Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimb ulei motor Mercedes E220 BlueTech

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb ulei motor Mercedes E220 BlueTech

    Buna seara, si un an nou fericit tuturor, probabil au mai fost discutii de genul dar vin cu urmatoarea intrebare:
    Tocmai ce am achizitionat aceasta masina un W212 din 2015 cu 83000 de kilometri, si fostul proprietar mi a zis ca schimbul de ulei la motor va veni in aprilie, Assyst Plus-ul imi zice ca reviza A va veni in 135 de zile, am intrat si in calculator apasand pe volan butonul pentru raspuns la telefon si butonul OK, si imi arata ca in 135 de zile sau in 18000 de kilometri, ceea ce mi se pare o suma uriasa pentru un ulei de motor, uleiul fiind destul de negru si in motor.
    Am facut cu masina pana acum vreo 1000 de kilometri si mi am zis sa il schimb la 85000 de mii de kilometri.
    Cat de mult poate rezista un ulei de motor mercedes original 5W30 norma 229.52
    Voi pune si niste poze de la bord.
    Ma poate ajuta cineva?
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 3 photos.

  • #2
    La multi ani, sa fie un an mai bun!

    Acu daca tu nu ai liniste schimba l ca sa stii sigur ca ai .52 in el si ca schimbul a fost facut. Dar ma gandesc ca nu degeaba e dat acel interval. Stiu ei ce stiu, tehnologia evolueaza, economic iar evolueaza, ca probabil e mai ieftin sa pui ulei mai de calitate si mai scump decat sa chemi omul des in service.

    Comment


    • #3
      Din ce m am mai informat Assyst plus stabileste servisurile in functie si de modul de condus, din ce am inteles acest ulei cu norma asta este ful sintetic, dar imi e frica sa nu ii cauzez o uzura prematura motorului, voi la ce intervale de kilometri schimbati uleiul?

      Comment


      • #4
        Originally posted by Sharky View Post
        La multi ani, sa fie un an mai bun!
        Stiu ei ce stiu, tehnologia evolueaza, economic iar evolueaza, ca probabil e mai ieftin sa pui ulei mai de calitate si mai scump decat sa chemi omul des in service.
        La multi ani!
        Sigur ca stiu....sa se rupa motoarele mai repede.... )
        Cel mai sigur maxim 10000 km si schimbat!

        Comment


        • #5
          Il voi schimba in primavara sa fiu sigur, ori cum nu circul cu masina, de cand am luato am facut maxim 1000 de kilometri, a stat neclintita de 2 luni.

          Comment


          • #6
            Iarasi ce as dorii sa stiu masina zice ca in 18000 mii de kilometri dar care sa fi fost intervalul maxim de unde a inceput sa scada 30000 de mii? Stie cineva acest amanunt?

            Comment


            • #7
              Salut!

              Intervalul de service la Mercedes este 25.000km pe bord, ceea ce inseamna ca uleiul tau acum are vreo 7000km in motor. Pentru linistea ta fa-i o revizie cu ulei Mb 229.52 si toate filtrele, iar ulterior mentii perioada aia de 365 zile sau 10.000 km (filtrul de combustibil eu il schimb la doua revizii)
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • #8
                Cred ca e ceva exagerare. Adica dupa cum zice colegu Cristi sunt destule masini care urmeaza recomandarile mb si duc jumate de milion lejer.

                Comment


                • #9
                  Am trimis un mail si la Mercedes unde isi facea vechiul proprietar reviziile sa vad ce revizii sau facut la masina. Astept sa imi raspunda, cel putin sper asta daca sunt seriosi. Am si o mica scurgere undeva la motor, si va trebuii sa o remediez sa nu pierd ulei. Mam interesat asa de uleiuri si am observat ca cel de la Mercedes e cel mai ieftin, ceea ce te face sa fii putin indoielnic de el, eu la restul masinilor mai folosesc un ulei american Bardahl care mi se pare ca are o calitate excelenta plus ca are si norma specifica mercedesului meu, ramane sa vedem ce vor zice cei de la mercedes si la ce ulei ma voi hotara.
                  Daca cineva mai are un sfat e liber sa il zica, chiar apreciez. Multumesc inca o data pentru ajutor.

                  Comment


                  • #10
                    Noam Chomsky e de citit pentru a avea o imagine mai ampla asupra politicii externe a SUA. Este unul dintre cei mai mari critici ai felului in care SUA...


                    Salutare....când ai timp, ia 2 cafele și citește acel topic...apoi, sper sa iti faci o idee despre ce face uleiul de Mercedes, la ce interval de km rezista și altele...
                    Părerea mea e ca...iti cauți de treaba în loc sa te bucuri de masina!! Lasă uleiul de Mercedes sa își facă treaba... și uita de americani și alte nații la aceasta masina.. Ai mai multe șanse sa o strici încercând obsesiv sa-i faci bine! Folosește banii, ptr altele..
                    Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #11
                      Colegule Cristi intrai pe acel link trimis daca acolo te refereai sa intru dar e mai mult de politica acolo si nu de ingrijorarile mele cu uleiul, iar cei de la casa auto carora le am trimis un email par destul de neseriosi, maine probabil ii voi suna sa intreb daca se pote oferi istoricul de service. Iar daca faceai referire la alt topic te rog sa imi zici si sa imi dai un link.
                      Multumesc.

                      Comment


                      • #12
                        Revelionul e de vina.....

                        Asta era...https://www.clubmercedes.ro/forum/di...-cu-sprinterul
                        E și aici putina politica dar despre Mercedes, uleiuri și km....
                        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                        Comment


                        • #13
                          I am sunat pe cei de la Mercedes si am cerut istoricul de service al masinii, domnisoara ce mi a raspuns prima data la relatii cu clienti, a fost amabila dar politica lor e destul de aberanta, au zis ca daca vreau sa primesc istoricul trebuie sa dovedesc ca eu sunt proprietarul, mi se pare si normal asta, ce nu mi se pare normal e ca trebuie sa ma deplasez cu masina la ei sa dovedesc asta, de ce nu le pot trimite pozele cu actele, trecand la o parte mi a dat numarul unui coleg de la service.
                          Acesta mi a cerut doar seria de sasiu a masinii si mi a oferit imediat istoricul masinii, inafara de reviziile normale, un update de soft, si ce mai era pe a olo totul f ok masina avand kilometri ei si toate cele.
                          Si l am intrebat despre ulei, zicandumi ca nornal intervalul de service la ulei e la 20000 de mii de kilometri sau un an, dar el imi recomanda ca tuturor celorlalti clienti un schimb la maxim 15000 de kilometri ce mi se pare mai bine.
                          Acum doar ce va trebuii sa rezolv acea scurgere fiindca la cele cateva drumuri cate am avut mi a scazut putin uleiul pe joja, iar scutul sta destul de umed, scurgerea oprinduse cand masina sta, dupa cum se pare.
                          In primavara cand va face si un an de la la schimbul de ulei asta cam prin aprilie, o voi urca pe elevator sa vad de unde provine, fiindca nu vreau sa pierd si din uleiul nou pe care il voi pune.
                          Sper sa nu fie nimic grav la masina, la 84000 de mii de kilometri nu ar trebuii, acestia fiind cei originali ai masini, dovedindui si reprezentanta si istoricurile masinii facturi si tot, mai mult nu ai cu ce sa ii dovedesti, inafara de acea scurgere, ador masina e superba.
                          Va multumesc ca mati ajutat si sfatuit.

                          Comment


                          • #14
                            Ce motor ai ? Oem 651 de 2,2? Pe la ala cam are de unde curge ulei si reparatiile sunt destul de costisitoare: buson de golire baie ulei, baterie de filtru,capac superior motor,termoflot...Teoretic la km aia....nu ar trebui,dar au mai fost cazuri...
                            Mi se pare pur romanesc sfatul: fabrica zice 25000 dar eu, mai destept ca ei iti recomand 15000..dar aici deja intram in eterna poveste cat si cum rezista uleiul la o masina! De aceea iti recomandam sa citesti, live, cat si in ce conditii rezista uleiul de Mercedes! Probat pe propriile tigai.. Cu recomandare in acelasi service Mercedes, dar in Germania, care schimba uleiul la 50 000 de km asa cum recomanda fabricantul ! Or fi astia mai prosti pe aici!
                            Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #15
                              Da OM651 el merge superb ca si motor 170 de cai nu se aude nici un zgomot, toarce efectiv motorul, dar are acea scurgere si e destul de suparatoare sincer.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF