Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitionare C220 CDI

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitionare C220 CDI

    Buna ziua,

    Mi-am dorit de mult un MB iar acum am ocazia de a achizitiona unul. Istoricul masinii: cumparata pentru uz personal de la o reprezentanta MB din Germania de catre o cunostiinta a tatalui meu. Inca nu am vazut masina personal, dar din descrierea facuta de tatal meu am aflat urmatoarele:
    - model: MB C-Klasse 220 CDI
    - an fabricatie 2005
    - km parcursi: 140.000
    - albastru metalizat
    - "full extra" (dintre care: trapa electrica, geamuri laterale heliomate, parbriz atermic, scaune incalzite, navigatie, tapiserie piele, cotiera si torpedo cu refrigerare, climatizare automata dual-zone)
    Masina a apartinut unui reprezentant de vanzari de la Mercedes si a fost scoasa la vanzare cu ocazia reinnoirii parcului auto.
    Pretul de cumparare a fost (din spusele proprietarului) de 16700 EUR, inclusiv toate taxele din Romania. Cel care a cumparat-o nu o mai poate intretine pentru ca are probleme cu firma si are nevoie de bani asa ca mi-ar ceda-o in schimbul sumei de 14500 EUR.

    As dori sa stiu de la posesori care sunt costurile de intretinere ale acestui model: asigurari, impozite, revizii si nu in ultimul rand daca merita pretul cerut.

    Va multumesc.

  • #2
    Mie mi se pare pretul un pic cam maricel...
    Totusi nu le am cu preturile la w203...dar cred ca e cam mare...
    1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
    2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
    Si o panarama de scuter

    Comment


    • #3
      Originally posted by mezzo View Post
      Mie mi se pare pretul un pic cam maricel...
      Totusi nu le am cu preturile la w203...dar cred ca e cam mare...
      Intradevar... un pic cam mare...

      Taxe la stat (impozit) :660 Ron/an
      RCA pe 2009 :460 Ron (la cel mai ieftin asigurator)

      Piese si consumabile la fel ca la masini de Germanie (BMW,Audi).
      Ulei undeva la 400Ron.

      Termostat 157 Ron.
      Saboti 285 Ron/set originali.
      Placutze frana 200+290 Ron originale.
      Semnalizarea din oglinda 100 Ron.
      Bratze Bieleta spate 110 Ron.

      S.A.M.D.

      P.S Cauta si tu filtre si alte alea pe forum ca sunt cat vezi cu ochii; Tipul tau de caroserie se numeste W203 cum bine spunea Mezzo.
      Last edited by nickbal; 01-12-2009, 20:01 PM.
      W203 - 2001

      Comment


      • #4
        Pretul e mare sau e mic, in functie de starea masinii. La acele optiuni, an, nr de km, probabil si stare foarte buna, pretul e 'pe-acolo'. Daca o iei sa te dai normal, te tine si nu ai probleme, dar nu va rezista ca un w124. In rest, cum zice si @nickbal: intretinerea nu difera de alte 'germane' din aceiasi ani.

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru raspunsuri. Revin si eu cu completari. Actualul proprietar spune asa: "masina e garantata de reprezentanta de la care am luat-o ca are kilometrajul real, reviziile facute in service Mercedes si TUV-ul valabil, are carte service cu toate reviziile". El a adus-o de nici o luna, masina este deja inmatriculata in Romania, a rulat in tara sub 1000 km.
          Alte descrieri pe care mi le-a facut: navigatie cu ecran mare, telefon, alarma originala (exista asa ceva?), motor sigilat (nu inteleg), 6 airbaguri, jante aliaj cu cauciucuri de vara plus inca 4 jante de tabla cu cauciucuri de iarna.
          In weekend ma duc sa o vad si poate ca o sa o si cumpar. Desi am gasit masini pe mobile.de cu pret apropiat de 16700 E cu aceleasi dotari care sustine ca le are, parca 14500 E e cam mult, avand in vedere numarul de kilometri. C-Klasse e eleganta, imi place cum arata, nu e prea mare, dar nici mica. Si Merc-ul ramane un Merc.
          Cat e CASCO la asa ceva?

          Comment


          • #6
            Multe intrebari ai pus...putine raspunsuri iti dau.
            1: Nu conteaza fff mult numarul de km.Nu e o problema ca are 140.000km.E o masina buna(in general depinde si cum a fost tratata in km astia).
            2:Exista alarma originala
            3:Casco depinde de firma unde o asiguri.
            Oricum in 2-3 ani nu are de unde sa faca mai multi km,decat daca a fost taxiu`...
            1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
            2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
            Si o panarama de scuter

            Comment


            • #7
              Salutare

              Eu zic ca merita banii aia, are carte service cu toate reviziile la reprezentanta ( asta conteaza f mult pt mine, nu stiu daca este valabil si in cazul tau ), eu am la fel un C Class din 10/2004 motor 2148, impozitul la stat pe un an este de 330 ron, casco full ajunge pe la 800 E pe an ( ii poti da si in rate 4 mai exact) ca intretinere nu stiu sa iti spun cat costa, o am de 3 luni, inainte am avut tot un C Class dar benzinar, daca mai ai alte intrebari te astept.

              Comment


              • #8
                Am fost sa vad masina, impreuna cu un tip pe care-l cunosc si care se ocupa cu adus masini din Germania. Mi-a zis din start ca pretul de 14500 E e prea mare, dar ca 140.000 km sunt sigur reali. Am vazut contractul de vanzare-cumparare si intr-adevar pretul de achizitie este de 16700 E. Vanzatorul nu este o reprezentanta MB, ci un dealer specializat pe vanzari MB second hand. Am facut poze contractului si masinii insa am scos din neatentie acumulatorul in timp ce filmam un drive test si dupa aceea nu mi-a mai recunoscut cardul decat dupa ce l-am formatat.
                Masina merge ireprosabil. Mai mult de 160 km/h n-am avut unde sa-i dau, dar nu se simte nicio diferenta fata de 50 sau 100 km/h. Sub capota insa tipul care a venit cu mine a remarcat o scurgere de motorina pe la un furtun (zicea ca e un furtun de la pompa care trebuie schimbat) si mi-a aratat si mie si proprietarului sub capota ceea ce zicea el ca sunt urme de inlocuire a aripii din dreapta. Am facut si poza. Apoi a plimbat un magnet pe usi si pe aripi si a zis ca usa din dreapta-fata e chituita. Aici proprietarul s-a suparat si a zis ca m-am vorbit cu ala sa-i gaseasca defecte la masina ca sa mi-o dea mai ieftin. Mi-a aratat cartea de service (si la asta i-am facut poze) unde toate reviziile erau la acelasi service, scria ce s-a inlocuit si ce s-a testat. Aici a bufnit in ras amicul cu care venisem si i-a zis proprietarului ca el a completat zeci de carti din alea si poate sa-i faca si el toate reviziile la timp, la orice service doreste. Ala facea spume, ca masina a fost verificata, ca si-a adus-o pentru el si ca n-a avut nicio nemultumire, ca o vinde din lipsa de bani, altfel ar tine-o.
                Inca o chestie pe care mi-a zis-o amicul care venise cu mine a fost ca interiorul a fost cu siguranta preparat pentru vanzare pentru ca la 140.000 km mochetele din interior ar trebui sa fie tocite, volanul si pedalele sa aiba urme de utilizare, dar ele arata aproape noi. Sfatul lui: nu zic sa nu o iei, chiar daca a fost reparata, pentru ca nu pare a fi reparata pentru vanzare. Cred ca dupa reparatie masina a mai circulat ceva timp. Pretul insa mi se pare foarte mare, atat cat a platit el acolo (si asta daca contractul ala e cel adevarat) cat si cat cere acum. Eu as da maxim 11.500, hai 12.000 (da sa stii ca si 12.000 e mult). In 16.700 iei masina direct din flota MB, nu de la dealeru lu peste!

                N-am luat-o. Mai caut. Va multumesc de sfaturi si sper ca o sa postez la "Dupa achizitionare" cat mai curand.

                Comment


                • #9
                  N-am luat-o. Mai caut. Va multumesc de sfaturi si sper ca o sa postez la "Dupa achizitionare" cat mai curand.
                  Stii ce este haios, ca ne-ai cerut sfaturi dar pana la urma ai ajuns sa ne dai sfaturi.
                  Ultimul reply este excelent si ne invata cum sa cascam ochii atunci cand vedem o masina.
                  Last edited by florineasca; 01-28-2009, 21:26 PM.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF