Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Placutele de frana

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placutele de frana

    Va salut
    Vreau sa-mi schimb placutele de frana fata-spate si vreau sa stiu ce producatori buni cunoasteti,de altfel si cureaua de alternator trebuie inlocuita si de asemenea daca stiti ceva bun sa-mi recomandati.Multumesc!!
    Placutele le-am schimbat de la un producator oarecare si vreau acum ceva bun sa nu mai fluiere dupa mine cand pun frana ,iar cureaua e prima data cand o schimb si de aceea intreb poate stiti cei care le-ati schimbat la voi.
    E 220 CDI 2001
    Last edited by paul1983; 03-11-2010, 17:26 PM.

  • #2
    Placute de frana iti recomand ATE mi am pus eu si sunt f multumit

    Comment


    • #3
      Eu iti recomand cele originale, sunt cu maxim 50 de ron mai scumpe decat niste placute bune, dar nu o sa iti para rau, fiindca eu m-am luat eu dupa un prieten care lucreaza la METEOR (trec pe la caserie ptr reclama) sa iau numai stiu ce placute de 4 mil (doar fata)si scartaiau de l-am injurat o luna Acum am revenit la cele originale si nu imi pare rau ca sunt super bune si durabile.

      Comment


      • #4
        Eu am pus Mintex 130 ron ,am aproape 7000km cu ele si totul e ok,puteam sa iau si bosch la 300 ron dar de criza basca ca nu cred sa tina cat 2 seturi deastalalte
        E 200 CDI, W210,116 CP

        Comment


        • #5
          Recomand sa dati DUBLU si sa luati doar cele Originale, sunt incomparabile la cat te tin, dai dublu dar te tin chiar si de 3-4 ori mai mult decat cele conventionale la 2 milioane. Eu le-am schimbat in reprezentanta la 123.000km , am in prezent 186.000km si tot pe acelea le am, si inca 2-3mm din placute...concluzia o trageti singuri.
          MB W211 E 270 CDI 210Cp 480Nm BT 89SPP

          Comment


          • #6
            Sunt 3 mil si jumatate fata si 2mil si ceva spatele deci nu sunt dublu.

            Comment


            • #7
              Va multumesc,intr-adevar de ATE am auzit si eu ca sunt bune,o sa vad,ca sunt gata ale mele si trebuie inlocuite.

              Comment


              • #8
                ATE recomand si eu. Am pus pe fata discuri + placute ATE (660 lei). Nu am nici o problema (nu fluiere, si performante ok). Am deja 6000 de km de cand le-am schimbat.

                Daca vrei placute ieftine, cauta ceva fara insertii metalice.
                ...

                Comment


                • #9
                  Salut, eu am brembo pe fata si spate si sunt ok, le am de vreo 2000 km si masina se comporta normal.

                  Comment


                  • #10
                    Stiu ca au costat vreo 500 ron cu tot cu montaj.k

                    Comment


                    • #11
                      Salut paul

                      Eu abia am schimbat disvcuri si placute fata,spate la E270CDI al meu(W211)si am platit 42 euro placute spate si 57 euro placute fata originale mercedes.Iti recomand si eu originale au cam acelasi pret de catalog doar ca cele neoriginale au putina reducere.Credeti-ma este mare diferenta intre piese originale si non.Cu respect!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by cristian1981 View Post
                        Eu abia am schimbat disvcuri si placute fata,spate la E270CDI al meu(W211)si am platit 42 euro placute spate si 57 euro placute fata originale mercedes.Iti recomand si eu originale au cam acelasi pret de catalog doar ca cele neoriginale au putina reducere.Credeti-ma este mare diferenta intre piese originale si non.Cu respect!
                        Multumesc si te cred ca lucru original e lucru original,toate cele bune.

                        Comment


                        • #13
                          Cine produce placute originale? Febi Bilstein? Flennor? Meyle? Stie careva?

                          MS!
                          Allways on the move...
                          http://www.youtube.com/watch?v=Nwx_Bdgl2Bg

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by paul1983 View Post
                            Multumesc si te cred ca lucru original e lucru original,toate cele bune.
                            Atentie la schimbare placutelor de frana!Nu stiu daca si la modelul care il detii tu paul dar la modelul w211 este sigur,se risca sa se defecteze ABS (SRS).Firul de masa de la SRS este legat impreuna cu lumina din plafonul masini deci cand se schimba placutele masina trebuie sa fie cu cheia scoasa din contact,usile inchise si inainte de a se incepe la schimbarea placutelor trebuie apasata frana dar nu se deschide usa masini se face de pe geamul de la sofer cu ceva care ajunge la pedala (eu am folosit o bota de la matura)apoi se incepe la schimbarea placutelor dar atentie nu se deschid usile la masina pina nu se termina operatia de inlocuire a placutelor.Sper sa foloseasca cuiva aceasta atentionare.Cu respect.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by cristian1981 View Post
                              Atentie la schimbare placutelor de frana!Nu stiu daca si la modelul care il detii tu paul dar la modelul w211 este sigur,se risca sa se defecteze ABS (SRS).Firul de masa de la SRS este legat impreuna cu lumina din plafonul masini deci cand se schimba placutele masina trebuie sa fie cu cheia scoasa din contact,usile inchise si inainte de a se incepe la schimbarea placutelor trebuie apasata frana dar nu se deschide usa masini se face de pe geamul de la sofer cu ceva care ajunge la pedala (eu am folosit o bota de la matura)apoi se incepe la schimbarea placutelor dar atentie nu se deschid usile la masina pina nu se termina operatia de inlocuire a placutelor.Sper sa foloseasca cuiva aceasta atentionare.Cu respect.
                              Asta e a doua oara cand schimb placutele si nu s-a intamplat nimic.
                              Si cu cheia in contact si cu deschidere de usi,deci la w210 nu afecteaza,dar oricum mersi de sfat,poate fi folositor celor care poseda w211 sau la care se defecteaza din cauza asta sistemul.
                              Placutele mi le-am schimabat toate 4 si am pus MINTEX sau ceva de genu,iar rulmentul am pus de la FEBI si acum urmeaza cureaua de la alternator care o s-o pun de la QH,daca stiti ceva de aceste firme va rog sa mentionati,Febi o cunosc,de celelalte 2 va rog sa spuneti daca stiti.
                              Last edited by paul1983; 04-01-2010, 22:15 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF