lucrez in service it.
                              Chiar ai nevoie de magaria asta??? Chiar vrei ca toata lumea din masina sa iti auda convorbirea? Eu mi-am dat jos kit-ul de telefon...pentru ca nu prea stai in masina ca sa rasp la telefon, iti tre alt numar de telefon, apeluri pierdute si multe alte chestii care nu cad bine. Ar fi bine sa sa ai ceva sincronizat cu telefonul personal (gen Parrot) si care sa functioneze doar cand esti tu in masina prin bluetooth... Gandeste-te de 2 ori inainte sa iti pui genul vechi de carkit in masina...Este si destul de urat si soacra aude cum iti faci afacerile, si prietenii aud cum te alinta iubita/nevasta....deci cum iti place! Bafta!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF