Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce parere aveti de MB C 180, fabricatie '99?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce parere aveti de MB C 180, fabricatie '99?

    salutare!
    sant nou pe acest forum si sper sa ma descurc... Urmeaza sa achizitionez un mb c 180, fabricatie 1999, motorizare de 1800 cm3,benzina, cutie manuala 5 trepte, 147000 km, full electric, climatronic si asi dorii sa ma ajutati si pe mine cu unele sfaturi in legatura cu ce probleme apar mai des la acest model,consum, cost de intretinere, in principiu daca este o alegere buna sau nu. Va multumesc pentru informatii..

  • #2
    Prea multe nu iti pot spune...dar si eu m-am gindit sa achizitionez la un moment dat acest tip de mercedes si l-am ales pentru ca avea cel mai mic cost de intretinere iar oferta de optiuni si comfort este generoasa.Nu este o masina de fite ci una cu care iti faci treaba.

    Comment


    • #3
      Originally posted by costy_wrg View Post
      salutare!
      sant nou pe acest forum si sper sa ma descurc... Urmeaza sa achizitionez un mb c 180, fabricatie 1999, motorizare de 1800 cm3,benzina, cutie manuala 5 trepte, 147000 km, full electric, climatronic si asi dorii sa ma ajutati si pe mine cu unele sfaturi in legatura cu ce probleme apar mai des la acest model,consum, cost de intretinere, in principiu daca este o alegere buna sau nu. Va multumesc pentru informatii..
      Userul Traveler avea ceva asemanator (cu 3 ani mai vechi) da o cautare dupa posturile lui si vezi ce probleme a intampinat.

      Comment


      • #4
        deci sa inteleg ca este unul dintre cele mai "recomandate" modele mercedes din punct de vedere al costului de intretinere..??

        -dar despre performantele ce le-ar putea atinge aceasta masina,ma refer la o viteza maxima la care ar ajunge dar si la un consum maxim,cum se comporta la drum, ce-mi puteti spune?
        -cum e recomandabil sa mergi cu masina asta sa scoti un consum optim,in ce regim de turatii,la care parte din mecanica trebuie sa acorzi o atentie sporita,cam care ar fii punctul ei slab in general unde ar putea sa apara probleme?
        Last edited by florineasca; 05-06-2008, 20:28 PM.

        Comment


        • #5
          eu am din 95 si sunt multumit de el.nu am avut probleme majore.daca masina e intretinuta merita toti banii!trebuie sa fii atent la problemele care le are orice masina,fie ea mercedes sau nu!(pierderi ulei...etc) ca sa nu te trezesti cu o caruta.mai fi atent si la numarul de proprietari...si la ultimul de cand o are(asta spune multe despre o masina)..
          eu iti recomand cutie automata.
          1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
          2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
          Si o panarama de scuter

          Comment


          • #6
            Multumesc pt ajutor
            Oricum o voi cumpara ca mi-a placut masina,apropo dau pe ea 8000 de euro in conditiile in care este neatins atat interiorul cat si exteriorul, fiind masina unui impatimit al marcii, mai avand un ml fabricatie 2006 si un e din 2005, care este obsedat de ideea de a avea masina nu "caruta" si el a achizitionat-o de noua de la reprrezentanta din Bucuresti fiind singurul proprietar de pana acum. Masina are carte service la zii, toate reviziile find facute in Timisoara la reprezentanta. Cand o voi cumpara, cred ca mai dureaza o saptamana, doua, voi pune si niste poze cu ea sa o vedeti si voi si sa va dati cu parerea daca a meritat sau nu banii, eu sper sa nu fac o alegere proasta.
            Last edited by florineasca; 05-06-2008, 20:30 PM.

            Comment


            • #7
              Daca a avut un singur proprietar e bine....eu mereu am fost de acord sa platesc un pret mai mare...dar sa nu fie nevoie sa mai bag bani in ea p`orma.Iti urez succes ... si multi km fara probleme!asteptam poze
              1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
              2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
              Si o panarama de scuter

              Comment


              • #8
                sigur voi posta si niste poze cu ea dar asi dorii daca imi poate cineva spune cam ce poate masina asta face cu cei 122 de cp ai sai,ma refer la o viteza maxima(recunosc sant un impatimit al vitezei), sau un consum maxim si minim pe care poti sa-l atingi si in ce conditii(cum e recomandat sa exploatezi motorul,intr-un regim mai ridicat de turatie sau nu??). multumesc pt raspunsuri

                Comment


                • #9
                  in mod normal ar trebui sa ia 200 fara probleme...doar ca de la viteza asta nu prea mai e stabila.eu merg cu 170-180 pe autostrada fara probleme...si o fac in mod regulat
                  1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                  2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                  Si o panarama de scuter

                  Comment


                  • #10
                    Si a mea a prins 180 pe autostrada. Cred ca se duce si in 200 daca tragi de ea si ai rabdare.

                    Consumul la 140-160 era de 10 %
                    La 90-110 era de 8 % cu climatronicul pronit intotdeauna bineinteles

                    E super ca o iei de la primu proprietar.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Traveler View Post
                      Si a mea a prins 180 pe autostrada. Cred ca se duce si in 200 daca tragi de ea si ai rabdare.
                      de ce sa ai rabdare?mie nu mi se pare ca dureaza asa mult de la 180-200km/h...nu e ea slr`u..da parca nici cum zici tu nu e....
                      o fi ea 1.8...dar parca nu ar avea de ce sa fie asa diferenta(intre 1.8 - 2.0 )
                      1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                      2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                      Si o panarama de scuter

                      Comment


                      • #12
                        acum poate mai conteaza si in ce stare se prezinta masina, dar important e ca in principiu fuge destul de bine pt greutatea ei si caii putere din dotare.

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari pentru masina! Am si eu un C180 tot din 99, adus recent din Germania. Am prins maxim 215km/h (la 5600 rot/min) prin Germania iar la primii 1700 km parcursi (primul meu drum lung cu ea, cel in care am adus-o) am avut un consum mediu de 10%. Timpul cumulat a fost de 16 ore, deci n-am venit incet... Consumul pe Romania la condus finut (fara demaraje bruste si frane inutile imediat la 5 secunde...) coboara la 7.5%-7.8% (90-110km/h, 2500-3000rot/min, treapta 5 in afara si ceva mers prin oras), excluzand traficul infernal din marile orase gen Bucuresti, Cluj. Nu am avut probleme cu ea, placerea la condus e de nedescris. Mercedesurile sunt masini bune iar daca ai grija de ele nu o sa-ti dea batai de cap. Daca fostul proprietar nu si-a batut joc de ea nici tu nu vei avea de facut reparatii in afara consumabilelor (lubrifiante, filtre, placute, discuri). Am avut un W201 diesel inaintea acestui W202 pe benzina. Motivul pentru care am ales acest motor a fost taxa mai mica la prima inmatriculare precum si consumul acceptabil raportat la cei 122 cai pe care i-as scoate si de la un C220 CDI, diferenta fiind cuplul, dar din pacate dieselurile sunt mai rulate, deci intr-o stare mai putin placuta decat cele pe benzina; mie asa mi s-a parut.

                          Comment


                          • #14
                            salut
                            tocmai mi-am luat si eu un mb c180 copupe 2 L benzinar; in 6 trepte; i-am dat 200km/h pe dn1 Campina->Ploiesti masina mai putea dar imi era prea frica.
                            tu ce probleme ai avut cu masina pana acum ? Eu de cand am luato si puso pe tester si dusa la mecanic mi-au zis ca tre sa schimb un pivot care este 100 de lei.
                            Tre sa - i mai fac si geometria la roti pe fata si pe spate si sa-i cumpar 2 cauciucuri.
                            Apropos... n-am roata de rezerva,,, are cineva o janta contracost ca de cauciuc o sa am eu
                            MB 180C Sport Coupe W203

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by air_catalin View Post
                              salut
                              tocmai mi-am luat si eu un mb c180 copupe 2 L benzinar; in 6 trepte; i-am dat 200km/h pe dn1 Campina->Ploiesti masina mai putea dar imi era prea frica.
                              tu ce probleme ai avut cu masina pana acum ? Eu de cand am luato si puso pe tester si dusa la mecanic mi-au zis ca tre sa schimb un pivot care este 100 de lei.
                              Tre sa - i mai fac si geometria la roti pe fata si pe spate si sa-i cumpar 2 cauciucuri.
                              Apropos... n-am roata de rezerva,,, are cineva o janta contracost ca de cauciuc o sa am eu
                              6 trepte coupe suna a W203...C180 din 99 are doar 5 trepte si 1,8L.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF