Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C-Class w204 vs E-Class w211.Ce sa aleg?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • C-Class w204 vs E-Class w211.Ce sa aleg?

    Buna ziua! Sunt curios care dintre w204 c class 200k si w211 e 200k e mai buna? Mentionez ca c-ul are pachet avantgarde si navi-dvd si e-ul la fel,pachet avantgarde. As vrea sa aflu avantaje si dezavantaje, astept pareri!


    Te rog sa respecti regulile de ortografie si punctuatie ! O propozitie se incepe cu litera mare !
    Last edited by T_o_r_q_u_e; 02-13-2010, 14:30 PM.

  • #2
    ......E 200 e mai spatios...

    Comment


    • #3
      Strict dintre cele 2 as alege w211,chiar daca la nivel de calitate sunt cam la fel....

      Comment


      • #4
        W211 clar,lux de lux si mai spatios si e si mai rezistent din cate am inteles ca w204,la w204 daca te interesezi mai bine au ceva mai multe probleme decat w211,amandoua sunt foarte frumoase bineinteles,asta ramane la aprecierea ta care o alegi.

        Comment


        • #5
          aham

          Am inteles,deci w211.imi place la nebunie ca la c class poti conecta ipodul si il poti controla de la volan.se poate acelasi lucru si la w211?


          App, c class are si torpedou - camera frigorifica dar,de asemenea am inteles ca lasa de dorit calitatea materialelor,si cica din poze vad plastic gen masini japoneze si coreene..lucru care il vad f putin in w211.tata are w211 din 2005 classic,pe mine ma int unul facelift din 2008 in sus..avantgarde totusi
          Last edited by T_o_r_q_u_e; 02-16-2010, 08:47 AM.

          Comment


          • #6
            aham

            Dati exemple de masini,daca stiti,care mai au aceasta optiune ( audi a6,bmw seria 5,volvo s80..? ) stima!
            Last edited by T_o_r_q_u_e; 02-16-2010, 08:47 AM.

            Comment


            • #7
              Sunt in aceasi dilema ca si tine,am inteles ca w211 facelift sunt masini foarte reusite,eu vroiam un w204 2008 dar am auzit de la cineva ca nu e bine sa cumperi masina in primele 18 luni de la fabricatia ei ca mai au unele probleme care le mai rectifica dupa.... nu stiu cat e de adevarat,dar cred ca o sa merg pe w211... cum a zis si paul1983 sunt mai rezistente si materialele din interior par mai de calitate decat ale c-ulAcum nu prea stiu cu intretinerea...daca stie cineva cam cat costa bucse si alte consumabile sa ma lamureasca si pe mine.

              Comment


              • #8
                Originally posted by stefan11 View Post
                Sunt in aceasi dilema ca si tine,am inteles ca w211 facelift sunt masini foarte reusite,eu vroiam un w204 2008 dar am auzit de la cineva ca nu e bine sa cumperi masina in primele 18 luni de la fabricatia ei ca mai au unele probleme care le mai rectifica dupa.... nu stiu cat e de adevarat,dar cred ca o sa merg pe w211... cum a zis si paul1983 sunt mai rezistente si materialele din interior par mai de calitate decat ale c-ulAcum nu prea stiu cu intretinerea...daca stie cineva cam cat costa bucse si alte consumabile sa ma lamureasca si pe mine.
                E foarte adevarat,daca nu vrei sa-i faci testul pe pielea si pe banii tai asteapta si ia un model iesit dupa un an de la lansarea lui pe piata,deoarece toate defectele care apar pe primele modele sunt remediate si nu o sa mai cada la cele scoase ulterior.

                Comment


                • #9
                  w211 facelift

                  Dar pt drumurile noastre drin Romanica.avantgarde are suspensia mai tare,asta inseamna ca s-ar putea sa se strice mai repede?ar fi mai bun un w211 elegance?inca o chestie.se poate lega ipodul(asta din fabrica),astfel incat sa il pot controla si sa poata canta sistemul audio melodiile de pe el?


                  Ti-am atras atentia inca din primul post sa respecti regulile minime de ortografie si sa nu mai incepi o propozitie cu litera mica, ti-am editat toate posturile. Ai warn, daca o sa continui in acelasi sens, o sa primesti si o mica vacanta. E asa de greu pentru tine sa folosesti litera mare la inceput de propozitie ???
                  Last edited by T_o_r_q_u_e; 02-16-2010, 08:50 AM.

                  Comment


                  • #10
                    Cu siguranta E-class! Spatiul e mai mare, confortul e mai bun, calitatea materialelor si a prelucrarii e mai buna si interiorul e mai frumos decat la C-class.

                    Comment


                    • #11
                      Eu cred ca sunt la fel de rezistente doar ca avantgarde este mult mai rigid decat elegance sau classic si o sa simti cam toate denivelarile cu el ...in schimb se aseaza mai bine in curbe, este mai placut decat un elegance sau classic in afara orasului si este mai lasat cu cativa centimetri decat classic, elegance , care e mult mai confortabil in oras dar nu mai simti sportivitatea care o simti la avantgarde.



                      Nu mai scrie cu litera mica la inceput de propozitie !!!
                      Last edited by T_o_r_q_u_e; 02-16-2010, 08:53 AM.

                      Comment


                      • #12
                        Eu te-as sfatui un W211 Avantgarde clar! Noul C arata foarte bine la exterior dar am auzit de la prieteni ca ar fi service-urile pline cu ele... Poate intr-adevat fiindca sunt din cele de la inceputul seriei... In schimb un Avantgarde si cu facelift e extraordinar! Garda este mai joasa cu 3cm iar suspensia un pic mai rigida, dar lemnul negru, cadranele de bord, jantele, elementele exterioare, look-ul general atat interior cat si exterior si stabilitatea pe drum, crede-ma ca sunt compensate in fata unui Elegance sau Classic. La noul C interiorul este mult mai rece si crud( am mers de cateva ori), ca defapt si la noul E W212. Eu spun sa mergi mai intai cu fiecare model in parte sa iti faci o idee mai exacta despre cele doua. Succes in alegere!

                        Comment


                        • #13
                          Nu prea poti sa le compari pentru ca sunt din clase diferite. Fiecare are avantajele si dezavantajele sale. E-ul e mai spatios, cu un portbagaj mai mare, insa consuma ceva mai mult, are gabaritul mai mare si e mai scump. C-ul fiind mai mic e mai robust, consuma mai putin etc. Depinde ce vrei de la masina: spatiu sau manevrabilitate.

                          Comment


                          • #14
                            Aham. C-ul are directie parametrica,sau suspensie parametrica si are assist brake,de la s class. in rest si ew211 facelift are intelligent light system si pre-safe system.e-ul e un pic cam marisoara pt oras si de asta ma gandeam la c class...dar in fond nu isi merita c -ul banii,pt ca la mai putin bani iau un e class full si fara pb,fata de un c aproape fullsi din primele 18 luni (posibile probleme).deci...ramane e class.e200k,motorul de 184 e suficient pt e class,pt gabaritul ei?mai mare nu imi permit.sa ma reorientez spre c 200k,care e mai mititica?e mai manevrabila si mai agila...plus ca c-ul consuma si mai putin...am 1.85 si 80 de kg nu sunt chiar micutz..care spuneti ca mi s-ar potrivi?vreau o masina care sa ma tina 10 ani pe putin...
                            Last edited by arsenal17; 02-17-2010, 09:19 AM.

                            Comment


                            • #15
                              Si C-ul nou si E-ul(facelift) 200 sau 220 CDI au aceeasi cilindree si anume 2148cmc si 170cp. Deci taxele sunt aceleasi pentru amandoua. Poate consumul este sa zic cu un litru la suta mai mic la C. Dar doar pentru atat la E ai multe in plus. Motorul pe benzina de pe C sau E 200K are 1800cmc si deci taxele sunt mai mici. Puterea este mai mare cu 14 caluti fata de diesel. In schimb consumul sare destul, mai ales In Bucuresti. Diferenta de gabarit eu spun ca nu e considerabila intre cele doua modele. Amandoua sunt marisoare. Daca vrei ceva sa te strecori usor peste tot in Bucuresti, sa iti consume putin, motor mic, taxe mici, iti iei Renault Twingo.....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF