Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Intretinere 4MATIC si cutie 9G pt W213 E220, an fabr 2019

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intretinere 4MATIC si cutie 9G pt W213 E220, an fabr 2019

    Salut,

    Stie cineva sa imi spuna exact, ce intretinere corecta trebuie facuta si la ce interval de KM sau timp, pentru sistemul 4MATIC si cutia in 9 trepte?
    Fiind mai grijuliu cu masina si din lipsa de raspunsuri al celor din service (raspunsuri de genul: iti va arata in bord), as dori sa stiu exact si sper sa ma ajutati.

    Eu am un w213, Momentan am 49000 de KM, am ajuns la indicator Service B1. De regula fac schimburile de ulei si ma prezint la revizii la aprox 16-18000 KM cel tarziu.

    Pt service A schimb filtru aer, filtru praf, filtru ulei si ulei
    Pt Service B schimb toate filtrele (inclusiv motorina si polen) si uleiul

    La 2 ani m-am gandit sa schimb lichidul de frana iar la 3 ani, antigelul (cam asa am pocedat cu toate masinile de pana acum)
    Acum la service B1 as schimba toate filtrele si lichidul de frana

    Dar as dori sa stiu exact cand trebuie sa schimb uleiul in grupurile 4matic (axa fata si axa spate), si daca la cutie, pe langa schimbul uleiului la 120.000 de km, trebuie sa mai fac si altceva.
    Ar fi interesant sa stiu si cu ce indicativ service apar in bord anunturile referitoare la intrebarile mele .

    Am cautat pe net ceva nformatii, dar nu mi-e foarte clar inca ce trebuie sa fac si cand...
    Masina merge ceas si imi place sa o mentin sa mearga ceas pana o marit

    Multumesc anticipat pt raspunsuri.


  • #2
    Salutare...cu toată stima și respectul pentru felul în care ai grija de masina, cred ca cel mai bun răspuns o sa îl primești de la service!!!Mai ales dacă faci asta la o reprezentanta Mercedes!!!Ei sunt cei mai în măsura sa iti spune ce și când trebuie sa faci la masina ta!!! Nu te gândi ca un nea mecanic îți spune asta după ureche...ci pur și simplu are o planificare făcută de fabrica mama!!! Asa ca,daca o sa faci reviziile constant la o reprezentanta nu cred sa depășești ceva!!!
    A, ca vrei tu sa fii mai catolic decât Papa, cum spune vorba și sa schimbi unele piese când crezi tu ca trebuie, mai devreme ca și interval, asta e altceva...Dar aici nu cred ca te poate ajuta cineva cu un sfat concludent...Eu, zic sa respecți ce spune producătorul și nu o sa ai nimic de pierdut...Nu te lasa ei sa pleci din service cu ceva neschimbat...
    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

    Comment


    • #3
      Salut.

      In cartea masinii ar trebui sa gasesti toate intervalele de service la care trebuie schimbate filtrele si fluidele.

      De ex, uleiul in cutie zice 120.000 dar sunt si 5 ani. Iar masina nu va urla de revizie la cutie, eu am fost la Tiriac sa cer o revizie la cutie la W205 care e aceeasi generatie cu a ta si mi s-a spus in urma unor combinatii de taste ca masina nu necesita revizie la cutie si ca a fost facuta in 2019.

      La fel trebuie sa gasesti si pentru grupuri si ce mai necesita schimbat.

      Felicitari pentru modul in care intretii masina, asteptam un topic cu prezentarea si detalii pe parcurs, suntem curiosi cum e un w213 de proprietar.
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment


      • #4
        ar mai trebuit schimbat si uleiul din diferentiale - din pacata cei de la reprezentanta nu-l schimba niciodata- eu totusi as recomanda un schimb la citiva ani ~60000 km

        Comment


        • #5
          Originally posted by d_claudiuus View Post
          Salut,

          Stie cineva sa imi spuna exact, ce intretinere corecta trebuie facuta si la ce interval de KM sau timp, pentru sistemul 4MATIC si cutia in 9 trepte?
          Fiind mai grijuliu cu masina si din lipsa de raspunsuri al celor din service (raspunsuri de genul: iti va arata in bord), as dori sa stiu exact si sper sa ma ajutati.

          Eu am un w213, Momentan am 49000 de KM, am ajuns la indicator Service B1. De regula fac schimburile de ulei si ma prezint la revizii la aprox 16-18000 KM cel tarziu.

          Pt service A schimb filtru aer, filtru praf, filtru ulei si ulei
          Pt Service B schimb toate filtrele (inclusiv motorina si polen) si uleiul

          La 2 ani m-am gandit sa schimb lichidul de frana iar la 3 ani, antigelul (cam asa am pocedat cu toate masinile de pana acum)
          Acum la service B1 as schimba toate filtrele si lichidul de frana

          Dar as dori sa stiu exact cand trebuie sa schimb uleiul in grupurile 4matic (axa fata si axa spate), si daca la cutie, pe langa schimbul uleiului la 120.000 de km, trebuie sa mai fac si altceva.
          Ar fi interesant sa stiu si cu ce indicativ service apar in bord anunturile referitoare la intrebarile mele .

          Am cautat pe net ceva nformatii, dar nu mi-e foarte clar inca ce trebuie sa fac si cand...
          Masina merge ceas si imi place sa o mentin sa mearga ceas pana o marit

          Multumesc anticipat pt raspunsuri.
          Perfect is the enemy of good,


          Când faci de capul tău, din poveștile mecanicilor fără experiență și mai ales fara documentație, rezultatele sunt in 99% dintre cazuri, dezastruoase.

          Modelul tău, nu se poate întreține nici cu bun simț, nici cu grijă. Nu poți schimba ( corect) nici uleiul la cutie, nici măcar filtrul de aer, fara procedura și mai ales fara testerul corect. Să nu mai vorbim de update-uri.

          Dacă ai încredere în marcă, învață să citești sistemul Assyst și pur și simplu, bucură'te de mașină.

          http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


          www.mbretrofit.ro

          Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF