Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C-Class w204 vs E-Class w211.Ce sa aleg?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Cum poti fi atat de marlan sa bagi link-ul concursului asta de rahat aici??? O sa punem mana de la mana cei de aici ca sa-ti luam o jucarica sa nu mai plangi... Mi-e mila de tine sincer si de neuronii tai care saracii se straduiesc ei sa isi faca treaba dar na.......sunt doar DOI.....
    Sper ca moderatorii sa ia masuri in acest caz! Data trecuta n-au facut nimic pentru remedierea analfabetismului cronic din post-urile acelui membru!
    Last edited by cristi_fulger; 02-25-2010, 11:36 AM.

    Comment


    • #32
      Cu siguranta E-class w211 si sa aiba cutie automata!

      Comment


      • #33
        Si la asigurarea masinii, cum as iesi mai ieftin? Sunt la fel c-ul si e-ul? Sau c-ul e mai ieftin? Stima!
        Last edited by no problem; 03-17-2010, 23:38 PM.

        Comment


        • #34
          Deocamdata nu posed un Mercedes,poate saptamana viitoare sau cel tarziu in 2 sapt. In schimb,am mers cu un C220 CDI AMG Pack,manuala.(cel care vreau sa il iau).

          As vrea sa incep prin a spune ca eu nu sunt fan Mercedes,in sensul ca mi-a placut sa ma uit la ele,sa le admir,etc dar nu sa imi cumpar unul. Si daca e sa o luam,vechiile generatii erau destul de "serioase" ca sa zic asa...iar noul C mi se pare cam singura masina de la Mercedes pe care si-o poate cumpara o persoana mai tanara. Cam asta au vrut si constuctorii. Si tot odata mi se pare cea mai frumoasa din noua linie de Merc-uri patratoase...gen noul E-Klasse.

          Acuma am sa compar C220 CDI W204 cu masina care o am acuma,un Audi A4 3.0 TDI quattro (model B7). Pot spune ca este mult mai lenta la aceleratie decat Audi si putin mai "periculoasa" la limita. Dar desi este mai lenta,sta exemplar pe sosea,amortizoarele nu iti rup spatele cum zic unii (poate ca sunt eu tanar si nu imi dau seama),sunt facute in asa fel incat la viteze mici sunt moi si poti merge lejer,iar la viteze mai mari,sunt mai dure pentru o buna dinamica la condus. Aceeasi chestie este si cu directia,care desi mai usoara decat la Audi,este mai precisa. Per total masina pare foarte bine echilibrata si sprintena,te face sa te simti "one with the car",care in cazul lui Audi,desi e mica,se simte ca o masina mai mare si mai dificil de condus. Cutia de viteze de pe C (fiind si manuala) era foarte bine etajata si se schimba foarte usor,la fel si ambreiajul,este umpic moale dar in acelasi timp ferm si precis,simti exact cand prinde,desi prinde umpic mai sus (asta deoarece multi stau cu piciorul apasat pe ambreiaj la semafor sau cand stau pe loc,fapt ce il suprauzeaza,iar Mercedes a gasit solutia pentru a evita acest lucru)

          Acuma probabil o sa te intrebi de ce il compar cu Audi,cand tu ai intrebat daca sa iti iei C sau E. L-am comparat cu Audi drept termen de comparatie pentru o masina mica,sport,asta in cazul in care vrei asa ceva.

          Insa am mers o perioada de timp si cu un E320 Avantgarde (modelul pe care il vrei tu) si am ramas cu o singura impresie: De ce sa iti iei S-Klasse cand poti sa iti iei un E,care e aproape la fel de confortabil,ai aproape la fel de mult spatiu,e mai economic,intretinerea e mai ieftina,si asa mai departe,iar banii care ii economisesti sa te duci in vacanta undeva dragut?

          Si revenind acuma la nelamurirea ta,in viata de zi cu zi nu conteaza numai sportivitatea,pentru ca noi credem ca vrem o masina foarte precisa si sportiva si etc..dar de fapt vrem o masina silentioasa,confortabila,economica si asa mai departe.

          Deci concluzia mea este E-ul,in special la 39 de ani,mi se pare ca se potriveste ca o manusa. C-ul e prea "sport wanna-be" dupa parerea mea,dar e suficient pentru un nivel decent de adrenalina,si aici ma refer strict la C220.

          Toate bune si sper sa te bucuri de oricare dintre ele,pentru ca eu zic ca indiferent daca C sau E,nu poti sa dai gres.

          Si legat de lumea care zice "Nu iti lua model nou,ca se tot strica",pana si cei de la IBM au zis ca din 1000 de calculatoare produse de ei,10 sunt deja stricate din fabrica,deci mult noroc si mare atentie atunci cand cumperi.

          Comment


          • #35
            Am uitat legat de asigurare.

            Asigurarea este mai mare la E fata de C,dar nu cu mult,deoarece este clasa mai mare,piesele sunt mai scumpe,etc.

            Comment


            • #36
              Originally posted by bogdel.david View Post
              Am uitat legat de asigurare.

              Asigurarea este mai mare la E fata de C,dar nu cu mult,deoarece este clasa mai mare,piesele sunt mai scumpe,etc.
              Asigurarea este in functie de capacitatea cilindrica nici decum de clasa, nu conteaza daca masina este un C 320 sau un E 320 sau S 320, asigurarea costa la fel la toate modelele, se plateste in functie de capacitatea motorului.
              E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

              Comment


              • #37
                Despre ceea ce vorbesti tu este impozitul care este in functie de capacitatea cilindrica,eu ma refeream la asigurare,gen CASCO,care e mai ieftina pt C decat pentru E.

                Comment


                • #38
                  Casco platesti in functie de suma asigurata,iar colegul no problem are dreptate.Asigurarea se plateste in functie de capacitatea cilindrica nu dupa model.Indiferent ca ai un Opel din '90 cu motor de 2 litri sau un W204 tot de 2 litri asigurarea obligatorie e la fel.O zi buna
                  Mercedes W202 C180 Sport
                  Mercedes W245 B180 cdi

                  Comment


                  • #39
                    Salut! Eu am condus la drive-test in 2008 doua modele C220CDI si C180k. CDI-ul automat, C180k-ul manual. Diesel-ul nu mi-a placut, senzatia de sportivitate lipsea cu desavarsire, cutia automata setata sa schimbi manual iti permitea sa schimbi maxim 4 viteze, restul le schimba ea. Nimic extrem aici. Interiorul simplu si rezistent, nici pomeneala de impresia de ieftin mi-a placut la ambele modele. 180k-ul mi-a placut ca senzatie dar mi se parea prea puturos. Apoi am condus C200K Avantgarde cu pachet AMG (suspensii sport, etriere marite, discuri frana gaurite, cutie manuala 6 trepte, etc) si m-a lasat cu gura cascata. Garda la sol coborata, precizia cutiei, a directiei, zgomotul esapamentului... mmm, scaunele interiorul sport cu insertii de aluminiu, o placere! Masina poate prea sportiva pentru ce se discuta in subiectul de fata dar mie asa ceva mi-ar placea sa conduc zi de zi. Voi face si precizarea ca mie nu-mi plac dieselurile deloc. Nici chiar cele >2500cmc v6 asa ca acel drive-test si urmatoarele au fost si sunt influentate puternic de faptul ca nu ma incalzeste un diesel deloc.
                    Membru Fondator A.P.L.I.B.D.N.B. - Asociația Pentru Lupta "ĂŽnpotriva" Beției Dezorganizate "Niște Bețiv"

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF