Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce parere aveti de MB C 180, fabricatie '99?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    da am descoperit brieful masinii ca-i w203.
    care-i dif intre w201 w202 si w203 ... stie cineva?
    apropo am ramas uimit ca am dat 370 lei pe filtru de aer, asta se schimba tot la 10k km ?
    MB 180C Sport Coupe W203

    Comment


    • #17


      370 lei pe un filtru aer? Cred ca exista si mai ieftin. Depinde si de unde il iei. Sfatul meu e sa gasesti un mecanic de incredere priceput la masini mercedes. Vei economisi o gramada de bani.

      Comment


      • #18
        imi cer scuze, era vorba de filtrul de benzina
        MB 180C Sport Coupe W203

        Comment


        • #19
          De unde ai luat filtrul de benzina?Mi se pare exagerat pretul.E o conserva cu un filtru in ea.Nu se poate ......

          Comment


          • #20
            Maurice , nu te speria , eu am dat 300 ron pe filtru ulei , polen , benzina , 6 L de ulei , asta pt w202 , pt w203 poate is mai scumpe.
            http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

            Comment


            • #21
              Asa mai merge.300 de lei pe filtre cu ulei cu tot.Cam asa ma gandeam si eu chiar ceva mai sus,undeva la 400lei.

              Comment


              • #22
                Nici la opelul care-l avusei inainte nu ma costa doar 300 de lei. 1L de ulei din cate stiu eu este aprox 50 de lei * 8 L cat intra in motor... deja treci de 300 de lei .
                MB 180C Sport Coupe W203

                Comment


                • #23
                  Nah eu am prins preturile mai mici atunci , si mi au intrat 5 ,5 L de ulei , plus ca mi a facut si o reducere cel de la care am cumparat.
                  http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

                  Comment


                  • #24
                    Costurile pentru w203 sunt mult mai ridicate fata de w202. Filtrul de benzina MB original e 450 ron, uleiul nu mai e 5w40 care costa undeva pe la 40 ron/l, se trece la 0W40 care e mult mai scump 80-100ron/l.
                    Still Loving MB

                    Comment


                    • #25
                      Nu stiu ce tot vorbiti voi,
                      Filtre la 450 lei si uleiuri 0W40...
                      Filtrul de ulei Mann(care este "egalul" celui original in proportie de 80%) pentru W202 costa maxim 40 lei(depinde de magazin) iar la w203 nu are cum fi mult mai scump
                      Produsele Mann pot fi folosite cu cea mai mare incredere, dar daca aveti bani pentru reprezentantza, este alta treaba
                      -ulei 0W40 folosesti la motoare care au max. 100.000 km, pentru ca dupa aia iti va "papa" ulei ca si benzina(este foarte subtire)
                      -filtrul de aer,polen,combustibil,bujii se schimba la 25.000-30.000 km,
                      -filtrul de ulei se schimba la fiecare schimb de ulei, care se incadreaza intre 8.000 si 15.000 km, depinde de calitatea lui.
                      Mercedes, este ieftin de intretinut daca stii cum si unde sa o intretii
                      -in motoarele de 2000cc intra maxim 6,5 litri ulei, deci in cele de 1800cc mai putin

                      Datzi o raita pe aici, si va lamuriti ce/cat/cum trebuie puse in Mercedes,


                      Toate cele bune,
                      W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                      http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                      Comment


                      • #26
                        Salut,

                        eu am un W203 din 2005, C200CDI, diesel. Are 145.000 km in Romania.
                        Tot cautat filtre pentru revizia asta, si am dat de o firma care isi face reclama la noi pe forum. Dupa ce m-am inscris la ei pe site, am gasit urmatoarele preturi:

                        FILTRU ULEI
                        Producator: Preţ cu
                        reducere
                        - PRODUCATOR ARMAFILT 27.31
                        - PRODUCATOR 4F 27.63
                        - PRODUCATOR UFI 28.47
                        - PRODUCATOR KNECHT 34.52
                        - PRODUCATOR MANN 35.94
                        - PRODUCATOR BOSCH 38.45
                        - PRODUCATOR KOLBENSCHMIDT 42.07
                        - PRODUCATOR PUROLATOR 42.72
                        - PRODUCATOR CHAMPION 45.56
                        - PRODUCATOR HENGST 46.58


                        FILTRU AER
                        Producator: Preţ cu
                        reducere
                        - PRODUCATOR CHAMPION 28.26
                        - PRODUCATOR KNECHT 63.42
                        - PRODUCATOR MANN 69.16
                        - PRODUCATOR HENGST 77.98
                        - PRODUCATOR UFI 142.49
                        - PRODUCATOR K&N 369.70


                        FILTRU COMBUSTIBIL
                        Producator: Preţ cu
                        reducere
                        - PRODUCATOR FRAM 65.92
                        - PRODUCATOR CHAMPION 71.72
                        - PRODUCATOR BOSCH 72.67
                        - PRODUCATOR MANN 72.67
                        - PRODUCATOR PUROLATOR 73.31
                        - PRODUCATOR KNECHT 76.72
                        - PRODUCATOR UFI 77.22
                        - PRODUCATOR HENGST 93.16
                        - PRODUCATOR KOLBENSCHMIDT 107.18


                        FILTRU POLEN
                        Producator: Preţ cu
                        reducere
                        - PRODUCATOR 4F ( CARBON ) 48.27
                        - PRODUCATOR CORTECO 48.86
                        - PRODUCATOR KNECHT 51.21
                        - PRODUCATOR MANN 55.61
                        - PRODUCATOR BOSCH 62.09
                        - PRODUCATOR PUROLATOR 68.78
                        - PRODUCATOR CORTECO ( CARBON ) 85.89
                        - PRODUCATOR KNECHT ( CARBON ) 88.47
                        - PRODUCATOR BOSCH ( CARBON ) 99.52



                        Daca as merge pe MANN ma incadrez undeva pe la 270 de Ron cu toate filtrele. .

                        Cat priveste uleiul, aici este o alta discutie.
                        Mai jos este un tabel in care am trecut data reviziei, tipul reviziei si tipul de ulei folosit in cazul masinii mele...



                        Chestia ciudata este ca uleiul asta care au inceput sa-l puna dupa 85.000 km (adica 5W50) este destul de rar intalnit .. (Spun cei care vand ulei). Si costa doar vreo 40 Ron/litru. Adica cam 280 Ron tot schimbul.

                        Daca as pune tot din asta plus filtrele ar fi cam 550-600 Ron. La care se adauga manopera .... Sa zicem inca 150 de Ron (nu la Service Mercedes).

                        Deci total: 750-800 Ron.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Salut! Sper sa nu imi iau ban sau altceva pentru reclama, dar eu filtrele le-am comandat de pe www.autokarma.ro. Nu am vazut mai ieftin in alta parte. In ceea ce priveste uleiul(Mobil Synt S 5w40) mai ieftin ca la ei am vazut in targ la vitan...dar imi e putin cam frica sa iau de acolo...ce ziceti?
                          C180, Esprit, 95

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF